Fuat Oktay’dan depremle ilgili yeni açıklama

Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı 3 bin 432'e yükselirken, yaralı sayısı 21 bin 103 olarak kayıtlara geçti.

featured

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat Pazartesi günü merkez üssü Pazarcık ilçesi olan bir deprem meydana geldi.

Saat 04.17’deki depremin büyüklüğü önce 7,4 olarak duyuruldu. Ancak AFAD ilerleyen saatlerde güncelleme yaparak depremin büyüklüğünün 7,7 olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD Koordinasyon Merkezi’nde, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına depremlerde hayatını kaybedenlerle ilgili bilgi vererek başlayan Oktay, “3 bin 419 teyit edilmiş kaybımız var, 20 bin 534 de yaralımız var. Enkazdan kurtarılanlar 8 bini geçmiş durumda, yıkık bina sayımız da 5 bin 775. Şu ana kadar 312 artçımız mevcut. Bunların içinde 6 ve üzeri 3 depremimiz var, 24 deprem de 5-6 arası.” ifadesini kullandı.

Arama kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirten Oktay, kış şartlarının sadece bölgedeki 10 ille sınırlı olmadığını, zorlu mevsim şartlarında diğer bölgelerde de gece boyunca tipinin etkisiyle yolların kapandığını, bir taraftan afetle diğer taraftan da hava şartlarıyla mücadele edildiğini söyledi.

Hava şartlarından dolayı bu sabah itibarıyla hava araçlarının daha rahat kullanılmaya başlandığını bildiren Oktay, şöyle devam etti:

“Arama kurtarma sayıları itibariyle bugün, şu an itibariyle tüm illerimizde 12 bin 181 arama kurtarma personelimiz mevcuttur. Bunlardan 4 bin 60’ı Kahramanmaraş’ta, 2 bin 465’i Hatay’da, 1314’ü Gaziantep’te, 1721’i Adıyaman’da, 687’si Osmaniye’de, 119’u Adana’da, 562’si Diyarbakır’da, 100’ü Şanlıurfa, 41’i Kilis ve 1912’si Malatya’da… Özellikle Kilis, Şanlıurfa ve Diyarbakır’daki çalışmalar oldukça başarılı şekilde yürütüldü. Bu illerimizdeki durum oldukça iyi. Diğer illerle alakalı yine bu arama kurtarma çerçevesinde sağlıkla ilgili 946 ambulans, 239 UMKE timi ve yine ambulans uçaklar ve ayrıca 1947 UMKE personeli de toplam 4 bin 785 sağlık personelimiz görev yapmaktadır sahada. An itibariyle toplam sahada fiilen çalışan personel sayımız 24 bin 443’tür. Tabii iş makinaları konusu son derece önemli, kritik. Arama kurtarma ekipleriyle ilgili burada da 5 bin 19 iş makinemiz fiilen sahada. Arama kurtarma ekiplerimizle birlikte faaliyet halindedir.”

‘ADANA LOJİSTİK ÜSSÜ HALİNE GELMİŞ DURUMDA’

Özellikle dün akşam ve gece itibarıyla vinç ihtiyacının karşılanmasıyla ilgili çok ciddi bir yol alındığını söyleyen Oktay, sayıları 500’ü geçen araçların tamamının sahaya sevk edildiğini aktardı.

Hava araçlarının kullanmasıyla ilgili detayları da paylaşan Oktay, şunları kaydetti:

“6 A400 M, 6 C-130, 19 CN-235 ki bunlardan 4’ü ambulans uçaktır… Sağlık Bakanlığımızın ambulans uçaklarına ilave olarak 4 KC-135 tanker uçağı ve 26 helikopter…Helikopterleri hava şartları çerçevesinde son derece dikkatli değerlendiriyoruz. Özellikle şu anda Adana Havalimanı lojistik üssü haline gelmiş durumda. Özellikle yurt dışından gelen, bölgeye ulaşan arama kurtarma ekiplerini çok hızlı şekilde Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman başta olmak üzere Malatya’ya çok hızlı şekilde sevk ediyoruz. Hava araçları konusunda da iyi bir çalışma an itibariyle devam ediyor.

