Davutoğlu: Aramızda HDP’liler de var

featured

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Aramızda ülkücülükten ve devrimcilikten 12 Eylül’de hapishanelerde yatmış arkadaşlarımız da var. Aramızda rahmetli Ecevit’e yakın olmuş DSP’li arkadaşlarımız da var, HDP’liler de var” dedi. Herhangi bir ittifaka eklenmek için kurulan bir parti olmadıklarını söyleyen Davutoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’le görüşmelerinin ise çok olumlu geçtiğini ifade etti.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Habertürk’te Muharrem Sarıkaya, Serap Belet, Nagehan Alçı ve Kemal Öztürk’ün sorularını yanıtladı.

Davutoğlu’nun konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

‘PARTİMİZDE ÜLKÜCÜ VE DEVRİMCİLER DE VAR’ 

Türkiye çapında 100 bin üyeye yaklaşıyoruz. Hepsi gerçek üye. Bazı partilerde olduğu gibi değil. Böyle bir dönemde gerçek şahıslar ortaya çıkar. Aramızda ülkücülükten ve devrimcilikten 12 Eylül’de hapishanelerde yatmış arkadaşlarımız da var. Aramızda rahmetli Ecevit’e yakın olmuş DSP’li arkadaşlarımız da var, HDP’liler de var. AK Parti Genel Başkanı iken Türk demokrasisinin en büyük oyunu alarak 1 Kasım’da partiyi iktidar yaptık. Bana karşı parti içi darbe yapılmamış olsaydı partinin temiz siyasete yönelmesi ve Türk siyasetinin parçalanmaması için elimden geldiğini yapardım.

‘İTTİFAKA EKLENMEK İÇİN KURULMUŞ PARTİ DEĞİLİZ’

Şu teminatı partime, arkadaşlarıma, milletime veriyorum, bu partiyi öyle bir mimariyle kuruyoruz ki, tek adamlığa izin vermeyecek şekilde. Mesela AK Parti’de üç dönem kuralı vardı. Ama en önce sayın Erdoğan’ın uygulaması gerekirken, genel başkanlıktan ayrıldıktan sonra genel başkanlık yapmaya karar verince kurumsallığı çöktü AK Parti’nin. Büyük kongrede tabandan gelen kuvvetli teşkilatı varsa, parti içi teşkilatı işletiyorsanız değişebilir, hesap sorulur. Kurumsal mimari en önemli teminattır. Gelecek Partisi tek adamlığa gitmeden de bir partinin kurulabileceğini gösterecek. Gelecek Partisi Türk siyasetinde 1 asır ve daha fazla yaşayacak bir misyonu yüklenecek. Gelecek Partisi herhangi bir ittifaka eklemlenmek için kurulan bir parti değildir bunun altını özellikle çiziyorum. Gelecek Partisi Türk siyasetine girerken siyasette soğuk savaş atmosferini kırmak için girdi. Gelecek Partisi cesaretle kurularak çok daha farklı alternatiflerin çıkmasının önünü açtı.

‘KILIÇDAROĞLU İLE AKŞENER’LE ÇOK OLUMLU GÖRÜŞME YAPTIK’

Şu anda Doğu ve Güneydoğu’da ikinci parti konumdayız. HDP’yi de zorlayacağız ve birinci parti olacağız. Düşük profilli edilgen rolü hayatımda hiçbir zaman benimsemedim. Varolan ittifak yapılanmalarının edilgen unsuru olmak için parti kurmam. Herkesle konuşuruz. 9 Kasım’da güçlendirilmiş parlamenter sistemini anlattık. Geçenlerde şöyle bir şey söylendi, parlamenter sistem diyor ama kimse parlamenter sistemi ete kemiğe bürünmüş gibi tarif etmedi. Halbuki 1 ay önce biz bu tarifi koyduk. Hiçbir ayrım gözetmekten 9 Kasım’da bunu açıkladık. Sayın Serap Yıldırım ve Ergun Özbudun’un çalışmasıyla bu modeli koyduk. Bütün siyasi liderlerden randevu talep ettim. Sayın Erdoğan, Bahçeli, Kılıçdaroğlu, Akşener, Karamollaoğlu’ndan. Sayın Erdoğan cevap vermedi, MHP ise olumsuz mukabelede bulundu. Sayın Kılıçdaroğlu ve Akşener’le çok olumlu görüşme yaptık.

