Davutoğlu’nun ‘kış’ korkusu… Cübbeli Ahmet’ten sonra bir iddia daha

Ahmet Davutoğlu, Cübbeli Ahmet ve Ümit Özdağ'ın “iç savaş” uyarılarıyla ilgili soruya, "Özellikle bu kış ile ilgili gerçekten ben çok kaygı duyuyorum. Bu kış özellikle ekonomik şartlar bağlamında bazı olaylar yaşanabileceğinden endişe ediyorum” diye yanıt verdi.

featured

T24’ten Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtlayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ilginç mesajlar verdi.

Sabuncu görüşmeyi şöyle anlattı:

“Birincisi aday konusu. Şöyle dedi: “Cumhurbaşkanı adaylığında açık ara konusunu güçlendirecek isim AK Parti ve MHP tabanından en fazla oyu alabilecek isim demektir.”

Davutoğlu’nun bu tarifi potansiyel adaylar açısından tartışılacaktır.

İkincisi, HDP’nin ‘altılı masa cumhurbaşkanı adayını belirlerken şeffaf bir şekilde müzakere etsin’ talebi. Yanıtı şu: “Biz Gelecek Partisi olarak böyle bir istişarenin tüm partilerle yapılmasında bir sakınca görmeyiz.”

Ve Türkiye’de iç karışıklık olabileceğine dair kimileri iktidara yakın isimlerin ortaya attığı iddialar. Davutoğlu’nun da kaygısı var: “Özellikle bu kış ile ilgili gerçekten ben çok kaygı duyuyorum. Bu kış özellikle ekonomik şartlar bağlamında bazı olaylar yaşanabileceğinden endişe ediyorum.”

Cübbeli Ahmet ve Ümit Özdağ’ın “iç savaş” uyarılarıyla ilgili soruya Davutoğlu şu yanıtı verdi:

“Şunu ifade edeyim bilinçli ve sorumlu her siyasetçi her senaryoya hazırlıklı olmak zorundadır. Maalesef Türkiye’nin içinde bulunduğu kutuplaşma ortamı çok olumsuz senaryoları gündeme getirecek özelliklere sahip. Eğer bir ülkede bu kadar hızla yaygınlaşan bir kutuplaşma varsa, eğer bir ülkede yoksullaşmanın sebebi olan böyle bir yolsuzluk ortamı varsa, organize suç örgütleri cirit atıyorsa, böyle bir yerde istikrar olması çok zor.

Özellikle bu kış ile ilgili gerçekten ben çok kaygı duyuyorum. Bu kış özellikle ekonomik şartlar bağlamında bazı olaylar yaşanabileceğinden endişe ediyorum. Hepimizin bütün devlet ve siyaset adamlarının makul bir noktada buluşması lazım. Seçimlere suhuletle gidilmesi lazım. Bu tür söylentilerin yayılmasını doğru bulmam ama net konuşmak gerekirse bu kış bu tip toplumsal risklerin oluşması durumu ile karşı karşıya kalabiliriz. Ekonomik durum sebebiyle bu risk var. Gittiğim yerlerde toplumsal bir basınç olduğunu görüyorum. Ekonomik sıkıntılardan kaynaklanabilecek toplumsal gerilimler konusunda hepimizin müteyakkız ve dikkatli olması gerekiyor.”

CÜBBELİ AHMET VE ÖZDAĞ NE DEMİŞTİ?

Kamuoyunda “Cübbeli Ahmet” olarak bilinen İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden Ahmet Mahmut Ünlü, Kuveytli Vehhabi ‘şeyh’i Osman El Hamis’in Sakarya’da camide vaaz vermesi üzerine Diyanet’i uyarmıştı ve “Diyânet’i, vehhâbîleri konuşturmama husûsunda uyarıyorum. Aksi takdirde iç savaşa destek vermiş olacaklardır” demişti.

Cübbeli Ahmet eleştiri ve uyarılarına devam ederek, Türkiye’deki Selefi-Vahhabi gruplarının silahlanmaya başladığını, Arap kökenliler dışında Türkleri de etkilemeye başladığını söylemişti. Cübbeli Ahmet, sürecin iç savaşa kadar gidebileceği uyarısında bulunmuştu.

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ da sığınmacılar üzerinden bir iç savaş planladığını iddia etmişti.

Davutoğlu’nun ‘kış’ korkusu… Cübbeli Ahmet’ten sonra bir iddia daha

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 3 ay önce

  Ha cübbeli Ahmet, ha kravatlı Ahmet… Ak birini vur ötekine!

 2. 3 ay önce

  akp cemaatle kavga etmeye başladığından beri her sene bir darbe söylentisi bir takım olaylar. Laik ve Deist bir Türkiyeden başka çıkış yolu yok gibi Merhum Yaşar nuri öztürk hocanın söylediği gibi.

 3. 2022 yilinda Turkiye cok farkli bir yerde olmaliydi. Bir Almanyada, bir Fransaya ekonomik olarakta, sosyal olarakta onlara yaklasmis olmaliydi. Ancak bakin su anki Turkiye durumuna. Her konuda bogusuyor, Neredeyse 3 nesil sadece bu Erdogani ve AKP yi biliyor. 20 yil sonra AKP nin yaptigi milleti bolmek, laik bir ulkede dini ideoloji yapip hamaset yapmasi. Bu durum maglesef sadece bir seye yardimci olur, ulkenin parcalanmasina. Maglesef CIA nin basa germtirdigi Erdogan ulkeyi oraya dogru surukluyor.

  Cevapla
 4. 3 ay önce

  Süt şişesi olduğu halde kendisini siyaset adamı olarak tanımlaması ilginç. Yörük Ahmet derler o na, kiziroglu Mustafa bey. Hey hey hey. Telliogullarindan küçük bey.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!