İkinci deprem… Kahramanmaraş 7.6 şiddetinde sarsıldı

Kahramanmaraş’ta bu sabah meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından 7.6 büyüklüğünde başka bir deprem meydana geldi. AFAD'tan "7.6’lık deprem artçı değil, bağımsız bir deprem" açıklaması yapıldı. Yerel saat 13:35'te de Malatya'da 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

featured

Türkiye’nin Doğu, Güneydoğu, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde hissedilen, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından artçı sarsıntıların sürdüğü bölgede bu kez de 7.6 büyüklüğünde ikinci bir büyük deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 13.24’te olan depremin merkez üssünü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi, derinliğini ise 7.6 olarak açıkladı. Depremde yeni yıkımların olabileceği değerlendirilerek bölgede arama tarama çalışması başlatıldı.

Kahramanmaraş’taki yıkım böyle görüntülendi…

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 7.5, merkez üssünü ise Ekinözü ilçesi Gözpınar Mahallesi olarak saptadı. Öte yandan AFAD’tan “7.6’lık deprem artçı değil, bağımsız bir deprem” açıklaması yapıldı.

Kent merkezindeki İbrahimli Mahallesi’ndeki Emre Apartmanı’nın karşısında bulunan 10 katlı bina, ikinci depremde yıkıldı. Çevrede bekleyen vatandaşlar panik içinde güvenli alanlara kaçmaya çalıştı. Öte yandan, kalenin yanında bulunan ve 17’ inci yüzyılda inşa edildiği belirtilen tarihi Şirvani Camisi’nin kubbesi ile doğu istikametindeki duvarı da çöktü.

MALATYA’DA 6.0 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, Malatya’da 6.0 büyüklüğünde depremin yaşandığını açıkladı. Deprem yerel saatle 13:35’te meydana geldi.

Malatya’da bir kız çocuğunun enkazdan kurtarılma anı kameralara yansıdı.

AFAD: 2 DEPREM BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ

AFAD’ta basın toplantısı düzenleyen AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Pazarcık ilçesindeki depremin ilk çözüme göre 7.4 büyüklüğünde hesaplandığını belirterek, “Aynı şekilde Kandilli Rasathanesi de 7.4 büyüklüğü verdi, daha sonra depremin büyüklüğünü çok daha fazla sayıdaki istasyonlardan aldığı verilerle revize ederek 7.7 olarak duyurdu. Sayın Cumhurbaşkanımız da aynı şekilde depremin büyüklüğünü 7.7 olarak duyurdu” diye konuştu.

Depremden sonra artçı sarsıntılar dışında Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde yeni bir deprem meydana geldiğini bildiren Tatar, “Yine 100’ün üzerinde, en büyüğü 6.6’nın üzerinde olmak üzere artçı sarsıntılar meydana geldi. Ancak az önce yine Kahramanmaraş sınırları içerisinde Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde bir başka deprem meydana geldi. Bunların hepsi de birbirinden bağımsız, birbirini tetikleyen depremler” ifadelerini kullandı.

‘BU SARSINTILAR EN AZ 1 YIL KADAR DEVAM EDECEKTİR’

Yaşanacak artçı sarsıntılar nedeniyle vatandaşlara hasarlı binalara girmemeleri konusunda uyaran Tatar, “Burada en önemli husus şu; bölgede ciddi bir deprem aktivitesi var. Bu artçı sarsıntılar uzun süre devam edecektir. Bu kadar büyük ana şoklardan sonra, 6.7, 6.6, 6.5 büyüklüğüne kadar artçı sarsıntılar devam edecektir. Bu sarsıntılar da en az 1 yıl kadar devam edecektir diye tahmin ediyoruz. Burada en çok dikkat edilmesi gereken husus, vatandaşların hasarlı binalara girmemesi. Çünkü ana şoktan ve artçılardan sonra yorulan binalar ayakta kalmış olsa bile sonrasında oluşabilecek 5 ve üzeri büyüklüklerdeki artçı sarsıntılarda zarar görebilir” açıklamalarında bulundu.

‘RESMİ AÇIKLAMA DIŞINDA HİÇBİR AÇIKLAMAYA İTİBAR ETMEYİNİZ’

Bölgede, çok yıkıcı olarak görülen en son depremin 1114 yılında kayıtlara girdiğini ve uzun yıllardan bu yana bu bölgenin, bir sismik boşluk olarak bilinen bir bölge olduğunu söyledi.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar hakkında da uyarı yapan Tatar, “Şu anda en değerli şey vatandaşlarımız için sağlıklı bilgi. Ne yazık ki sosyal medyada, değişik kanallarda, bu konuda kötü niyetli insanlar devreye giriyor ve vatandaşlarımızın kafasını karıştıracak şekilde bilim dışı açıklamalarda bulunuyorlar. Ricamız, resmi açıklamaların dışında hiçbir açıklamaya itibar etmemeleridir” dedi.

thumbnail
İlişkili Haber

Depremden kahreden görüntüler… Can kaybı yükseldi!

İkinci deprem… Kahramanmaraş 7.6 şiddetinde sarsıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!