Daire fiyatına mezar yeri… 2 milyon TL’ye satışta! ‘Belediyede tanıdık var’

İstanbul’da bazı vatandaşlar, mezar yerlerini internetten daire fiyatına satıyor. Karacaahmet, Nakkaştepe, Zincirlikuyu, Aşiyan’da boş mezar bedeli 41 bin 140 TL iken internette ise bu mezarlıklardaki mezarlar 200 bin ila 2 milyon TL’ye satılıyor. Satıcılar satış noktasında bir sıkıntı yaşanmayacağını belirtirken işlemlerle de belediyede bulunan tanıdıklarının kendilerine yardımcı olacağını söylüyor. Mezarlıklar Müdürü Koç, ilanların asparagas olduğunu söylüyor.

featured

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin belirlediği fiyatlara göre Karacaahmet, Nakkaştepe, Zincirlikuyu, Aşiyan gibi mezarlıklarda boş mezar bedeli 41 bin 140 lira. İnternette ise bu mezarlıkların fiyatı 200 bin ila 750 bin TL arasında değişiyor.

Milliyet’ten Gülden Çoktan’ın haberine göre, internette satışa sunulan Zincirlikuyu’da bir kişilik mezar yerinin fiyatı 180 bin TL olurken 2 kişilik mezar yerinin bedeli ise 2 milyon TL. Eyüpsultan’da bulunan mezar yerlerinin fiyatı ise 300 bin ile 750 bin TL arasında değişiyor. Bu mezarları daire fiyatına ilanla satışa koyan satıcılar ile telefon üzerinden görüşme gerçekleştiren Milliyet muhabiri, şunları aktardı:

Zeytinburnu Kozlu Mezarlığı’nda tek kişilik mezar yerini 180 bin TL’ye satışa sunan vatandaş, yerin aile mezarlığı olduğunu, ölüm durumunda bu alanın kullanılmayacağını belirterek, sattığını ifade etti. Tapunun devri konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağını sorduğumuzda ise kendilerinin Mezarlıklar Müdürlüğü’yle görüştüklerini, yetkililerin yerin satışının yapılamayacağını ancak İBB’ye hibe edilebileceğini söylediğini aktararak, dört kardeşin imzasıyla gayri resmi olarak mezar yerini bize satabileceğini söyledi. Fiyat noktasında da yardımcı olacaklarını belirterek, ödemenin kendilerine ilaç gibi geleceğini ifade etti.”

‘BELEDİYEDE TANIDIK VAR’

Eyüpsultan Mezarlığı’nda 40 bin TL’ye 2 kişilik mezarlık satışını içeren ilan sahibi ile Milliyet muhabiri arasında geçen konuşma ise şöyle:

“Muhabir: İyi günler. Eyüpsultan Mezarlığı’ndaki 40 bin liralık 2 kişilik mezar yeri için aradım.

Satıcı: Mezar yeri arkadaşımın dedesinden kalma. Ona yardımcı olmak için ilan verdim. Fiyat güncel değil.

Muhabir: Ne kadar?

Satıcı: 150 bin TL.

Muhabir: Fiyatta yardımcı olamaz mısınız?

Satıcı: Mezarın biraz üst tarafında satılık bir yer var. Minimum 750 bin lira istiyorlar.

Muhabir: Biz almaya karar verdiğimizde sıkıntı çıkmaz değil mi? Belediye bu konuda sıkıntı çıkarmaz değil mi? Sordunuz mu?

Satıcı: Bunu bağlantı şeklinde deneyeceğiz. Eğer ‘Alacağız’ derseniz bunu yaparız diyen bir kişi var.

Muhabir: Ödeme nasıl olacak?

Satıcı: Ödeme nakit olacak. Kredi kartı kullanamıyoruz.

Muhabir: Kamuya ait bir yer. Sizler aracılığıyla mı halledilecek?

Satıcı: Satışı yapıldıktan sonra tapusu sizin olacak.

Muhabir: Sıkıntı çıkar mı?

Satıcı: Kesinlikle sıkıntı çıkmaz. Yer kalmadı. Çoğu kişi de mezarları boşaltıyor. Burası hiç kullanılmamış. Çok yakın zamanda bize yardımcı olabileceklerini söylediler. Bunu yaparım diyen kişiyi yüz yüze görmedik. Bize yardımcı olacağını söyleyen kişi belediyede çalışan biri. Belgeli, kimse sıkıntı çıkaramaz. Siz aileniz ile görüşün yardımcı oluruz.”

‘İLANLAR ASPARAGAS’

İBB’den satın alınan mezar yerlerinin kişiye özel olduğunu ve ikinci bir kişiye satılamayacağını söyleyen İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç, vatandaşları internetteki satılık mezar yeri ilanlarına karşı uyardı:

“Bu ilanların hepsi asparagas. Satış yapma ihtimalleri yok. Bir mezarın tahsisi yapılmışsa size onu kendinizin dışında kimseye satmak ve ya devretmek gibi bir hakkı yok. Birçoğu da dolandırıcı. Satışı mümkün değil. Tahsis belgeli verdiği için mezarlar kişiye özeldir. Bu tahsis belgelerinin üzerinde satışı, devri söz konusu değildir diye yazar. Mezarları ancak İBB Mezarlıklar Müdürlüğü’ne gelerek bu yeri bağış yapacaklar. Onun dışında bu işi yapamazlar. Mezarlıkların fiyatları İBB Meclisi’nde belirleniyor. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için bu tarz ilanlara güvenmesinler. Bu satışların yapılmasının ihtimali bile yok. Mezar yeri satın almak isteyenler bu işlemlerini resmî kurumlar üzerinden yapmalı. İnternetteki bu satışlara aldırış etmemeli. Çok mağdur olan vatandaşımız var.”

Daire fiyatına mezar yeri… 2 milyon TL’ye satışta! ‘Belediyede tanıdık var’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!