‘Daha önce ifşa edilen bir haberin tekrar ifşası olmaz’

featured

Odatv’nin  ‘Libya’da şehit olan MİT mensubunun cenazesi’ne ilişkin haberinden sonra Haber Müdürü Barış Terkoğlu, muhabir Hülya Kılınç’ın tutuklanması ve ardından dün gece Oda TV’nin erişme kapatılmasını değerlendiren avukatlar önemli açıklamalarda bulundu.

Odatv’nin Libya’da şehit olan MİT mensubunun cenazesine ilişkin haberi üzerine Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile haberde imzası bulunan gazeteci Hülya Kılınç “MİT mensuplarına ait bilgileri iletişim araçları aracılığıyla yaydıkları” iddiasıyla tutuklanmıştı. Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ise soruşturmaya dahil edilerek, ifadeye çağrılmıştı.

Dün gece saatlerinde ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Odatv internet sitesine erişim engeli getirildiğini açıkladı. Bunun üzerine durumu hukuki olarak değerlendiren Avukat Hüseyin Ersöz ‘gazetecilik asla suç değil’ derken, Avukat Serkan Günel ise ‘ sitenin kapatılmasının hiçbir hukuki yanı bulunmamaktadır’ ifadelerini kullandı. Avukat Serkan Güler ise bu kararlar ne Barış Terkoğlu’nun ne de Barış Pehlivan’ın gazeteciliğine halel getirmeyecektir’ dedi. İşte o açıklamalar:

Avukat Hüseyin Ersöz

Gazetecilik asla suç değildir. Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan bu ülkenin araştırmacı gazetecilik alanındaki önde gelen isimlerindendir. Bu genç gazetecilerin basın özgürlüğü kapsamına giren bir haberden dolayı şuanda ifade veriyor olması hukuk devleti adına utanç vericidir. Bunun yanında odatv haber sitesinin BTK kararıyla kapatılmasının hiçbir hukuki yanı bulunmamaktadır. 2011 senesinde tüm oda tv yöneticlerinin dahi cezaevinde olduğu bir dönemde dahi yapılmayan bu uygulamadan bir an önce dönülmesi gerekiyor.

Avukat Serkan Günel

Ne dünkü mahkeme kararı Barış Terkoğlu’nun gazeteciliğine halel getirmiştir ne de bugün Barış Pehlivan hakkında verilecek herhangi bir karar Barış Pehlivanın gazeteciliğine halel getirebilecektir. Ortada çok açık ki 10 gün önce ismi soyadı milletvekili Ümit Özdağ tarafından ifşa edilmiş, açıklanmış kişilerin soyadı kapanarak, fotoğrafların önemli bir kısmı sansürlenerek çok hassasiyetle yapılmış bir haber vardır. Dolayısıyla bu haber nedeniyle bir deşifre suçu oluşamaz. 9 sene önce gazetecilikten tutuklanmadılar diyerek manşet atanlar, bugün de farklı ellerle yine ‘gazetecilik değil, bu bir ifşa suçudur’ diyerek algı yaratmaya çalışıyorlar. Ama bu algıların hepsi boştur. Bugün değilse de yarın bu gerçek ortaya çıkacaktır.

Avukat Kazım Yiğit Akalın

Barış terkoğlunun tutuklanması gerek usule gerek esasa ilişkin olarak hukuksuzdur. Hulya Kılıncın tutuklanması hukuksuzdur. Daha önce ifşa edilen bir haberin tekrar ifşası olmaz. Aleniyet unsuru yok olmuştur. Bunun altında yatan nedeni barış terkoğlu tutuklama sorgusunda uzunca anlatmış ve basına da yansımıştır. Tüm nedenler ordadır, tüm açıklamalar ordadır. Ancak Barış pehlivan da bugün tutuklansa dahi en kısa sürede özgürlüklerine haklı olarak kavuşacaklarına inancımız sonsuzdur.

 

‘Daha önce ifşa edilen bir haberin tekrar ifşası olmaz’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!