Hava şartları bozmazsa gelen ekiplerin tamamını ekipmanlarıyla birlikte, mevcut 12 bin 181 arama kurtarma ekibine ilave olarak sahaya göndereceğiz. Sadece havadan değil, karadan da yine otobüslerle ve ekipmanları da kamyonlarla da sahaya sevk edilmektedir. Diğer ülkelerden gelen yardımların boyutuna baktığımızda da 3 bin 294 arama kurtarma personelinin geldiğini görüyoruz. 70’in üzerinde ülke talepte bulundu, bunlardan 14’ü fiilen sahada ve şu anda biraz önce de ifade ettiğim Adana’dan ilgili yerlere sevk aşamasında. Bunlar Çekya, Fransa, Malta, Hollanda, Hindistan, Polonya, Cezayir, İtalya, Moldova, Arnavutluk, İsrail, Özbekistan, Macaristan, Almanya, Sırbistan, Slovakya, Katar, İngiltere ve Rusya’dır.”

Söz konusu ülkelere, sıkıntılı bir dönemde gösterdikleri dayanışmadan dolayı teşekkür eden Oktay, 3 bin 294 personelle birlikte K9 arama kurtarma köpeklerinin de getirildiğini söyledi.

Hastane ve sağlık ekipleriyle ilgili Oktay, “Dolayısıyla dışarıdan da içeriden de gelen sahra hastaneleriyle ilgili elimizde sahra hastanelerimiz de mevcut. Çok hızlı şekilde onların da yine kurulumlarını yapıyoruz. Bu hasarlı olan hastanelerin bulunduğu yerlerde de yoğun olarak diğer illere hasta sevkiyatını da yapıyoruz. Yerelde de yine sahra hastaneleri ve çadır hastaneler dahil bunlarla hizmet vermeye devam ediyoruz.” dedi.

Fuat Oktay ülke genelindeki barınma konusunda ise çadır, battaniye, yatak, mutfak setleri, yastık-çarşaf setlerinin hem AFAD’ın lojistik depolarındaki ve Kızılay’ın depolarındaki malzemelerle, sivil toplum örgütleri ile yerel yönetimlerce yapılan yardımlarla ihtiyaç sahiplerine iletilmeye çalışıldığını söyledi.

Özellikle dün akşam ve gece boyu yaşanan tipi nedeniyle yolların afet bölgesi dışında da kapalı olduğunu dile getiren Oktay, bugün itibarıyla da ihtiyaç malzemelerinin hava yolu aracılığıyla afet bölgesine göndermeye başlandığını bildirdi.

‘YOLLARI AÇIK TUTMAK SON DERECE ÖNEMLİ’

Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerin dün itibarıyla yerleşim yerlerini depremzedelere açtığını kaydeden Oktay, “Milli Eğitim Bakanlığında 301 bin 512 kişi, Gençlik Spor Bakanlığımız koordinasyonunda yeni üniversiteler çerçevesinde 78 bin yaklaşık 79 bin kişi, toplamda da yaklaşık 380 bin 500 afetzede buralarda şu anda barındırılıyor. Dolayısıyla beslenme imkanları da sunulmakta bu bölgelerde.” dedi.

Yollarla ilgili de bilgi veren Oktay, şöyle devam etti:

“Dün ifade ettiğimiz güzergahlarda Hatay-Reyhanlı Devlet Yolu vardı, burası da ulaşıma kapalı alan. Burada alternatif yol kullanılmakta, kapalı alanlarda yine geçişi kontrollü olarak sağlayalım diye… Osmaniye- Antep yolu üzerinde Nurdağı mevkisinden dolayı orada yine tek yönlü geçiş imkanı sağlandı. Özellikle görevli araçlar için açılmış durumda burası…Malatya-Maraş arasında bir sıkıntı vardı. Orada da yine alternatif güzergah kullanılmaktadır. Özellikle Kayseri, Pınarbaşı ve Göksun yolu çerçevesinde o bölgede de afetten kaynaklı değil de tipiden kaynaklı sıkıntılar gece boyu da devam etti. Ama zorunlu geçişler için buralar açılmış durumda.”

