Diyanet’ten ‘6 yaşında evlendirilen çocuk’ açıklaması

İsmailağa tarikatına bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.'nin 6 yaşında imam nikâhı ile evlendirilmesi ve cinsel istismara maruz bırakılmasıyla ilgili suskun kalmasıyla eleştirilen Diyanet'ten günler sonra açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "İslam’a göre, bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal olgunluğa erişmeden, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz" denildi.

featured

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi henüz altı yaşında imam nikahıyla evlendirdiği, küçük kızın yıllarca cinsel istismara uğradığı ortaya çıkmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın olaya ilişkin günler sonra bir açıklama geldi.

Diyanet’ten yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Çocuklarımız bizim en hassas emanetimiz ve dokunulmaz değerimizdir. Çocuk haklarının korunması ve hayatın her alanında çocuğun yüksek yararının gözetilmesi dini, hukuki ve insani bir sorumluluktur. Çocuklarımızı her türlü şiddet ve istismardan korumak hem toplumsal hem de kurumsal vazifemizdir. Zira çocuğun örselenmesi, geleceğimizin yara alması anlamına gelir.

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden ve medya organlarının gündemine giren kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi hususunda devletimizin ilgili kurumlarının konuyu hassasiyetle takip ettiklerine ve adaletin tecelli edeceğine inancımız tamdır. Ancak konunun yüce dinimiz İslam ile bağdaştırılarak Müslümanların itham edildiği bir sürece dönüştürülmesi son derece rahatsız edicidir. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bir defa daha ısrarla belirtmek isteriz ki, İslam’a göre, bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal olgunluğa erişmeden, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz. Çocuk istismarı ile mücadeleye kararlılıkla devam eden Başkanlığımız, toplumumuza her alanda olduğu gibi evlilik ve aile konusunda da sahih dini bilgi sunmaya kararlılıkla devam edecektir.”

Diyanet’ten ‘6 yaşında evlendirilen çocuk’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 2 ay önce

    Kuran kursların daki çocuk istismarlarını neden örtbas etmeye çalıştın diyanet? Vatikan’a çevirdiniz ülkeyi. Lut Kavmi’den bile daha betersiniz

  2. 2 ay önce

    Fiziksel ve ruhsal olgunluğa erişmenin yaşı kaç Hiyanet? 13 mü 15 mi?

  3. 2 ay önce

    Bosuna Atatürke ifritlerini kusmuyorlar. Atatürk bunlarin ekmek kapilarini ve igrencliklerine engel oldu nefret edip ifrit kusuyorlar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!