Demirtaş’tan ‘MİT’ten gelen teklif’ iddiası

HDP'li Selahattin Demirtaş, “Sınır ötesine asker göndermek yerine İmralı'ya heyet gönderin” dedi. Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder'in “MİT Demirtaş'a Öcalan'ın yerine geçmesini teklif etti” açıklamasıyla ilgili de iddialarda bulundu.

featured

Edirne Cezaevi’nde tutuklu Selahattin Demirtaş, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ile görüşme talebi ve MİT’ten gelen teklif iddiasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşme isteğine yönelik başvurularla ilgili Demirtaş, “Bu başvurumun amacı ve gerekçesi dilekçemde belirtilmişti ama kısaca hatırlatayım. Tecrit hukuka aykırıdır, suçtur, işkencedir. Bu gerekçeler yeter de artar bile. Ama bizim bunun yanı sıra toplumsal barışa, çatışmaların ve giderek artan gerilimin bitmesine dair son derece insani ve siyasi gerekçelerimiz de var.

Sınır ötesine asker gönderilsin demektense İmralı’ya heyetler gönderilsin demek çok daha ahlaki ve meşrudur. Ayrıca Öcalan’ın söz kurma hakkı elinden alınmışken kendisiyle ilgili tartışmak doğru da etik de değildir” dedi.

Açılım döneminde İmralı heyetinde yer alan HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in, “MİT Demirtaş’a Öcalan’ın yerine geçmesini teklif etti” şeklindeki açıklamalarına ilişkin de Demirtaş, Duvar’da yayınlanan yazısında şu ifadeleri kullandı:

Sırrı Süreyya Önder’in 2014 yılında MİT Müsteşarı’nın benimle görüşme talebini ilettiğine dair açıklamalarım üzerine yapılan, akıl ve ahlak sınırlarını aşan yorumlar. Sırrı Bey o dönemde İmralı Heyeti üyesiydi. Bu görevi nedeniyle de devletin ilgili kurumlarıyla doğal olarak sürekli temas halindeydi. Dolayısıyla görüşme talebinin Sırrı Bey üzerinden iletilmesi de gayet normaldi.

Sırrı Bey sadece talebi iletti. Beni görüşmeye ikna etmeye çalıştığı, görüşme teklifini kabul etmem için uğraştığı iddiaları hem ağır bir iftira hem de ahlaksızca bir karalamadır. Tam tersine Sırrı Bey, görüşme talebine ret yanıtı verilmesinde benimle aynı fikirdeydi…

Talep edilen görüşmenin konusu da “Demirtaş ile görüşüp onu Öcalan’ın yerine Çözüm Sürecinin muhatabı olarak görmek istiyoruz” şeklinde açık bir dille ifade edilmemişti. “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde liderlik özellikleri görüldü, kendisiyle daha farklı bir süreç değerlendirmesi yapmak isteriz” tarzında, diplomatik bir dille iletilmiş bir mesajdı…”

Demirtaş’tan ‘MİT’ten gelen teklif’ iddiası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!