Özellikle afet bölgelerinde ulaşımın son derece önemli ve kritik olduğunun altını çizen Oktay, ulaşımın zamanında sağlanabilmesi, afetle mücadele eden araçların ve ekiplerin sahada çalışmalarını çok hızlı yerine getirebilmeleri için bu yolları açık tutmanın son derece önemli olduğunu vurguladı.

Oktay, şunları kaydetti:

“Afet bölgesinde işi olmayan vatandaşlarımızı bu yolları kullanmamaları ve bölgeye gitmemeleri yönünde özellikle ikaz etmek istiyoruz ve rica ediyoruz. Bu bölgeleri ihtiyacı olmayan afet bölgesine gıda veya arama kurtarmadır, barınmadır ve benzeri alanlarda herhangi bir nakliye işi yapmayanların bu yolları kullanmamaları…

Dolayısıyla burada bir tedbir de almış durumdayız. Özellikle Hatay, Maraş ve Adıyaman’a, 48 saat itibarıyla görevli araçların, afetle ilgili bölgeye sevkiyat yapan araçların dışındaki diğer her türlü aracın girmesini durdurmuş durumdayız. 48 saat süresince bu geçerli olacak. 11.00 itibarıyla bugün bu süre başlamış durumda. Diğer illerde de ihtiyaç olursa bu genişletilebilir.”

‘GAZİANTEP, HATAY, KAHRAMANMARAŞ’A GAZ VERİLEBİLMESİ İÇİN EKİPLER ÇALIŞMAYA BAŞLADI’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay Hatay’a ve Reyhanlı’ya bugün elektrik verileceğini, Gaziantep’te İslahiye ve Nurdağı’na henüz elektriğin verilmediğini söyledi. Oktay, elektriğin Malatya’ya da verildiğini, enkazın olduğu bölgelere ise kontrollü olarak ulaştırıldığını belirtti.

Osmaniye ile Bahçe ve Kadirli ilçelerine tüm alan kontrol edildikten ve riskin olmadığına onay verildikten sonra elektrik verileceğini söylediklerini hatırlatan Oktay, bunun tamamladığını ve bölgeye elektrik verilmeye başlandığını ifade etti.

Kahramanmaraş’a kontrollü, Elbistan’a kısmen elektrik verilmeye başlandığını dile getiren Oktay, Pazarcık’a ise elektriğin verilemediğini, diğer ilçelerle ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Doğal gaz ana hattında 6 noktada sorun olduğunu belirten Oktay, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş’a gaz verilebilmesi için ekiplerin çalışmaya başladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonunda bölgeye akaryakıt ve jeneratör yakıtı sevkiyatının devam ettiğini bildirdi.

AFAD CAN KAYBINI GÜNCELLEDİ

Oktay’ın açıklamalarından çok kısa süre sonra, AFAD can kaybı sayısının 3 bin 432’e, yaralı sayısının ise 21 bin 103’e ulaştığını bildirdi.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada; dün saat 04.17’de, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldiği ve ardından en büyüğü Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde olmak üzere 312 sarsıntı daha olduğu belirtildi. Depremlerde; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Malatya’da toplam 3 bin 432 kişinin hayatını kaybettiği ve 21 bin 103 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Bölgede görevlendirilen arama ve kurtarma personel sayısının 25 bin 693, araç sayısının 360, 629’u vinç olmak üzere iş makinesi sayısının da 3 bin 361’e ulaştığı kaydedildi.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucu 65 ülkeden yardım için gelen 2 bin 769 personelin afet bölgesine sevk edildiği belirtildi.

DEPREM BÖLGELERİNDE VATANDAŞLARIN HİZMETİNDE OLAN TESİSLER

Öte yandan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda deprem bölgelerinde vatandaşların hizmetinde olan bakanlığa ait tesisleri paylaşmıştı.

 

Fuat Oktay’dan depremle ilgili yeni açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!