Devlet mi organize olmuş? Organize mi devletleşmiş?

Devlet mi organize olmuş? Organize mi devletleşmiş?

Yakın bir arkadaşım bayram ziyaretine geldiğinde “kusura bakma son yazılarını okuyamadım” deyince uyandım.

Bayağı bozuldum arkadaşa ben o kadar emek veriyorum yazmak için,  sen “okuyamadım” diyorsun diye söylendim.

“Neden okuyamadın?” diye sordum arkadaşa, “Sedat Peker’in videolarından zaman kalmıyor ki senin yazılarını okumaya…’’ diye cevap verdi.

İşte o zaman girdim ben de devreye.

Biz çocukken otuz bir kısım tekmili birden diye peş peşe filmler izlerdik sinemaya gittiğimizde. Öğlen vakti girerdik sinemaya, akşama doğru çıkardık.

Sedat Peker’in videoları da otuz bir kısım tekmili birden film gibi. Peş peşe geliyor her biri…

Adamın her videosunu milyonlar izliyor, videolar peş peşe geliyor, her yeni video yeni izlenme rekoru kırıyor.

Bu videolar, bir televizyon kanalında canlı yayınlansa, öbür televizyon kanalları reytingde nal toplar.

 Sedat Peker’in videoları canlı yayınlansa bir televizyon kanalında, Foks tv ana habere de, Kırmızı Oda dizisinde de on basar.

Holivut filmi deyince aklıma gelmişti. Baba diye bir film vardı. Marlon Brando oynamıştı, galiba Oskar ödülünü de kazanmıştı.

Aslında Baba, reis tabirleri filmlerde romanlarda geçerli imiş, devletin resmi dilindeki adı organize suç örgütü başı imiş. Kısaca organize de diyebilirmişiz…

Uyanık bir yapımcı çıksa, Sedat Peker’in videolarından senaryo çıkarıp bir film yapsa, Amerika’da gelecek sezon Oskar ödülü bırakmaz piyasada.

Videolarında bakıyorum Sedat Peker sırayla birilerine çakıyor. Sedat Peker videolarında çaktıkça birilerine, Türkiye’yi sarsıyor.

Şimdilik depremler 4.5, 5 şiddetinde gibi.

Ne zaman 7,7.5,8 şiddetine çıkar, çıkar mı, çıkmaz mı, kim bilir…

Sedat Peker bundan sonraki videosunda kime çakacak diye herkes heyecanla bekliyor…

Sedat Peker bayağı hazırlık yapmış, kendine has bir üslubu var, doğrusu izleniyor, adam konuştukça izlenme rekorları kırıyor.

Yarın çıkacak videosunda acaba neler anlatacak diye herkes merakla bekliyor…

Diploma almanın bir değerinin kalmadığı, diplomanın iş garantisi olmadığı bu ülkede, çocuğunuz bir gün size, “baba ben artık okumayacağım, okusam da iş bulmam garanti değil bu ülkede, ben karar verdim organizede reis olacağım” derse sakın şaşırmayın.

Neden mi?

Organizede reis olunca para var, itibar var, şöhret var, devlet garantisi var, cezaevine düşsen turistik bölümde özel muamele var, parti başkanlarından ziyaretçiler var, devletin tahsis ettiği koruma bile var, hatta fotoğraf çektirirken kareye giren eski bakanlar, emekli generaller bile var…

Ben bu konulara biz az uzak olduğum için Sedat Peker’i anlamakta zorluk çekiyorum bazen. Bu nedenle de yeni kitaplar okuyorum, reislerin dili, reislerin kanunları hakkında, daha iyi anlayabilmek için söylediklerini.

Ancak, hâlâ anlayamadığım önemli bir konu daha var;

Türkiye’de devlet mi organize olmuş,

Yoksa organize mi devletleşmiş?

Bunu çözemedim hala…

Yoksa, fakında olmadan biz hepimiz organizemiyiz?