Demirtaş’tan ‘hakkını yememek gerek’ dediği muhalefete ‘Türk milleti’ karşıtı çağrı

"Milliyetçilik çizgisinin ırkçılığa, faşizme varmayacağının, Türkçülüğün resmi ideoloji olarak topluma ve devlete dayatılmayacağının, farklı kimlikleri Türkçülük içinde eritme, asimile etme politikalarına meyledilmeyeceğinin, etnik kimliğe dayalı bir millet oluşturma gayretinden vazgeçileceğinin güvenini ve güvencesini topluma vermelidir."

featured

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Halk TV’den İpek Özbey’e konuştu.

‘MUHALEFETİN HAKKINI YEMEMEK GEREK’

Demirtaş şunları söyledi:

“Hiçbir siyasetçi açıkça ifade etmese de örneğin halen Atatürkçüler İslamcılardan, İslamcılar Atatürkçülerden, Aleviler Sünnilerden, Kürtler hepsinden, hepsi de Kürtlerden korkuyor. Solcular sağcılardan, sağcılar solculardan korkuyor. Bu korkular yersiz ve temelsiz değil, ancak aşılmaz da değil. Bu kesimlerden biri veya birkaçının iktidara gelince geri kalanlara haksızlık ve zulüm yapacağı korkusu ne yazık ki halen var ve bu durum görmezden gelinerek siyasi çözümler üretilemez. Hakkını yememek gerek, bu konuda muhalefetin önemli çabaları, değerli girişimleri var. Ancak Cumhuriyet’i, ikinci yüz yılında gerçek bir demokrasiyle taçlandırmak istiyorsak daha fazlasına ihtiyaç var. Tüm partilerin ve toplumsal kesimlerin birbirleriyle konuşabileceği, müzakere yürütebileceği bir zemin yaratılması gerekiyor.

‘TEK PARTİ UYGULAMASINA GERİ DÖNÜLMESİN’

Parti ve lider ismi vermeden muhalefet hangi korkuları gidermekle sorumludur diye ana hatlarıyla belirtmek istersek kanımca şöyle bir tablo çıkar:

Tek parti dönemi uygulamalarına geri dönülmeyeceğinin, dindar insanların baskı görmeyeceğinin, Kürt kimliğinin yeniden inkar edilmeyeceğinin, vesayet rejimine prim verilmeyeceğinin, laikçilik yerine özgürlükçü laikliğin esas alınacağının, güvenini ve güvencesini topluma vermelidir.

TBMM’DE PKK AÇILIMI

Toplumdaki bölünme, silah, şiddet, terör korkularını giderecek şekilde barış ve birlikte yaşam politikaları öne çıkarılmalıdır. Kürt sorununun TBMM’de çözümü ile ayrışmanın değil, daha güçlü birlikteliğin gelişeceğine toplumu ikna etmelidir. Silahların tümden devre dışı kalacağı kalıcı barış için daha fazla inisiyatifin alınabileceğini göstermelidir. Kürtlerden korkmamak gerektiğini, eylem ve söylemleriyle daha güçlü şekilde ortaya koyarak topluma güven ve güvence vermelidir.

‘ETNİK KİMLİĞE DAYALI BİR MİLLET…’

Milliyetçilik çizgisinin ırkçılığa, faşizme varmayacağının, Türkçülüğün resmi ideoloji olarak topluma ve devlete dayatılmayacağının, farklı kimlikleri Türkçülük içinde eritme, asimile etme politikalarına meyledilmeyeceğinin, etnik kimliğe dayalı bir millet oluşturma gayretinden vazgeçileceğinin güvenini ve güvencesini topluma vermelidir.

Siyasal İslam’ın devlete ve topluma bir ideoloji olarak dayatılmayacağının, cemaat ve tarikatların devleti ve kamusal alanı ele geçirmelerine fırsat tanınmayacağının, tüm yaşam tarzlarına, bütün farklı inançlara, özgürlükçü laiklik çerçevesinde saygı duyulacağının, radikal dini yorum ve uygulamalardan uzak durulacağının, İslam’ın bir barış ve hoşgörü dini olarak yaşanılacağı güvenini ve güvencesini topluma vermelidir.

Bu ve benzeri korkular giderilebilirse toplumu da muhalefeti de bir araya getirmek çok kolay olur. Sonrasında beraberce, evrensel demokrasi ve insan hakları ilkeleri doğrultusunda demokratik Cumhuriyet’i ikinci yüz yılda beraberce inşa edebiliriz. Ekonomik kriz, işsizlik ve yoksulluk da ancak bu şekilde çözüme kavuşturulabilir.

AKP-MHP iktidarı tam da bu korkuları kaşıyor ve kanatıyorken muhalefete düşen şey, korkulara teslim olmak yerine cesur davranarak toplumu içinde bulunduğu felaketten kurtaracak birlikteliği ve çözüm programını ortaya koymaktır. ‘Voltran’ı oluşturmak’ dediğim budur.”

Demirtaş’tan ‘hakkını yememek gerek’ dediği muhalefete ‘Türk milleti’ karşıtı çağrı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 2 ay önce

  Türk kelimesi ile sorunu olan birini görünce şeytan görmüş gibi oluyorum

 2. 2 ay önce

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ ve VATANINDA yaşamak istemeyen ülkeden gidip istediği her yerde yaşayabilir. Bu ülke yugoslavya, ırak, suriye vb bölünmeyecek. NOKTA

 3. 2 ay önce

  anlamıyorum almanı alman der ingilizi ingiliz der ama türküm diyince ırkcılık oluyor tamam öyle olsun NE MUTLU TÜRKÜM DİYEYE

  • 2 ay önce

   sanki emperyalistlerin eline vermiş ve beynine okumuş metini okuyormuş gibi. kendisinin etnik milliyetçilik yaptığının farkında değil…Ne Mutlu Türküm diyemiyen adam Türk olmanın ne anlama geldiğini anlamamış …Türkiye Türk vatanidir ve böyle kalacak. Teröristlerin heykelleri dikilmeyecek!

 4. 2 ay önce

  sanki emperyalistlerin eline vermiş ve beynine okumuş metini okuyormuş gibi. kendisinin etnik milliyetçilik yaptığının farkında değil…Ne Mutlu Türküm diyemiyen adam Türk olmanın ne anlama geldiğini anlamamış …Türkiye Türk vatanidir ve böyle kalacak. Teröristlerin heykelleri dikilmeyecek!

 5. 2 ay önce

  alenen federasyon istiyor.

 6. 2 ay önce

  Türkçülük yasaklansın Kürtçülük serbest bırakılsın diyor.Bir sürü aydın geçinen zevat ve Avrupa da bu katilin peşinden gidiyor. Çünkü hepsi Türk düşmanlığında birleşiyorlar.

 7. 2 ay önce

  Halkların kardeşliği palavrasının ırkçı Kürtçü faşist temsilcisi emperyalizmin kullanışlı demirbaş elamanı demirtaş;
  Münakaşa 9 Eylül 1922’de senin gibi kullanışlı palikaryanın denize dökülmesiyle sona ermiş, Müzakereler 24 temmuz lozan antlaşmasına binaen 29 Ekim 1923’de bitmiştir.

 8. 2 ay önce

  İngiltere’de yaşasan “ben İngiliz’im” demekten gurur duyardın. Ayrıca asimile olmaktan bahsedemezdin çünkü MI5’ın seni ormanda spor yaparken ayağının kayıp uçurumdan yuvarlanarak düşmüş süsü vererek öldürmesinden korkardın.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!