Disney’in ‘Atatürk’ dizisinde gözden kaçan ayrıntı… Senaristi bakın kim çıktı

Herkes Disney'in platformdan kaldırdığı 'Atatürk' dizisini tartışıyor. Ancak diziyle ilgili önemli bir ayrıntı gözlerden kaçıyor. Dizinin senaristinin, FETÖ'nün propaganda filmlerinden olan 2013 yapımlı "Selam" filminin de senaristi olması dikkat çekiyor.

featured

VERYANSIN TV

Disney Plus’ta Cumhuriyet’in 100. yılı için hazırlanan “Atatürk” dizisinin platformda yayınlanmasından vazgeçilmesi üzerine Türkiye’de hem iktidar hem de muhalefet kanadından tepkiler yükseldi. Öyle ki, Atatürk devrimlerine karşı her türlü hamleyi yapanlar bile bir anda ‘Atatürkçü’ olu verdi.

Disney’in kararında Türkiye karşıtı yabancı lobilerin baskısı etkili oldu.

Sosyal medyada bu karara karşı tepki gösteren ve ‘Disney’i iptal et’ kampanyası başlatanların yanı sıra, bir kesim ise ‘Disney’in yaptığı Atatürk dizisinden ne beklenir’ diyerek tepkilerin anlamsız olduğunu vurguladı.

Bu esnada bir ayrıntı da gözlerden kaçtı.

Disney’in ‘Atatürk’ dizisinin senaristinin aynı zamanda FETÖ okullarının propagandasını yapan “Selam” (2013) filminin de senaristi olan Necati Şahin olması dikkat çekti.

Tarihçi Cengiz Özakıncı, sosyal medya hesabından filme ilişkin yaptığı paylaşımlarda şu noktalara vurgu yaptı:

1-Disney’in Atatürk Dizisi’nin ilk duyurularında 2 başrol söz konusuydu: Atatürk ve Madam Corinne.. Film Atatürk’ün Madam Corinne ile ilişkisi çevresinde biçimleniyor; Atatürk’ün Çanakkale’de cepheden Corinne’e gönderdiği mektuplar ekrana getiriliyor olabilir.

2- Filmde yer alan oyuncuların kimleri canlandırdığına bakıldığında: Mm.Corinne, Liman von Sanders, Enver Paşa vs. anlatıda Çanakkale Savaşı’nın önemli bir yer tutacağı anlaşılıyor.

3- Filmde Bulgar General Stiliyan Kovaçev’in de canlandırılacağı yazılıyor.. Atatürk ile bu generalin kızı Dimitrina arasında aşk hikayesini konu alan ve Ekim 2023’te gösterime gireceği ileri sürülen bir filmden sözediliyor.

4- Filmde Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi, gençlik arkadaşı Ömer Naci ve sınıf arkadaşı Ali Fuat Cebesoy’un da canlandırılacağı yazılıyor. Cumhuriyet’in 100. Yılında, büyük bölümü Atatürk’ün Cumhuriyet öncesi yaşamından kesitler sunan bir filmle karşılaşabiliriz.

5- Disney’in Atatürk Dizisinin senaristinin Necati Şahin olduğu belirtiliyor. Bu kişinin senaryo çalışmalarıyla ilgili ilginç yazılar dolaşıyor internette

6- Disney’in Atatürk dizisinin senaristi, FETÖ okullarının propagandasını yapan “Selam” (2013) filminin de senaristi olarak biliniyor.

Daha önce Kanal D’de yayınlanan ‘Vatanım Sensin’ dizisinin de senaristliğini yapan Necati Şahin hakkında çıkan FETÖ iddiaları üzerine, dizinin son bölümünde ismi jenerikten çıkarılmıştı.

Öte yandan, FETÖ’nün film ve dizilerde kullandığı subliminal mesajları iddianamelere de konu olmuştu.

Disney’in ‘Atatürk’ dizisinde gözden kaçan ayrıntı… Senaristi bakın kim çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Disney’i protesto etmeyen sözde Atatürkçüler, bunu biliyordu da o yüzden mi protesto etmedi. Lütfen güldürmeyin kendinize.
    Kafanıza göre içini ne ile doldurursanız doldurun bu olay bir turnusol kağıdı vazifesi gördü.
    Bu ülkenin dincisi nasıl paracı ise sözde Atatürkçüsü de aynı şekilde satılık ve paracı.
    Bu halk ile ülke olarak yapabileceğimiz en büyük şey, dillere destan efsane bir şekilde hep beraber bu ülkeyi batırmak olur, bu ülkenin vatandaşlarından başka hiçbir halt olmaz, boşuna hayal kurmayın.

  2. 5 Ağustos 2023, 22:22

    Ermeni lobisinin Atatürk’ü bir savaş suçlusu ilan edip diziyi yayınlatmaması ve disney’in de bunu onaylayarak yayın yaptığı ülkenin kurucusunun katil olduğunu kabul ederek dünya da propaganda yürütmüştür. Tepki verilmesi gereken bu. Atatürk’ü dizisini ise bir fetöcü’nün yazması ayrı bir sorun. Fetöcüler ne kadar doğru anlatılabilir ki?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!