DEM Partili Çandar: AKP kapımızı çalmak zorunda

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, yeni anayasa konusunda AKP'nin DEM Parti'nin kapısını çalmak zorunda kalacağını savunarak, "Vatandaşlık tanımının değişmesi gerektiğini söyleyeceğiz. Kürtçenin eğitim dili olmasının önündeki anayasanın 42. ve 66. maddelerindeki engellerin kaldırılmasını söyleyeceğiz, bakalım ne diyecek" dedi. Çandar ayrıca, "Cumhuriyet Halk Partisi, eski Cumhuriyet Partisi gibi değil. Çözüm sürecinin canlanması için önemli bir şans elde etmiş olabiliriz" ifadelerini kullandı. Barzanileri de yeni bir 'çözüm süreci' için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı cesaretlendirmeye çağıran Çandar, "Bizim Cumhuriyet Halk Partisi üzerinde yapacağımız etkiyi, onlar da AK Parti üzerinde pekâla yapabilirler" diye konuştu.

featured

DEM Parti Milletvekili Cengiz Çandar, Barzanilerin yayın organı Rudaw’a konuştu.

‘DEM PARTİ İSTANBUL’DA SEÇİME FAZLA ASILMADI’

“Erdoğan hesabına büyük bir yenilgi” şeklinde değerlendirdiği İstanbul seçimlerinin 2028’de yapılacak olan genel seçimlerin “ilk provası” olarak görüldüğünü söyleyen Çandar, “DEM Parti İstanbul’da çok fazla seçime asılmadı açıkçası. Aday gösterdi ama İstanbul’da bir genel seçim olsaydı, yani yerel seçim değil, belediye seçimi değil, milletvekili seçimi olsaydı böyle olmazdı. DEM Parti’ye oy verecek olanların yaklaşık yüzde 70’i ana muhalefet adayına, Ekrem İmamoğlu’na oy verdiler ve İmamoğlu’nun seçimi kazanmasında çok önemli ve büyük bir rol oynadılar” dedi.

‘CHP LİSTELERİNDEN BELEDİYE MECLİSİ SEÇİMLERİNE GİREN ÇOK SAYIDA DEM PARTİLİ VAR’

DEM Parti’nin “Kent Uzlaşısı” adı verilen bir seçim stratejisi belirlediğini anımsatan Çandar, “Buna göre, Cumhuriyet Halk Partisi’nin listelerinden belediye meclisi seçimlerine giren çok sayıda DEM Partili var ve bunlar seçimi kazandı. Şimdi, İstanbul’da belediye meclisinde ilk kez DEM Parti grup kuracak. Esenyurt ilçesi Türkiye’nin 81 vilayetinin 57’inden daha kalabalık bir yer ve Kürtlerin en yoğun olduğu bir bölge. Esenyurt’ta bütün belediye meclis üyelikleri neredeyse DEM Parti’de. Dolayısıyla, DEM Parti’nin İstanbul’da izlediği “Kent Uzlaşısı” stratejisi doğru çıktı” yorumunu yaptı.

‘ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLAYACAKSA BUNUN DOĞAL MUHATABI ERDOĞAN’DIR’

Seçimlerden sonra yeni bir ‘çözüm süreci’nin başlayacağı iddialarıyla ilgili de konuşan Çandar, “Hiçbir DEM Parti yetkilisi, seçimlerden sonra çözüm sürecinin başlayacağına dair bir söz etmedi. Önemli Kürt simge isimleri sayılan Leyla Zana, ki ben seçim kampanyasında Diyarbakır’da onunla hemen her gün beraberdim, gittiğimiz her yerde iki kişi konuşma yapıyordu, biri bendim, benden sonra Leyla Zana konuşuyordu. O nedenle Leyla Zana’nın ne dediğini ve niye dediğini gayet iyi biliyorum, birebir biliyorum. Leyla Zana bu konuda bir açıklama yaptı, Ahmet Türk yaptı, yine simge isimlerden bir de Selahattin Demirtaş yaptı. Fakat bunların hiçbiri, seçimden sonra bir çözüm sürecinin başlayacağını söylemedi. Denilen şuydu: Türkiye’de 2028 yılına kadar iktidarda Tayyip Erdoğan var ve Türkiye’de başkanlık sistemi var, dolayısıyla bir çözüm süreci başlayacaksa, ki başlamalıdır, bunun doğal muhatabı çünkü karar mercinde bulunduğu için Tayyip Erdoğan’dır. Söylenen buydu” dedi.

