Diyanet’in bütçesi AFAD’ın 4,5 katı

Kahramanmaraş merkezli, 10 ilde büyük yıkıma yol açan depremlerde arama kurtarma çalışmaları AFAD ile başladı. Özellikle depremin ilk günü AFAD'ın tek başına yetersiz olacağı tartışma konusu olurken Diyanet ve AFAD'ın 2023 bütçeleri arasındaki fark da dikkat çekti.

featured

6 Şubat’ta Kahramanmaraş da meydana gelen büyük depremler, 10 ilde yıkıma yol açtı. Depremde 20 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Türkiye’yi sarsan depremlerin ardından vatandaş can havliyle AFAD’ın desteklerine sığındı.

Depremin birçok şehirde yıkıma neden olması ekiplerin ulaşımını zorlaştırırken, akıllara Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) ayrılan bütçe geldi. Vatandaşlar AFAD’ın bütçesini Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesiyle kıyaslayarak tepki gösterdi.

AFAD 2023 yılı bütçesi 8 milyar 75 milyon TL. Diyanet’in 2023 bütçesi ise 35 milyar 910 milyon TL, yani AFAD bütçesinin yaklaşık 4.5 katı olması dikkat çekti.

DİYANET’İN PERSONEL SAYISI AFAD’IN PERSONEL SAYISININ 23 KATI

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın müftülüklerde, merkez teşkilatında, yurt dışı teşkilatı ve dini ihtisas merkezlerinde 137 bin 563 personeli bulunuyor. AFAD’ın personel sayısıysa merkezde 688, taşrada 5 bin 294 olmak üzere toplam 5 bin 982 olarak açıklandı. Yani Diyanet’in personel sayısı AFAD’ın personel sayısının 23 katı.

2023 yılında AFAD’ın bütçesi bir önceki yıla göre, yani 2022’ye göre yüzde 33.6 oranında azaltıldı. Bu esnada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi de yüzde 56.6 oranında arttırıldı. AFAD 2023 bütçesinden binde 5’lik pay almış durumda. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın payı ise yaklaşık yüzde 1.

DİYANET’TE DAHA ÇOK ARAÇ VAR

Diyanet’in garajında 1’i VIP minibüs olmak üzere 53 araç bulunuyor. Başkanlık ayrıca bin 455 de kiralık araç kullanıyor. Diyanet’in toplam araç sayısı 1.508. AFAD’da ise 25 kiralık olmak üzere; minibüs, pick up arazi araçları, otobüs, tıbbi donanımlı ambulans gibi araçların da aralarında olduğu 1.233 aracı bulunuyor.

Diyanet’in bütçesi AFAD’ın 4,5 katı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!