Deprem uzmanı tehlikeyi anlattı: Yapı stoğunun yüzde 70’i sorunlu!

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal, Kahramanmaraş merkezli felaket sonrası Türkiye’yi bekleyen tehlikeyi anlattı. Veryansın Tv programında konuşan Pampal, “Türkiye’deki toplam yapı stoğunun yüzde 70’i sorunlu.  Bu depremler de bunu zaten gösteriyor. 6 milyon yapı tehlikede.” dedi.

featured

VERYANSIN TV

Kahramanmaraş merkezli 10 ilin etkilendiği deprem, Türkiye’deki deprem gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 15 bine yaklaşırken; yıkılan bina sayısı, yapı stoğundaki sorunu ortaya koyuyor.

Veryansın Tv ‘deprem özel’ yayınında Eray Çelebi’nin sorularını yanıtlayan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal Türkiye’deki bina sayısının yüzde 70’inin depreme dayanıksız olduğunu vurguladı.

Panpal şunları söyledi:

“Türkiye’deki yapı stoğunun yüzde 70’i sorunlu. Bu depremler de bunu zaten gösteriyor. Bakanlık açıklamasında ‘6 milyon yapı’ diyor. Yani bina… Depreme dayanıklı olmadığı söyleniyor. Bu 6 milyon yapıyı ortalama bir kat adediyle, her kattaki daireyle, her dairede yaşayan insan sayısıyla çarpın. Kaç milyon ediyor? Bu vurdumduymazlık, umursamazlık… İşte deprem böyle gelir vurur. 100 yılda bir vurur ama yok eder! Kaldı ki 100 yılda bir olmuyor ki… “

Söz konusu depreme dayanıksız binaların nasıl çözüleceği konusuna değinen Pampal, “Japonların uygulamalarını inceledim. Yıkılması gerekeni yıkmışlar. Geri kalanlar onarılacak, güçlendirilecek. Küçük bir müdahaleyle depreme dayanıklı hale getirilecek olanlar var. Bunları ortaya çıkaracaksınız. Ama önce kamu, kendi yapılarını depreme dayanıklı hale getirecek. Hastane yıkılır mı? O kadar çok hastane yıkılmış ki… Okullar, yurtlar, alışveriş merkezleri… Halkın yoğunluklu olduğu yapılar önemli yapı olarak değerlendirilir. Bu yapılar en az yüzde 50 daha sağlam yapılacak. Bu denetlenecek. ” diye konuştu.

‘KURTULACAKLARINI MI ZANNEDİYORLAR?’

Programın tamamını izlemek için tıklayın:

“20 tane imar affını çıkaranlar da suçlu. Yönetmelik hükümlerine uygunmuş gibi gösteren o imzaları atanlar, o mühürleri basanlar, binaları inşa eden müteahhitler o inşaatları denetlediği zannedilen mühendisler, denetim elemanları. Bunların hepsi vicdanlarını nasıl rahatlatacaklar? 17 Ağustos 1999 depreminde olduğu gibi sadece bir Veli Göçer’i hapse atıp kurtulacaklarını mı zannediyorlar? Toplum bilinçlendi. Toplum hesap sorar. Bu bölgede yaşayan depremzedeler bunların hesabını sorumlulardan emin olun sorarlar. Çözüm buradadır diye görüyorum. “

Programın tamamını izlemek için tıklayın:

Deprem uzmanı tehlikeyi anlattı: Yapı stoğunun yüzde 70’i sorunlu!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!