Deprem, sel, heyelan… ‘Çözüm AFAD değil AST’

BASE Bilim Kurulu Üyesi jeofizik yüksek mühendisi Dr. Hakan Çavaş, AFAD yerine, içinde AFAD ve Kızılay’ın da olduğu, sivil savunmanın üst düzeyde temsil edildiği yeni bir teşkilat yapısı önerdi.

featured

VERYANSIN TV

BASE Bilim Kurulu Üyesi jeofizik yüksek mühendisi Dr. Hakan Çavaş, deprem ve sel gibi afetlere karşı kriz yönetimi konusunda tartışmaların odağı haline gelen AFAD’ın yapısını Veryansın Tv Youtube yayınında değerlendirdi.

Eray Çelebi’nin sorularını yanıtlayan Çavaş, 2009 yılında Başbakanlığa bağlı olarak kurulan AFAD’ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ardından 2018 yılında İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasının yanlış olduğunu, gerektiğinde tüm bakanlıklara talimat verecek ve yönlendirecek bir teşkilat yapısının oluşması gerektiğini söyledi.

AST: AFAD VE SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI

Mevcut hükümet sisteminde Cumhurbaşkanlığına, parlamenter sisteme geçilmesi halinde ise Başbakanlığa bağlı “AST” (AFAD ve Sivil Savunma Teşkilatı) isminde yeni bir teşkilat öneren Çavaş, söz konusu teşkilatın “AFAD”, “Sivil Savunma Teşkilatı” ve “Kızılay” olmak üzere 3 kuruluştan oluşması, AST Teşkilat Başkanı’nın 3 kurumun koordinasyonundan sorumlu olmasını istedi.

‘SİVİL SAVUNMA DAİRE DEĞİL BAŞKANLIK OLMALI’

Sivil savunmanın AFAD’ın mevcut teşkilat yapısında “Afetlere Müdahale Genel Müdürlüğü” altında bir daire olduğuna dikkat çeken Çavaş, “Bu sivil savunmanın önemini kavramayan bir bakış açısıdır. Sivil savunma hem doğal afetleri izleyen, savaş ya da göç, pandemi gibi olağanüstü durumlara da müdahale edilebilecek şekilde organize edilmeli. İtfaiye müdürlükleri belediyeler de sivil savunmaya entegre olmalı. Gönüllüler de bu yapıya dahil olmalı.” İfadelerini kullandı.

‘TÜRK KIZILAYI DEVLET KURUMU OLMALI’

Türk Kızılayı’nın bağımsız bir dernek statüsünde değil ‘AST’a bağlı bir devlet kurumu olarak tanımlanmasını zorunluluk olduğunu dile getiren Çavaş, “Türk Kızılayı’nın görevi barınma, aş, çadır kurulması ve lojistik hizmetleri olmalı ve devletin bir kurumu haline getirilmelidir.“ diye konuştu.

‘TBMM’DE KOMİSYON KURULMALI’

“Yeni  teşkilatın TBMM’de de komisyonu kurulmalı” diyen Çavaş, “Komisyon denetleyici olmalı. Biz demokratik sistemde şeffaf bir yönetim ve Sayıştay raporunda denetime tabii tutulmasını istiyorsak, TBMM’ye ihtiyacımız var. Her afet sonrası kurulacak bir ‘deprem’ komisyonuna değil, düzenli denetim sağlayacak bir komisyona ihtiyacımız var” sözlerini kullandı.

Çavaş “Afetler ve savaş halinde olaylara müdahale sistem sorunu olmamalıdır. Emir-komuta tam olmalıdır. Olaylara hazır olmak için plan ve prensipler hazır olmalıdır. Acil durumlar pratik ve acil müdahale gerektirir. Müdahale anlık düşünülerek değil planlı bir organizasyonla yapılmalıdır.” dedi.

Söz konusu teşkilatı raporlaştıran ve CHP ve İYİ Parti’ye sunan Çavaş, diğer siyasi partilerle de görüşme talebinde bulunduğunu söyledi.

Programda Devlet Planlama Teşkilatı’nın 1999 depremi sonrası 2001 yılında hazırladığı kalkınma planında depremle ilgili uyarıları, Türkiye’deki afetle mücadele konusunda sorunları ve çözümler tüm boyutlarıyla masaya yatırıldı.

Programın tamamını izlemek için tıklayın:

Deprem, sel, heyelan… ‘Çözüm AFAD değil AST’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Ast değil hangi teşkilat yapısı ile kurulursa kurulsun liyakata kariyere önem verilmedikçe Ast olsa ne olur başkanlık olsa ne olur bakanlık olsa ne olur

    • 21 Mart 2023, 09:48

      Sevgili Taner bey, amacımız Doğru yönetilen Türkiye içinde yararlı işler yapmaktır.İmar ve ikan bakanlığı ,yıkıldığı zamanlarda sivil savunma ve afet oluşumlarıda yok edildi. bakanlık altına alınması bugün yerdiğiniz ve umutsuzluğa kapıldığınız oluşumları oluşturdu. Meslekte Yeterlilik sosyolojik bir problemdir.sevgilerimle

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!