‘CHP ESKİ CHP DEĞİL, ÇÖZÜM SÜRECİNİN CANLANMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ŞANS ELDE ETMİŞ OLABİLİRİZ’

CHP’nin yeni bir ‘çözüm süreci’ başlatabilecek gücü olup olmadığına ilişkin soruya yanıt veren Çandar, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in seçimden sonra olumlu mesajlar verdiğini ifade ederek, şu ifadeleri kullandı:

Kürt halkından bahsetti, Kürt demokratlarından bahsetti. Keza, 2028 yılında Tayyip Erdoğan’a karşı bir cumhurbaşkanlığı seçimine girdiği takdirde, kazanması çok muhtemel olan Ekrem İmamoğlu da kendisinin İstanbul’da Kürtleri de temsil ettiğini söyledi. Seçim kampanyasında Kürtçe şarkılarla bugüne kadarki CHP adaylarından çok farklı bir profil sergiledi. Dolayısıyla, önümüzdeki dönemde çözüm süreci açısından CHP’nin bundan önceki tutumuna oranla daha katılımcı ve katkı verici olacağını söyleyebiliriz. Fakat iş Tayyip Erdoğan’da düğümleniyor, çünkü nerden baksanız 2028 yılına kadar Cumhurbaşkanı o ve Türkiye başkanlık sistemiyle yönetiliyor.”

“Cumhuriyet Halk Partisi, eski Cumhuriyet Partisi gibi değil” diyen Çandar, “Çözüm sürecinin canlanması için önemli bir şans elde etmiş olabiliriz” görüşünü savundu. Gerek Özgür Özel’in gerekse Ekrem İmamoğlu’nun seçimin ardından Kürtler için olumlu dil kullandığından bahseden Çandar, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kürt meselesi konusunda bugüne kadar sergilediğinden farklı bir yola gireceği konusunda biz daha çok umutluyuz” ifadelerini kullandı.

ERBİL’E ‘ERDOĞAN’I ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN CESARETLENDİRİN’ ÇAĞRISI

Çandar, Irak’taki bölgesel yönetime de, Erdoğan’ı askeri harekata girişmesi konusunda heveslendirmemesi ve tam tersine çözüm süreci yoluna tekrar girmesi için cesaretlendirmesi için çağrıda bulundu. Çandar, şunları söyledi:

“Cumhuriyet Halk Partisi’ni, ki İstanbul seçimlerindeki işbirliğimiz onların lehine sonuç verdi, bu ağırlığı yeni Türkiye manzarasında kullanıp, onları da daha sorumlu Kürt meselesinde katkıda bulunacak bir role çekebiliriz. Bu bizim sorumluluğumuzda. Hayırlı olacak mı derseniz, evet olacak. Şu anda Türkiye’de büyük bir sevinç havası var, büyük bir rahatlama havası var. Bu ülke gerçekten siyasi bir bahar havasına girmiş durumda dün geceden itibaren. Dolayısıyla da Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kürt sorununda bugüne kadar ortaya koymadığı olumlu tutum, bundan sonra mümkün olabilir. Bize de bu konuda büyük rol düşüyor, size de büyük rol düşüyor. Siz de Kürdistan Bölge Yönetimisisiniz, Kürdistan’ı temsil ediyorsunuz. Dedim gibi, sizin yöneticileriniz, başta Sayın Mesud Barzani olmak üzere, Neçirvan Barzani, benim yıllar öncesinden kişisel dostlarım. Dolayısıyla Türkiye’de Kürtlere yarayacak, Kürtler için olumlu bir barış için, ben kendiliğinden olan ve yıllar ötesine dayanan dostluk ilişkilerimi kullanmaya hazırım. Onlardan da Türkiye’nin yöneticileri üzerinde, AK Parti üzerinde, Tayyip Erdoğan üzerinde olumlu etki bekliyorum. Bizim Cumhuriyet Halk Partisi üzerinde yapacağımız etkiyi, onlar da AK Parti üzerinde pekâla yapabilirler.”