‘HDP’Yİ KAPATIN DİYE BİR ŞEY OLMAZ’

Türkiye’de bir demokrasi sorunu var, hepimiz için var. Bir Başbakan olarak Kürt, Alevi, Hıristiyan, Musevi bütün herkesi eşit görmedikçe devlet adamı vasfını taşıyamam. Siyasiler alana iner yeni bir siyaset çizer. Terörle mücadele adı altında herkesi terörist ilan ederseniz o halk sizden kopar. Onlar benim Toroslarda Türkmen obasında doğduğumu bilirler ama şunu da bilirler Türkçe’ye ne kadar saygı gösterirsem Kürtçe’ye de o kadar saygı gösteririm. Burada sayın Bahçeli ‘Serok Ahmet’ diyerek bana değil aslında Kürtçe’ye hakaret ediyor. Terörle mücadele ederken Diyarbakır’a gittim. Miting yapmayalım dediler. Spontan bir toplantıydı. Halka dönük olarak ‘Ben Torosların yiğit Türkmen obalarından doğmuş biri olarak Dicle kenarında doğan yiğit Kürt vatandaşlarıma selam getirdim’ dedim. Kendi vatandaşınıza saygı göstereceksiniz. Onların bütün belediye başkanları görevden alındı, kayyum atandı. O Kürt seçmen doğru ya da yanlış tercihiyle seçtiği başkanlar alınırsa siz sorun yok diyebilir misiniz? Abdullah Öcalan’dan mektup getirip, Bahçeli’nin tabiriyle söyleyeyim zillet içeren bir yaklaşıma asla taviz vermeyiz. HDP’yi kapatın, terörle mücadele böyle olur diye bir şey olmaz. Terörle mücadeleyi emniyet birimlerimiz yapar, siyasi mücadeleyi biz yaparız.

‘TÜRKİYE’NİN BULUNMASI GEREKEN YER AVRUPA’

Türkiye’nin demokratik, siyasi değerler, özgürlükçü demokratik ilkeler olarak bulunması gereken yer Avrupa içindeki konumudur. Bunu empoze edilmiş bir değer olarak görmüyorum, kendi kültürümüzün bir parçası olarak görüyorum.

Davutoğlu: Aramızda HDP’liler de var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 sene önce

  Olmaz mı?
  Aranızda HDP var…
  Fetö köpekleri var…
  Hain işbirlikçiler var…
  Var oğlu var…
  Oy yok sana ama!

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Utanmak için onur gerek, yüz gerek!
  Dışişleri Bakanı oldu ülkenin anasını ağlattı.
  Suriye gibi dostluk yolunda adım atılmış neredeyse aramızdaki sınırları kaldıracak kadar yakınlaşmış olduğumuz bir komşuyu düşmanlaştırdı. Amerikan saldırısına zemin hazırlayıp pekaka ve feto‘nun istekleri doğrultusunda bir İsrail koridoru açmak için elinden ne geliyorsa yaptı. Rus uçağını düşürdü, bütün siyasetini Rusya Çin ve batı Asya düşmanlığı üzerine kurdu. Ki Amerika’nın ve Avrupa Birliği’nin gözüne girsin. Ve 15 Temmuz hain Fethullah terör darbesinden sonra o bozuk kimyası iyice bozuldu.
  Her nasılsa tayyip Erdoğan’ın rüzgârını arkasına alıp başbakan seçildi.
  Ve bir ilkokul çocuğu gibi kulağını sündürüp başbakanlık koltugundan indirdiler. Onursuzca partide oturmaya devam etti. Şimdi HDP feto pekaka CHP ve her derde deva Partisi ile elele vermiş ülkeyi kurtaracakmış… Çok ağır şeyler yazılabilir aslında ama terbiyemizi muhafaza edelim.
  Memleketi aslında İsraildır ama hadi biz yine de Konyalı diyelim, memleketinin bir türküsüyle bu arkadaşa yanıt verelim. Yürü yürü yürü Konyalım yürü!!!!!
  Fetullah hocanın ve müritleri kaza oturtulunca hemen nasıl kaçıp parti kurdun. Bir gün ağzın dolu lanet sözleri edemedin Türk halkının başına meclise bomba yağdıran o ajan şerefsizlere karşı.
  Kılıçdaroğlu bu arkadaşlarla

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Sana çok benzeyen ve sinsilikte yarıştığınız ABDullah Gül kardeşini de alıp getirseydin partine de bir boyunuzun ölçüsünü görseydik Davutoğlu. Pardon DAWİTOĞLU!

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!