Denktaş’ın mezarını yapamayanlar, utanın!

8 yıldır ebedi liderimiz, kurucu Cumhurbaşkanımız rahmetli Denktaş’ın Anıt Mezarını tamamlamayan hükümetlerin yetkilileri acaba hiç utanıyor, sıkılıyor mu? Böyle rezillik, kepazelik duyulmuş, görülmüş değildir. Devlet yapamıyorsa, bütçe ayıramıyorsa bu işe el atacak yüzlerce, binlerce vatandaşımızın, kurum ve kuruluşumuzun katkı koymak için yüreklerinin attığı, fırsat beklediğini söyleyebilirim.

Denktaş’ın mezarını yapamayanlar, utanın!

Hüseyin Macit Yusuf yazdı…

Geçtiğimiz Ekim ayında Anıt Mezar inşaatını ziyaret eden Kurucu Cumhurbaşkanımız Denktaş’ın danışmanlarından gazetemiz yazarı Sabahattin İsmail sosyal medya hesabından  ve gazetemizin sürmanşetinden yaptığı açıklamada anıt mezarın yarım bırakılmasına sert tepki göstermiş, son durumunu gösteren fotoğrafları paylaşmıştık… Maalesef o günden bugüne Anıt Mezar konusunda hiçbir gelişme olmamıştır. Konu sadece bugünkü hükümetin ayıbı değildir,son 8 yıldaki tüm hükümetler bu durumdan utanmalıdır Yazıklar olsun…

Yazarımız usta gazeteci/yazar Sabahattin İsmail  7 Ekim 2019 tarihli gazetemizde yayınlanan haberde ve sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında şöyle yazmış,ebedi liderimiz Denktaş’ın Anıt Mezarı’ndaki rezalete şu şekilde dikkat çekmişti:

“Bugün bu devletin kurucusu hayatını milli Davaya adamış rahmetli liderimiz Denktaş’ın anıt mezarının son durumunu görmeye gittim. Kahroldum. Anıt mezar projesini 6 milyon TL ye alan müteahhit 3 milyon TL ek ödenek verilmediği için bırakıp gitmiş. Çevre düzenlemesi, ışıklandırması vb yapılmamış müze yarım kalmış. Bakımsız ve yabani otlar her yanı sarmış. Bu devletin kurucusuna saygı bu mu? “

Sabahattin ismail açıklamasında şu ibretlik tespitleri yapmış ve hepimizin hemfikir olduğu önerilerini sıralamıştı:

“50-60 bin TL ile çevre düzenlemesi ışıklandırmasının temizliğinin yapılması mümkünken bu şekilde bırakılması geçmiş hükümetlerin ayıbıdır. Bu durum, yıllarca Maliye Bakanlığı yapan Sn. Serdar Denktaş’ın da en büyük utancıdır. Bütçede para yoksa örtülü ödeneklerden aktarın.

“İşadamlarından büyük otel zincirlerinden, Müteahhitler Birliği’nden, Ticaret ve Sanayi Odalarından, büyük şirketlerden katkı isteyin. Belediyeler Birliği’nden yardım isteyin. Halktan bağış kampanyası yapın. Bu ayıbı temizleyin. Kıbrıs Türk Halkına işadamlarımıza çağrı yapılsa bir günde birkaç milyon TL bağış toplanacağından eminim. Bütçede paranız yoksa bunu da mı yapamıyorsunuz? “

“Ocak ayındaki ölüm yıl dönümünde bu pislik içinde mi anma töreni düzenleyeceksiniz? Denktaş ailesi ve sevenleri geçmiş ve şimdiki hükümeti orada tören anında protesto etmeye hazırlanıyor. Bilmenizi istiyorum. Sn Başbakana, Sn Başbakan Yardımcısına ,Sn. Bakanlarımıza sesleniyorum. Geçmiş hükümetler yapmadı. Lütfen siz yapın.. Sorumluluk üstlenip gereğini yapın anıt mezarı artık bitirin. Bu ayıbı bu utancı ortadan kaldırın ..”

DENKTAŞ AİLESİ’NİN TEPKİSİ

Ebedi liderimiz rahmetli Denktaş’ın Anıt Mezarı’nın aradan 8 yıl geçmiş olmasına rağmen bitirilememiş olması  çeşitli defalar Türkiye medyasında da gündeme getirilmiş ve ebedi liderimize yapılan saygısızlık dikkatlere getirilmişti. Dünkü Hürriyet gazetesinde bu AYIP bir kez daha dünya ile paylaşılmıştır. Hürriyet haberinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, bugün 8’inci ölüm yıl dönümünde anıldığını,  Denktaş’ın anıt mezarı bitirilemediği için anma töreninin bu yıl da Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) anıtı önünde yapıldığını belirtilirken Denktaş ailesinin anıt mezarın tamamlanmamasına, ‘büyük vefasızlık’ diye tepki gösterdiğini aktardı…

‘İÇİMİZ PARÇALANIYOR’

Rahmetli liderimiz Denktaş’ın kızı Ender Denktaş, babasının anıtının hâlâ tamamlanmamasına, “Bu maneviyata artık sahip çıkılmalı. Liderimizi yakışır şekilde anıt mezara gereken önem gösterilmeli” diye tepki gösterdi.