‘YENİ ANAYASA İÇİN KAPIMIZI ÇALACAKLAR’

Yeni Anayasa yapmak için AKP’nin Meclis’te MHP ve İYİ Parti’yi de dahil etse yeterli çoğunluğu sağlayamayacağını ifade eden Çandar, “Dolayısıyla gelip bizim kapımızı çalmak zorunda. Biz de o zaman yeni anayasa için belirli şartların yerine getirilmesi gerektiğini söyleyeceğiz. Vatandaşlık tanımının değişmesi gerektiğini söyleyeceğiz. Kürtçenin eğitim dili olmasının önündeki anayasanın 42. ve 66. maddelerindeki engellerin kaldırılmasını söyleyeceğiz, bakalım ne diyecek” dedi.

DEM Partili Çandar: AKP kapımızı çalmak zorunda

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

 1. 2 Nisan 2024, 20:45

  Bildiğiniz gibi, Anayasaya göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hür ve eşittir.

  Tüm medeniyetlere beşiklik etmiş bu vatan toprakları üzerinde, “Türk Milleti” adıyla, herkesin etnik kökenini-inancını-mezhebini-anadilini- kültürünü özgürce yaşaması ve yaşatmasıdır.
  İkinci bir dilde eğitim talebi asla kabul edilemez.

  Toprak ve Egemenliğin “PAYLAŞILMASI” talebi varsa, demokrasi de diğer gerçekler de bahanedir. Kimlerin Türk Milletinden böyle talebi varsa, onları talep ettikleri toprağa gömmek de Türk Devletinin görevidir.

  Türk Vatanına ortak ve eş kabul etmeyiz.

 2. Bu da o güruhun akıllı geçinenlerinden. Eee dağa çıkanın aklını da siz tahmin edin.

 3. Çandar gönlünden geçenlerin rüyasını görmüş. Bunlar boş işler. Erdoğan’ın düzeltmek zorunda olduğu işler emeklilerin, dar gelirlilerin durumunu düzeltmek, ekonomiyi, Gelir dağılımını düzeltmek.
  Türkiye’de her Kürt kardeşimiz kürtçeyi öğreniyor, konuşuyor. Buna bir engel yok.
  Türkiye Avrupa devletleri, Amerika gibi bir ulus devlettir.
  Yaşasın cumhuriyet, yaşasın demokratik sosyal devlet. Yaşasın Atatürk devrimleri.

 4. 2 Nisan 2024, 17:20

  Çözüm olarak ne düşünüyor ve öneriyorsunuz? Yani neyi, ne şekilde çözeceksiniz de sorun olmaktan çıkacak? Açık açık söyleyin, Türk Milleti öğrensin! Öğrensin de bakalım aynı şekilde hem Cehapeye hem Akepeye destek mi verecek yoksa bu yolu açanları tümden tarihten mi silecek?
  Çandarlı Halil Paşa’nın yüz karası…

 5. Anayasa, kanunlar ve AYM karalarına uymayan AKP asla anayasa yapamaz.
  Bırakın bu boş konuları. RTE yerel seçimlerde gücünü yitirmiştir.
  Yaşasın Adalet, Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Laiklik, Yaşasın Hürriyet Özgürlük

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!