Deutsche Welle’ye erişim engeline Alman hükümetinden tepki

Alman hükümetinden DW ve VOA'e Türkiye'de erişim engeli getirilmesine tepki geldi. Türkiye düşmanlığıyla bilinen Bakan Claudia Roth, söz konusu gelişmenin kendini endişelendirdiğini belirtti.

featured

Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK) yayın lisansı almayan Almanya merkezli Deutsche Welle (DW) ve ABD merkezli VOA (Amerika’nın Sesi) isimli haber sitelerine erişim engeli getirildi.

Almanya’da federal hükümetin Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Claudia Roth, DW ve VOA haber portallarına erişim engeli getirilmesine ilişkin bir açıklama yaptı. “Bu, Türkiye’de zaten kısıtlanmış olan ifade ve basın özgürlüğü için kötü bir haber” diyen  Roth, söz konusu gelişmenin kendini endişelendirdiğini belirtti.

Roth sözlerini, “Gazetecilerin bilgiye erişiminin ve çalışmalarının giderek azaldığını yakından izliyorum. Federal hükümet olarak bu konuyu Türk tarafındaki muhataplarımızla eleştirel bir şekilde görüşmeye devam edeceğiz. Bağımsız gazetecilik ve farklı görüşlere sahip çeşitli bilgi kaynaklarına erişim, özgür ve adil seçimler için gerekli bir koşuldur” şeklinde sürdürdü.

Federal Hükümet Sözcüzü Steffen Hebestreit da Berlin’de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Federal hükümet, DW ve VOA’in Türkiye’deki internet sitelerinin engellenmesiyle ilgili haberleri üzülerek öğrendi” ifadelerini kullandı.

Alman hükümetinin Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğü konusundaki endişesinin sürdüğünü savunan Hebestreit, “Federal hükümet bu konuda Türk muhataplarla düzenli olarak eleştirel görüş alışverişinde bulunuyor ve Türkiye’de bağımsız gerçeklere dayalı gazetecilik için çalışmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Deutsche Welle’ye erişim engeline Alman hükümetinden tepki

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 3 ay önce

  ilk defa milli menfaatlere uygun bir karar. Bir de beyin yakan şu ıvır vızır programlara bir sınır çekseler iyi olacak. Türk milletinin aklıyla dalga geçmeyi bıraksınlar. Evde zorunlu olarak yaşayan insanlar duygusuzlaştılar, ruhsal psikolojik buhran geçirmek üzereler adeta hibritleştiler.

  Cevapla
 2. 3 ay önce

  Almanya da sputnik yasakladı ama Türkiye yasakladığı zaman sorun

 3. 3 ay önce

  Sana kimse bagimsiz gazetecilik yapma demiyor turkiyede hergun erdogan karsiti hatta turkiyenin butunlugune karsi yayin yapiliyor sirketini kuracaksin lisansini alacaksin o kadar

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!