Davutoğlu ‘insan içine çıkamaz’ dediği isimleri açıkladı

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, "1 Kasım 2015 seçimlerine giden süreçte terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan önüne çıkamaz" dediği isimleri açıkladı.

featured

AKP’den kovulduktan sonra Gelecek Partisi’ni kuran Ahmet Davutoğlu, AKP’nin tek başına iktidar çoğunluğunu kaybettiği 7 Haziran ile seçimin tekrar edildiği 1 Kasım 2015 sürecini kastederek “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” demişti.

Davutoğlu, “İleride birgün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden, aylardan biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır.” şeklinde sözlerine devam etmişti.

Yaklaşık üç yıl geçmesine rağmen Davutoğlu, o defterleri bir türlü açmadı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, geçtiğimiz günlerde Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na seslenerek şunları söylemişti:

“Haziran 2015 seçimleri ile Kasım 2015 arasındaki sürece benzer bir şiddet dalgasının bu sefer sığınmacılar üzerinden planlandığı anlaşılıyor. Bu noktada Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na sesleniyorum: Sayın Davutoğlu, korkmayın, tehdit edildiğinizi kamuoyu önünde gördük ama korkmayın ne oldu Haziran-Kasım arasında, Türk milletine anlatın çünkü benzer bir çalışma tekrar başlamış görünüyor. Böylece seçimlere giderken seçmeni terörize etmek ve Zafer Partisi’ne karşı bir şiddet dalgası başlatarak provokatörler aracılığıyla eylemleri Zafer Partisi’ne mal etmek istiyorlar.”

Davutoğlu, daha önce sarfettiği “1 Kasım 2015 seçimlerine giden süreçte terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan önüne çıkamaz” sözlerine ilişkin konuştu. Davutoğlu, bu kişileri “Erdoğan, Binali Yıldırım, Süleyman Soylu ve Berat Albayrak” olarak sıraladı.

Euronews Türkçe’den Dilek Gül‘ün sorularını yanıtlayan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarından bazıları şöyle:

Partinize ‘Gelecek’ adını verdiniz. Fakat geçmişiniz sıkça karşınıza çıkıyor. Biz de geleceği konuşmadan önce geçmişi soralım: Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık yaptığınız AK Partili yıllarınızdan, en büyük pişmanlığınız nedir?

“Ben o günlerde Başbakanlıktan ayrılırken Sayın Erdoğan ve ekibiyle çok derin ihtilaflar yaşadım. Onlar da bana parti içinde bir darbe yaptılar. O sırada çıkıp onlara sert bir şekilde ve bütün kamuoyunu sarsacak ifadeler kullanmış olsaydım Türkiye büyük bir krize girecekti. Başbakanlık gibi makamlar bazen devlet menfaati gerektiğinde her şeyi içinize atmanızı gerektiren makamlardır. Ama ben o zaman da sonra da söylenmesi gerekenleri söyledim ve söylemeye de devam ediyorum. Söylememiş olsaydım şu anda iktidarın bir yerinde, bir kurulda, adı sanlı şanlı kurullarda keyfime bakan bir tutumda olurdum.

‘İNSAN ÖNÜNE ÇIKAMAZ DEDİĞİM İNSANLAR ONLAR’

AK Parti’nin tek başına iktidarı kaybettiği 7 Haziran seçimleri sonrası 1 Kasım 2015 Kasım’ında seçimlerin tekrar edilmesine kadarki süreçte başbakandınız ve muhalefete geçtikten sonra o döneme ilişkin ‘Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan önüne çıkamaz’ demiştiniz. İnsan önüne çıkamayacaklar kimler? Neden açmadınız o defterleri?

“Ben bu dosyaları açtığım için buradayım. O dönemde bu terörü başlatan ve tırmandıran bir kaos üreten çevreler vardı. Bunun içinde PKK terörü de var, FETÖ’cüler var. Başbakansınız ve bir mücadele yürütüyorsunuz PKK çıkmış silahlı mücadele çağrısı yapmış ki bugün barış diyen isimler de o gün barikatlar, hendekleri savunuyor. Ve o hendekler, barikatlar benden önce kuruldu, ben birer birer yıktım. Diğer tarafta devletin içinde FETÖ unsurları var, onlar da kaosun peşinde. Öbür tarafta bu kaosu yenmek için sizinle beraber çalışması gereken insanlar… İşte insan önüne çıkamaz dediğim insanlar onlar. Yani

Cumhurbaşkanı olarak Sayın Erdoğan, AK Parti içinde daha sonra bana karşı harekete geçen Binali Yıldırım, Süleyman Soylu, Berat Albayrak ve diğerleri… Terörle mücadelede başbakanlarının yanında yer almak yerine Ankara Beştepe’de karargâh kurup benim partide zayıflamam ve 1 Kasım seçimlerine giderken AK Parti’yi ele geçirme teşebbüsü içindeydiler. Bugün terörle mücadele kahramanlığı yapıyorlar ama düşünün 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasında bakın bakalım Sayın Erdoğan’ın bir tane Doğu ve Güneydoğu gezisi var mı? Bakın bakalım Binali Yıldırım’ın başbakanımızın yanındayız, terörle mücadelenin karşısındayız demiş mi? Bakın bakalım şimdi kahramanlık taslayan Süleyman Soylu o günlerde bizim yanımızda mı durmuş yoksa teşkilat içinde bana karşı harekete mi geçmiş? Şimdi bunlar utanılacak şeyler değil mi?”

Davutoğlu ‘insan içine çıkamaz’ dediği isimleri açıkladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 1 ay önce

  şamda namaz kılma hayali kurdular. Baktılar şama gidemiyorlar şam ahalisini buraya getirdiler namaza. din kardeşleri ya bunların. Fakat sorun şu bu gelen din kardeşler Arapça bilmiyorsan nasıl müslümansın kuranı nasıl okuyucaksın ve Türk imamların arkasında namaza durulmaz diyorlar.

  Cevapla
 2. 1 ay önce

  bunun sözlerine inanıp da haber yapmak, bu sözlerin peşinden gitmek…bundan medet ummak bu mu siyaset. siyaset çözüm odaklı olmalı… saygılar…

  Cevapla
 3. 1 ay önce

  bunun sözlerine inanıp da haber yapmak, bu sözlerin peşinden gitmek…bundan medet ummak bu mu siyaset. siyaset çözüm odaklı olmalı…

 4. 1 ay önce

  Ne dersen de sen de bu dönemin ortağı ve mahsulüsün

 5. 1 ay önce

  Asıl açıklaması gereken konu Fidan ‘ın 7 hazıran öncesi aday yapılıp Erdoğanın mudahelelesi ile çıkılan durumdan neyi murad eylediği..

 6. her yerden soylu çıkıyor….

  • 1 ay önce

   tayyip ve damat da cikiyor. ayni zamanda kemal ve meral apla da cikiyor, ve selocan. Umit Ozdag’in da soyledigi gibi, iktidar da muhalefet de ayni, ve sike yapiyorlar. Hepsi ayni grubun elemanlari. Butun mac duzmece.

 7. 1 ay önce

  lafi geveleme davidoglu, dogrudan acikla ne olduysa.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!