‘Darp’ davasında karar çıktı: Toprağını savunan 75 yaşındaki Hatice Nine’ye ceza…

Denizli'nin Tavas ilçesi Avdan Mahallesi'nde Danıştay kararına rağmen arazisine giren Avdan Madencilik yetkililerini uyardığı için darp suçundan Tavas Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 75 yaşındaki Hatice Kocalar'ın davasında karar çıktı. Kocalar'a 2 şirket yetkilisini darp ettiği iddiasıyla para cezası verildi.

featured

Denizli’nin Tavas ilçesi Avdan Mahallesi’nde yaşayan 75 yaşındaki Hatice Kocalar’ın 2 şirket yetkilisini darp ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Davanın ikinci duruşması bugün Tavas Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya çok sayıda avukat, Hatice Kocalar’ın yakınları, Avdan Mahallesi Muhtarı, Avdan Platformu, TMMOB Denizli İKK, Büyük Menderes İnisiyatifi ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Şirket yetkilileri ve avukatları ise duruşmaya katılmadı.

PARA CEZASI VERİLDİ

ANKA’nın haberine göre Hatice Kocalar, savunmasında “Toprağıma sahip çıktım. Toprağına sahip çıkan suçlu olamaz. Kimseyi darp etmedim beraatimi istiyorum” dedi.

Hatice Kocalar’a çeşitli indirim ve artırımların neticesinde iki kişiyi darp etmekten ayrı ayrı 2 bin 240 TL toplam 4 bin 480 lira para cezası verildi.

Duruşma sonrası yapılan açıklamada Kocalar’ın avukatları davayı AYM’e taşıyacaklarını belirtti. Karar sloganlarla protesto edildi.

‘TOPRAĞIMI KORUDUĞUM İÇİN ONURLUYUM’

Adliye önünde açıklama yapan Hatice Kocalar, şunları söyledi:

“Tarlasını korumak suç sayılmaz. Onlar ağaç katili, toprak tecavüzcüsü. Ben şehit torunuyum. Benim dedem Çanakkale’de toprağını korurken şehit düşmüş. Benim babam 5 yaşında babasız kaldı. Beni bununla eğitti. Ben eğitim görmedim. Öğüt gördüm. Ben koruyorum toprağımı. Koca dağlar yol olur, korumazsan yeşil ova çöl olur. At ölü meydan kalır, yiğit ölür şan kalır. Benim şanım kalsın toprağımı koruduğum için. Kepçeyle çiğneyecek oldular, korkmadım, yılmadım. Çantayı koydular para teklif ettiler, ben kanmadım, almadım. Korkmadım, korkmam. Alnım açık başım dik. Ben Cumhuriyet kadınıyım, Atatürk kadınıyım. Toprağımı koruduğum için onurluyum, gururluyum, mutluyum. Beni korkutmak istediler korkmadım. Alnım açık başım dik. Ben Cumhuriyet kadınıyım. Toprağımı koruduğum için onurluyum, gururluyum, mutluyum. Eğitim görenler eğilmesin” dedi.

‘ANAYASA MAHKEMESİNE KADAR GİDECEĞİZ’

Avukat Orpak da “Hatice teyzem haksız yere cezalandırıldı. Ben bir hukukçu olarak utandım. Anayasa mahkemesine kadar gideceğiz. Hatice teyzemizi yalnız bırakmayacağız” dedi.

 

‘Darp’ davasında karar çıktı: Toprağını savunan 75 yaşındaki Hatice Nine’ye ceza…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Hatice hanımdan devlet adına biz özür diliyoruz.Utanılası bir durum.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!