Diyanet: Artık direkt memur almayacağız, kendimiz atayacağız

Tartışmalı Diyanet Akademisi'nin başkanı Enver Osman Kaan törenle göreve başladı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Artık kendi görevlimizi kendimiz yetiştireceğiz ve yetiştirdikten sonra atamasını yapacağız. Bundan sonra direkt memur olarak alım yapmayacağız” dedi. Öte yandan Başkan Kaan'ın, “hafızlık icazetini” İsmailağa Cemaati ile bağlantılı bir vakfın kursundan aldığı ortaya çıkmıştı. İktidar ve muhalefetin ortaklaşa çıkardıkları yasayla kurulan Diyanet Akademisi için 2023’te 806 milyon 508 bin TL'lik dev bütçe ayrılmıştı.

featured

Diyanet Akademisi Başkanı Enver Osman Kaan, düzenlenen törenle görevine başladı. Diyanetten yapılan açıklamaya göre, başkanlık kampüsünde düzenlenen tören, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın katılımıyla yapıldı.

Erbaş, Burada yaptığı açıklamada, Diyanet Akademisinin oluşması için uzun zamandır gayret ettiklerini belirtti.

Diyanet Akademisi ile yapacakları çalışmaların önemine vurgu yapan Erbaş, şunları kaydetti:

“Artık kendi görevlimizi kendimiz yetiştireceğiz ve yetiştirdikten sonra atamasını yapacağız. Bundan sonra direkt memur olarak alım yapmayacağız. Buna biz meslek öncesi eğitim diyoruz. Eğitimler, 6 aydan başlayıp 3 yıla kadar devam edecek, sonunda atamalarımızı yapacağız. Bundan sonra imam hatip lisesinden, ön lisans ilahiyattan ve ilahiyat fakültesinden aday olarak seçtiğimiz hocalarımızı akademide iyice yetiştirip ondan sonra camilerimizde, Kur’an kurslarımızda, Başkanlığımızda göreve başlatmış olacağız inşallah.”

İCAZETİ İSMAİLAĞA CEMAATİNDEN

Öte yandan eğitimcilerin tepkisine karşın kuruluşu Meclis’te hiç ret oyu olmadan, iktidar ve muhalefet ortaklığıyla çıkartılan yasa ile kurulan Diyanet Akademisi’nin başkanlığına getirilen Enver Osman Kaan’ın, “hafızlık icazetini” İsmailağa Cemaati ile bağlantılı bir vakfın kursundan aldığı ortaya çıkmıştı.

Diyanet Akademisi’nin kurulmasına yönelik kanun teklifi, 16 Mart’ta TBMM’de kabul edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı akademide, aday din görevlilerinin mesleki eğitimi ile hizmet içi eğitim faaliyetlerinin yürütüleceği bildirildi.

Akademide, yurtdışından gelen din görevlilerine eğitimler verileceği de belirtildi. Eğitimciler, tüm itirazlara karşın kurulması kararlaştırılan Diyanet Akademisi’ne, “eğitim birliğini bozacak” gerekçesiyle tepkili. Geniş yetkilerle donatılan akademideki haftalık ders saati sayısını belirleme yetkisi ise Cumhurbaşkanı’na verildi. Akademinin başına, “dini ilimler ve hafızlık icazetini” İsmailağa Cemaati ile bağlantılı olan bir vakfın kursundan alan Enver Osman Kaan getirildi.

DEV BÜTÇE

TBMM’ye sunulan bütçe teklifine göre, Diyanet Akademisi için 2023’te 806 milyon 508 bin TL ayrıldı. Bu ödeneğin 400 milyon TL’sini personel giderleri oluşturdu. “Tüketime yönelik mal ve hizmet alımı” için 45,4 milyon TL, “yolluklar” için ise 51,1 milyon TL harcama yapılması öngörüldü.

Diyanet: Artık direkt memur almayacağız, kendimiz atayacağız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 3 ay önce

  Cübbeli Ahmet ileride diyanet başkanı olursa hiç şaşırmam

 2. 3 ay önce

  İşte şimdi rahatladım, ülkenin ihtiyacı olan şey tam olarak buydu. Ne varsa Erbaş’ta var: kişilik, ahlak, zeka, iman, alçak gönüllülük, vatan aşkı, İngiltere de ev, kılıç, laiklik vs. Ohhh, artık mutluyum. Yazdıklarımı kıskanan editör yine silecek bunları ama olsun yağmurdaki göz yaşları gibi yaşamım, VeryansınTV sağolsun, ağlama emojisi.

 3. 3 ay önce

  Tağutluk ne demek?

 4. 3 ay önce

  Seyhulislama dogru gidiyoruz. Bakalim Allah takdirini hangi yonde kullanacak. Bizden bir halt olmayacagi ortada artik.

 5. 3 ay önce

  Oldu olacak bir de bayrak buluşturup özerkliğinizi ilan edin. Sizler devlet memurusunuz. Daha ötesi değil.

 6. 3 ay önce

  Lan milleti imandan çıkardınız. Gavs Hz. dediği gb .öt herifler

 7. 3 ay önce

  Hiç acımıyorum ya, soyabildikleri kadar soysunlar, yozlaştırabildikleri kadar yozlaştırsınlar, bu kadar iğrençlik sürdürülebiliyorsa sürdürülsün gerçekten.

 8. 3 ay önce

  Suudi arabistandan bile çok gerideyiz. Suudlarda ruhban sınıfı falan maaşlı namaz memuru falan yoktur. Diyanet hem halkın parasını gasp ediyosun hemde agız dolusu bu milletin önderine küfür ediyosun.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!