Dışişleri’nden ‘referandum’ açıklaması: Endişe duyuyoruz

Dışişleri Bakanlığı, "Ukrayna'nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi yönündeki girişimlerden endişe duymaktayız." açıklamasında bulundu.

featured

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’dan tek taraflı ayrılığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) ve Lugansk Halk Cumhuriyeti (LHC), ile Herson ve Zaporojye bölgelerinde Rusya’ya bağlanmak için düzenlenecek referandumlara ilişkin açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Ukrayna’nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi yönündeki girişimlerden endişe duymaktayız. Bu tür gayrimeşru oldubittiler, uluslararası toplum tarafından tanınmayacaktır. Aksine diplomatik sürecin canlandırılması çabalarını zora sokacak ve istikrarsızlığın derinleşmesine yol açacaktır.” ifadelerine yer verildi.

2014’te Kırım’ın ilhakından bu yana Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine yönelik desteğinin belirtildiği açıklamada, Türkiye’nin devam eden Rusya-Ukrayna savaşının söz konusu hedef temelinde barışçıl müzakereler yoluyla çözümü için gereken her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğu kaydedildi.

Donbas’taki Donetsk ve Luhansk yönetiminin halk konseylerinden yapılan açıklamada, her iki bölgenin Rusya Federasyonu’na katılması için 23 Eylül’den 27 Eylül’e kadar halk oylaması yapılacağı ifade edilmişti.

Ukrayna’da Rus ordusunun kontrolü altındaki Herson bölgesindeki yönetim de 23-27 Eylül’de bölgenin Rusya’ya katılması için referandum yapılacağını açıklamış, Zaporijya bölgesinin de o tarihlerde referanduma gideceği duyurulmuştu.

Dışişleri’nden ‘referandum’ açıklaması: Endişe duyuyoruz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 4 gün önce

    Ukrayna nazileri o bölgelerde katliam yaparken niye endişe duymadınız? Ya da Kırım da şimdi Ukrayna yönetiminde Amerika ve nazi etkisinde ateşler içinde olsaydı daha mı iyi olurdu?

  2. 3 gün önce

    Annan planını yapanlar karşı çıkıyormuş, Kıbrıs’ı Kıbrıs Türklerine sormadan satmak isteyenler karşı çıkıyormuş. Kendi ülkesinde sınır da saldırmaya hazır Yunanistan var ama Ukrayna ile ilgileniyor. Yunanistan’ın işgal ettiklerine karşı çıkmıyorsunuz. Irakta Barzani’nin işgaline karşı çıkmıyorsunuz. Abd tarafından işgal edilmiş Ukrayna’ya tepki yok, Rusya işgal ettiğinde tepki var

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!