Demirören Haber Ajansı’na konuşan Denktaş’ın torunu Aydın Bahri Kaan da, yaşananlar karşısında çok üzüldüklerini söyledi. Anıt Mezar’ın yapılması için çok ısrarcı ve talep kâr olduklarını ifade eden Kaan, karşılığında bir adım atılmadığını ifade etti. Aydın Bahri Kaan, “Bize dedemizin verdiği nasihat ‘ne taşlara ne dağlara gömülmek istemem’. ‘Beni aile mezarlığına gömün’ dedi. Bize devlet adamıdır, devlet töreni ile gömülecek dendi. Saygı duyduk. Yarışmalar yapıldı, proje için ödüller alındı. Siyasi olarak düşünüyorum anıtının yapılmamasını. Yanlış yapıyorlar. Aile olarak her yıl üzülüyoruz. Bu yıl çok daha fazla üzüldük. Sekiz yıl oldu, kapalı bir odada gömülü olan dedemize rahmet okumaya geliyoruz. İçimiz parçalanıyor” diye konuştu.

‘UMARIN VİCDANLARI RAHATTIR’

Denktaş’ı anmaya gelen siyasilerle ilgili de eleştiriler yapan Kaan, “Umarım siyasilerin vicdanları rahat olmaz. Denktaş ve silah arkadaşları sayesinde bugün makamlarımıza oturuyoruz. Birazcık olsun vefa borcunu ödemelerini bekliyorum” dedi.

7 HÜKÜMET GÖREV ALDI

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 13 Ocak 2012 yılında vefat etti. Denktaş’ın ölümünün ardından anıt mezar yapılması kararı alındı. 2012’den bugüne kadar 7 hükümet görev almasına rağmen anıt mezar tam anlamıyla tamamlanamadı. Son 8 yılda, Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş da 3,5 yıl Maliye Bakanlığı yaptı. Denktaş’ın anıt projesi tamamlandığında, içerisinde anıt ve müze olacak.

LİMASOL-GİRNE ŞEHİTLER VE ÖZGÜRLÜK ANITI İÇİN KAYNAK KISA ZAMANDA BULUNMUŞTU!!

Yıllar önce Limasol Şehitler Anıtı Komitesi’ni tenkit eden bir yazı yazmıştım; niye proje tamamlanamıyor, bitirilmiyor diye … Komite ilk toplantısına beni davet etmiş eski Başbakanlarımızdan Hakkı Atun, Atilla Berberoğlu ve Komutan Engin Naşit bana herşeyin hazır olduğunu ne var ki maddi kaynak bulunamadığı için projenin gerçekleşemediğini anlatmışlardı. Hemen kolları sıvadım. İstanbul’a döner dönmez Türk Şehitlikleri İmar Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri değerli arkadaşlarım gerçek dostlarım Doğan Özyiğit (şu an Vakfın başkanı) ve Hüseyin Kişioğlu’nu aradım, konuyu ilettim. Sağolsunlar hemen ilgilendiler. Türk Şehitlikleri İmar Vakfı Başkanı rahmetli Beysan Keyder Kıbrıs’taki  Komite’yi İstanbul’a davet etti. Tek toplantıda gerekli kaynak yaratıldı; toplantıya katılan rahmetli devlet sanatçısı heykeltraş Prof. Tankut Öktem’e sipariş verildi. Bu toplantı ertesinde yaklaşık 1 yıl sonra 1 Ağustos 2005’te ANIT açıldı.. Bunu niye yazdım, Türk milleti şehidini,gazisini,kendisine hizmet veren devlet adamlarını, sanatçısını, kısaca bilimum değerlerini ilelebet yaşatmak için anıt dikmeyi bir son görev ve vefakarlık olarak görmekte ve bu konuda sorumluluk almaktan kaçınmamaktadır.

Türk Şehitlikleri İmar Vakfı Yönetim Kurulu Kıbrıs Türküne katkılarını sürdürürken, tarihimizi diri tutmaya ve genç nesillere aktarmayı sürdürmektedir. Kendilerine bu vesile ile teşekkür ederim.

KKTC hükümetleri eğer ebedi liderimiz rahmetli Denktaş’ın Anıt Mezarını tamamlamakta sıkıntı çekiyorsa, Büyük Türk Milleti’nin bir bütün olarak bu ayıbı kısa zamanda gidermek için görev beklediğini bilmelerini isterim…

(Kıbrıs Volkan gazetesi)