Dışişleri’nden AP’ye tepki

featured

Dışişleri Bakanlığı “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) dikte ettirdiğinden şüphe duyulmayan bu karar, Avrupa Parlamentosunun (AP) Kıbrıs meselesi konusunda gerçeklerden ne kadar kopuk ve önyargılı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunun, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hakkında kabul ettiği bağlayıcı olmayan tavsiye kararını tümüyle reddettiklerini bildirdi. 

Aksoy, AP Genel Kurulunda, Kapalı Maraş’a ve Kıbrıs meselesine ilişkin kabul edilen karar hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi.

Sözcü Aksoy, “AP Genel Kurulunun, ülkemiz ve KKTC hakkında kabul ettiği bağlayıcı olmayan tavsiye kararını tümüyle reddediyoruz.” ifadesini kullandı. 

Bu konuda, KKTC Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamayı bütünüyle desteklediklerinin altını çizen Aksoy, şunları kaydetti:

“Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) dikte ettirdiğinden şüphe duyulmayan bu karar, AP’nin Kıbrıs meselesi konusunda gerçeklerden ne kadar kopuk ve önyargılı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Bu yaklaşım ve zihniyeti muhafaza etmeleri halinde Avrupa Birliği (AB) organlarının Kıbrıs meselesinin çözümüne yapıcı bir katkıda bulunması mümkün değildir. Türkiye-AB ilişkilerinin Kıbrıs sorunuyla rehin alınması ne AB’nin genel çıkarlarına, ne Kıbrıs sorununun çözümüne ne de komşuluk ilişkilerinin iyileştirilmesine hizmet etmektedir.” 

Hami Aksoy, AP’yi ve AB’yi, Kıbrıs adasındaki gerçeklerle yüzleşmeye, Kıbrıs Türk halkının varlığını dikkate almaya ve AB’nin Nisan 2004’te Kıbrıs Türklerine verdiği taahhütleri yerine getirmeye davet ettiklerini belirtti. 

Türkiye’nin, hem kendi hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını hiçbir tehdit ve şantaja boyun eğmeden kararlılıkla korumaya devam edeceğinin altını çizen Aksoy, Türkiye’nin aynı zamanda diyalog ve müzakere çabalarını da sürdüreceğini kaydetti. 

AP, Kıbrıs’ta kapalı Maraş’ın bir kısmının açılması kararından geri dönülmesini, Kıbrıs sorununun iki toplumlu, iki bölgeli federasyon temelinde çözümünü hedefleyen müzakerelerin yeniden başlatılmasını, AB’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamasını istemişti.

Dışişleri’nden AP’ye tepki

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Bir yandan AB’ne ask ilan ediyorlar,”bizsiz AB olmaz” diyerek malinin reklamini yapan isportaci gibi siyaset yapiyorlar diger yandan AP’na ve AB’ne meydan okuyorlar.böylece isportaya elkoyan Belediye zabitalari ile isportaci kavgasi cikariyorlar.Biz cok iyi biliyoruz ki zabita ve isportaci arasindaki kavga genelde Zabitalarin istegi ile sonuclaniyor yani isporta gidiyor mal gidiyor.KKTC üzerinde son20 yilda poker oynuyor AKP.Rest cekiyor ama restinin blöf oldugu rakipleri restini görünce ortaya cikiyor ama aliskanlik iste devamli blöf pokercisi kaybetmeye mahkumdur.KKTC taninmadigi sürece Türkiye Dogu Akdenizde sadece bir korsandir.Gercekleri görelim.Yatip kalkip Güney Kibris dikte ettirdi diyere Güney Kibris’in AB’nin mesru üyesi oldugunu yok saymaya ve AB’nin sularinda tarzanlik yapmaya calisiyorlar.Devam edin bakalim.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!