DASK nasıl yapılır?

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen yıkıcı depremin ardından zorunlu deprem sigortasının önemi de ortaya çıktı. 2023 yılında DASK sigortasına dair bilinmesi gerekenler nelerdir?

DASK_nedir

DASK NEDİR?

2000 yılında kurulan DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) tarafından yapılan zorunlu deprem sigortası, konut ve iş yerlerinin doğal afet, patlama, yangın gibi durumlar karşısında sakinlerin maddi zarara uğramaması için mal varlığını teminat altına alır.

DASK NEREDE YAPILIR?

Zorunlu deprem sigortası pek çok sigorta acentelerinden yapılabileceği gibi ayrıca kamu-özel bankalardan ve online olarak da yapılabilmektedir. Zorunlu deprem sigortası için gerekli belgelerin ilgili kuruma iletilip harç ödendikten sonra işlem kolayca tamamlanmaktadır. Başvuru sahipleri ayrıca başvuru yaptıkları poliçelerini e-devlet ve Doğal Afet Sigortaları Kurumunun resmi internet sitesi üzerinden sorgulayabilirler. Poliçe başlangıç ve bitiş tarihlerine e-devlet “https://www.turkiye.gov.tr/” üzerinden ulaşabilirler.

 

DASK BAŞVURU BELGELERİ NELERDİR?

Zorunlu deprem sigortası yaptırmak için gideceğiniz kuruma ya da online olarak başvuru sırasında gerekli belgelerin hazır olması gerekmektedir.

Bu belgeler hazırlanırken dikkat edilmesi gerekilen nokta ise yanlışsız ve eksiksiz olmasıdır. Başvuru sırasında aksamalar yaşanmaması ya da başvurduktan sonra poliçede bir hata çıkmaması için gerekli belgelere dikkat çekmeniz gerekmektedir.

DASK zorunlu deprem sigortası için gerekli belgeler ise şunlardır:

  • Sigortası yapılacak yerin adresi ve tapu fotokopisi
  • Konut ya da iş yeri sahibinin iletişim bilgileri ve kimlik fotokopisi
  • Sigortası yaptırılacak binanın yaşını ve inşa detay bilgilerini gösteren belge
  • Sigortası yaptırılacak binanın kullanım amacını, kat sayısını ve hasar durumunu gösteren belge
  • Konut ya da iş yerinin brüt yüz ölçümünü gösteren belge

 

ADIM ADIM DASK BAŞVURUSU

Zorunlu deprem sigortası yaptırabilmek oldukça kolay. Zorunlu deprem sigortası pek çok sigorta acentelerinden yapılabileceği gibi ayrıca kamu-özel bankalardan ve online olarak da yapılabilmektedir. Gerekli evraklar gidilen kuruma iletilir ya da online olarak gönderilir. Online olarak yapılacak başvurular için ilgili kurumlardan online sigorta teklifleri alınabilmektedir. Sigorta işlemlerini online olarak tamamlamak isteyen sakinler için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan sakinler en yakın PTT şubesinden kısa sürede edinebilirler. Poliçelerini tamamlayan sakinler ise e-devlet ve Doğal Afet Sigortaları Kurumunun resmi internet sitesi üzerinden poliçe sorgulama işlemi yapabilmektedir.

 

DASK ZORUNLU MUDUR?

DASK’a bağlı bu “Zorunlu deprem sigortası” konut ve iş yerleri için zorunludur.

DASK HER YIL YENİLENMELİ MİDİR

Zorunlu deprem sigortası konut ve iş yerlerindeki sakinleri doğabilecek risklere karşı korur. Sigortanın süresini merak edenler için ise geçerlilik süresi 1 yıldır. Poliçe bitiş tarihinden hemen önce yenilenmesi gerekmektedir.

 

DASK’ı KİM YAPTIRMALIDIR?

Zorunlu deprem sigortası konut/iş yeri sahibi yükümlülüğündedir. Eğer konut ya da iş yeri kiraya verildiyse kiracı tarafından da “Sigorta ettiren” sıfatıyla konut/iş yeri sahibi adına yapılabilmektedir. Ödenmesi gereken ilgili miktar ise konut/iş yeri sahibi tarafından karşılanmalıdır.

 

DASK’TA TEMİNAT YÜKSELTMESİ NASIL YAPILIR?

Zorunlu deprem sigortası kapsamında maddi zararlar poliçede belirtilen limitler dahilinde teminat altına alınmaktadır. 6305 sayılı afet sigortaları kanunu dahilinde teminat kapsamındaki unsurlar şunlardır: temeller, ana duvarlar, istinat duvarları, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve taban, bahçe duvarları, bacalar, koridorlar, çatılar, merdivenler ve asansörler. Poliçedeki teminat miktarında gerektiği zamanlarda değişiklik yapılabilmektedir. Bu değişiklik için zeyilname gerekmektedir.

 

ZEYİLNAME NEDİR?

Poliçe ve tecdit (yenileme) belgeleri üzerinde değişiklik yapılması için düzenlenen belgelere denmektedir. Zeyilname düzenlenebilmesi için her iki tarafın anlaşmış olması gerekmektedir. Her yenileme için prim ödenmesi gerekmemektedir. Zeyilnamelerin hukuki bir dille hazırlanması gerekmektedir, bu bakımdan bir uzmana başvurulmalıdır.

DASK nasıl yapılır?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!