Deprem yayınındaki sözleri sebebiyle soruşturma açılan Merdan Yanardağ hakkında karar

TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, deprem yayınındaki sözleri sebebiyle açılan soruşturma kapsamında hakkında yurt dışına çıkış yasağı kararı verildiğini açıkladı.

featured

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yaşanan deprem afetiyle ilgili olarak TELE 1’deki programlarda Merdan Yanardağ’ın ve sosyal medyada yayınlanan videosunda Enver Aysever’in sarf ettiği sözler nedeniyle TCK’nin 216’ncı maddesi kapsamında “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçu iddiasıyla resen soruşturma başlatıldığı duyurulmuştu. 

TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir açıklama yayımladı. Yanardağ, adliyede ifade verdiğini duyurduğu açıklamasında “Yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldık.” dedi.

Yanardağ’ın açıklaması şu şekilde:

Deprem yayınlarımız nedeniyle sabahtan beri Adliye’de ifade verdim. Suçlama “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, iyi mi! İktidar gerçekleri örtmek, bağımsız medyayı susturmak için her şeyi yapıyor. Yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldık. Tam bir skandal. Susmayacağız.

NE DEMİŞTİ?

Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, “İnsanlar bile bile merkez sağ muhafazakar partilere, gerici partilere göre göre oy vermeye devam ettiler. ‘Gölcük depremini Donanma Komutanlığı’nda dans ediyorlar da bu yüzden Allah’ın cezası onları vurdu’ diyen zihniyet bugün iktidardır” demişti. Yanardağ, “Bu zihniyet bu bölge ağırlıklı olarak dindar bir bölgedir. Geleneklerin egemen olduğu bir bölgedir. Burada hangi yalanı bulacaksınız? Hangi gerekçeyle cezalandırabilmiş olabilir ki Tanrı?” ifadelerini kullanmıştı.

Deprem yayınındaki sözleri sebebiyle soruşturma açılan Merdan Yanardağ hakkında karar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!