Deştin’de ‘çimento’ direnişi durmadı, Danıştay kararını verdi

Muğla 2. İdare Mahkemesi, Deştin’de yapılmak istenen çimento fabrikasına verilen 'ÇED olumlu' raporunun iptal edilmesine karar vermişti. Kararın ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Muğla Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., temyiz yoluna giderek, yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay'a başvurdu. Danıştay 4’üncü Dairesi, yürütmenin durdurulması istemiyle ilgili kararını verdi.

featured

VERYANSIN TV

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Deştin ve Menteşe ilçesine bağlı Bayır mahalleleri arasında “Muğla Çimento” tarafından 7 bin 751 dönümlük arazide kurulmak istenen çimento fabrikasına karşı başlatılan direniş sonuç getirmişti.

Muğla 2. İdare Mahkemesi, Deştin’de yapılmak istenen çimento fabrikasına verilen ‘ÇED olumlu’ kararına karşı açılan davada bilirkişi raporunu işaret ederek, raporun iptal edilmesine karar vermişti.

Kararda hatırlatılan bilirkişi raporunda projenin; tarım, orman alanları ve yer altı sularına doğrudan zarar vereceği belirtilip “Faaliyet sahasının yer altı ve yer üstü su kaynaklarına yakınlığı sebebiyle ekolojik bütünlük çerçevesinde tüm canlıları zincirleme olumsuz etkileyecektir.” denilmişti.

Danıştay’a temyiz yolu açık olmak üzere dava konusu işlem iptal edilmişti.

DANIŞTAY’DAN YÜRÜTMENİN DURULMASI TALEBİNE RET

Karar sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Muğla Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvurdu. Danıştay 4’üncü Dairesi, yürütmenin durdurulması istemini, oybirliğiyle reddetti.

Kararda, “Dosyadaki bilgi ve belgelerin incelenmesinden, temyiz aşamasında yürütmenin durdurulmasını gerektirecek nitelikte bir hususun ileri sürülmediği görülmüştür. Mahkeme kararının yürütülmesinin durdurulmasını gerektirecek bir durumun bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Açıklanan nedenlerle; yürütmenin durdurulması isteminin reddine, oybirliğiyle karar verildi.” denildi.

‘MAHKEME DOĞRU OLANI YAPTI’

Deştin Çevre Platformu Eşsözcüsü Haluk Özsoy Danıştay’ın kararını Veryansın Tv’ye değerlendirdi:

“Beklediğimiz bir karardı. Mahkeme doğru olanı yaptı. Onlar yürütmeyi durdurma istemiyle temyiz etmişlerdi zaten davayı Danıştay’da. Danıştay dedi ki; inşaata devam edemezsin. Doğru karar olduğuna inanıyoruz. Bunun ötesinde de Danıştay’ın yine doğru kararı vereceğine ve bu davayı da zaten reddedeceğine inanıyoruz. Çünkü tuğla gibi bir dosyamız var şu anda İdare Mahkemesi’nden çıkan. Bilirkişi raporunda 9’da 9 oldu. Ek rapor istedi onda 9’da 9 oldu. Tarımın, ormanlığın görüşünü istedi. Hepsi bizim lehimize görüş verdi. Dolayısıyla Danıştay’ın da oradan dönmeyeceğine inanıyoruz.”

17 YILDIR DURMAYAN DİRENİŞ NASIL BAŞLADI?

Köylülerin mücadelesi nisan ayında, ‘fabrikanın kalbi’ olarak niteledikleri klinker kazanının getirileceğini duymalarının ardından iş makinelerinin fabrikaya çıkmasını engellemek için nöbet tutmaya başlaması ve jandarma tarafından gözaltına alınmalarının ardından ses getirmişti.

Konuya ilişkin Veryansın Tv’ye konuşan Avukat Nuray Şahbudak, olumlu ÇED raporuna karşı açtıkları ilk davayı kazandıklarını ancak ilk ÇED raporunda sadece küçük değişiklikler yapılarak yeniden onaylandığını söylemişti. Bu rapora karşı da dava açtıklarını belirten Şahbudak, bilirkişi heyetinin bölgeyi incelemeye geldiğini ancak raporun hâlâ çıkmadığını söylemişti. Gözaltına alınan vatandaşlar ise adli kontrol ve yurt dışı yasağı kararı ile serbest bırakılmıştı.

TEHLİKE BİLİRKİŞİ RAPORUNDA

Şirket TIR’larının fabrikaya geçişini engellemek için gece gündüz demeden direnerek sesini duyuran bölge halkını sevindirecek bir gelişme yaşanmış ve çimento fabrikasına verilen ‘ÇED olumlu’ kararına karşı açılan dava sonrasında bilirkişi raporu açıklanmıştı.

Raporda, Deştin halkının 17 senedir direndiği projenin; tarım, orman alanları ve yer altı sularını doğrudan etkileyeceği kaydedilmişti. Fabrikanın kamu yararına olmadığı belirtilirken; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararının da uygun olmadığı vurgulanmıştı.

‘DEŞTİN İÇİN ADALET’ NÖBETİ BAŞLADI

9 bilirkişi oy birliğiyle “ÇED raporu iptal olmalıdır” demişken; Muğla 2. İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararını çıkmamıştı. Ellerinde “Çimento fabrikasına hayır”, “Adalet”, “Köyümüze sahip çıkalım” ve “Gecikmiş adalet, adalet değildir” yazılı pankartlar bulunan bölge halkı, Muğla İdare Mahkemesi’nin önünde nöbete başlamıştı.

Muğla 2. İdare Mahkemesi, Deştin’de yapılmak istenen çimento fabrikasına verilen ‘ÇED olumlu’ kararının hukuka uygun olmadığını belirtip, raporun iptal edilmesine karar vermişti.

thumbnail
İlişkili Haber

17 yıldır durmayan ‘çimento’ direnişi… Gözaltındaki köylülerle ilgili yeni gelişme

thumbnail
İlişkili Haber

‘Zincirleme tehlike’ köylülerin direnişiyle ortaya çıktı: Tüm canlıları etkileyecek…

thumbnail
İlişkili Haber

Çimento direnişi mahkeme önüne taşındı… Köylü isyan etti: Kanser olmak istemiyoruz!

thumbnail
İlişkili Haber

Deştin’deki ‘çimento’ direnişinin ardından mahkemeden kritik karar

Deştin’de ‘çimento’ direnişi durmadı, Danıştay kararını verdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 1 Aralık 2023, 11:18

    Bakanlığa bakar mısınız çimentocu patrondan daha yanık! Önce o koşuyor mahkemeye…Sen bakanlıksın ne işin olur çimentocu patronun yanında? Senin yerin vatandaşın yanı değil mi? Bu yanıklık nedir? Bakanlığın ismi de ilginç. Aslında ”Çevrenin, Şehirciliğin ve Her türlü İklimin….tövbe tövbe.

  2. Yargıda hala Allah korkusu olanlar var çok şükür.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!