Deprem uzmanı Naci Görür’den sosyal konut projesine itiraz

Bilim Akademisi Kurucu üyesi yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, "Toplu konut İstanbul'un deprem derdine deva olmaz. Önce bu derde bir çare bulun, sonra toplu konutları İstanbul dışında yapın." ifadelerini kullandı.

featured

Bilim Akademisi Kurucu üyesi yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı sosyal konut projesine ilişkin Twitter’dan açıklamalar yaptı.

Görür, şunları kaydetti:

“Arkadaşlar, İstanbul’un öncelikle ihtiyacı olan şey deprem odaklı kentsel dönüşüme tabi tutulmasıdır. Kentsel dönüşümde sadece çürük binaların yeniden yapımı veya güçlendirilmesi değildir. Kentin kanalizasyon, içme suyu, doğal gaz şebekeleri ve barajları ciddi tehdit altındadır. Bunların tümüyle deprem güvenli hale getirilmesi gerekir.

Bu hedefe kilitlenmek varken ‘Kanal İstanbul veya en büyük toplu konut’ projeleri diyerek deprem odaklı kentsel dönüşümü soğutmamak gerekir. Toplu konut İstanbul’un deprem derdine deva olmaz. Önce bu derde bir çare bulun, sonra toplu konutları İstanbul dışında yapın. Kentin insan ve yapı yoğunluğunu artırmayın, buraya göçü tetiklemeyin.”

Deprem uzmanı Naci Görür’den sosyal konut projesine itiraz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 5 ay önce

    Bilimi dinlerler mi?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!