Davutoğlu, Akşener’den 40 vekil istemiş

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "En son tercihim seçime CHP listelerinden girmekti. Her şeyi denedim. İyi Parti'ye teklif götürdüm. 'Bu sağ seçmen CHP'ye oy vermez, beraber olalım' dedim” sözlerini değerlendiren İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, böyle bir görüşmenin olduğunu doğruladı. İYİ Parti’den seçimlerin ardından istifa eden Ahat Andican’dan ise çarpıcı bir açıklama geldi. Andican, Davutoğlu'nun Akşener ile yaptığı görüşmede milletvekili seçimleri için kendilerinden 40'ın üzerinde vekil talebinde bulunduğunu söyledi.

featured

Gelececek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu’nun “pişmanlık” içeren sözleri CHP’de tartışma yaratmıştı.

Davutoğlu’yla bir görüşme olup olmadığına ilişkin soruya yanıt veren İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Evet o dönemde böyle bir konuda görüşme oldu” dedi.

Sözcü yazarı Aytunç Erkin’e konuşan Zorlu, “Biz o dönemde iki önemli şeye odaklanmıştık. Biri elbette cumhurbaşkanlığı seçimine kazanacağımız bir adayla girmek. Bu aslında ülkedeki tüm siyaset dengesini değişim yönünde etkileyecek nihai zemindi. İkincisi de partimizin varlığını ve kurumsal kimliğini ülkemizin her noktasında olabildiğince temsilini sağlayabilmekti. Zaten iyi irdelenirse ikisi bir bütün. Zira bizim varlık sebeplerimizden biri milletimizi sıkıştığı bu kıskaçtan kurtarabilmek” dedi.

Kürşad Zorlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “seçim sürecindeki uyarıları dikkate alınsaydı cumhurbaşkanlığı seçimini ve Meclis çoğunluğunu muhalefetin kazanacağını” savundu.

‘AKŞENER’DEN 40’IN ÜZERİNDE MİLLETVEKİLİ İSTEDİ’

TV100 ekranlarında Kübra Par’ın sunumuyla yayınlanan Farklı Açılar’da da Ahmet Davutoğlu’nun sözleri masaya yatırıldı.

İYİ Parti’nin kurucularından olan ve seçimlerden sonra istifa eden, 27. dönem İstanbul Milletvekili Ahat Andican, Davutoğlu’nun Akşener’e teklif götürdüğünü açıkladı.

O dönem Akşener ile konuyla ilgili bir görüşme yaptığını söyleyen Andican, Ahmet Davutoğlu’nun Akşener’e bir taleple geldiğini ve 40’ın üzerinde milletvekili isteğinde bulunduğu bilgisini paylaştı.

Ahat Andican’ın ifadeleri şu şekilde:

“Ben o dönemde sayın genel başkanla bir ön görüşme de yapmış olduğum için biliyorum. Sayın Davutoğlu böyle bir taleple geldi. Birlikte şey yapalım falan ama istediği rakam çok yüksekti. 40’ın üzerinde milletvekili istedi. İki parti bir araya gelirse 100’ün üzerinde milletvekili çıkarılacağı iddiasıyla geldi.”

 DAVUTOĞLU NE DEMİŞTİ?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, geçen günlerde Medyascope’ta yaptığı açıklamada, CHP listelerinden seçime girmelerine ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

“En son tercihim seçime CHP listelerinden girmekti. 3 parti gelin birlikte girelim dedim. İYİ Parti’ye teklif götürdüm. Bu sağ seçmen CHP’ye oy vermez, beraber olalım dedim. İYİ Parti’ye de Sayın Akşener’e de söyledim. Partilerimiz arasında görüşmeler oldu. Üçlü, DEVA, Saadet, Gelecek olmayınca İYİ Parti ile de konuştum. Sonra Saadet ile sonra tekrar konuştuk. Bütün yolları denedik. Sonra kimse dönüp de bizim oportünist bir tavır sergilediğimizi iddia edemez.”

Davutoğlu, Akşener’den 40 vekil istemiş

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Küçük enişte iyice şımardı :)

  2. Kendilerini ne zannediyor bunlar, halkda zerre kadar karşılıkları yok.

  3. Yuzde 0.01 oy potensiyeli olmayan bir parti, Genel Baskani acaba nesine guvenerek 40 sandalye istemis. KK olmasaydi sen acaba bir vekil bilem cikara bilecekmiydin. Turkiyenin bugun bu cokuntuleri yasadaginin sebeplerinden biride sensin. Hele hele dis siysette, Suriye politikalarinda. Senin gibisin bu Turkiyenin topraklarinda yeri yok ama…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!