Doğu Akdeniz’de ABD casusları tepemizde

featured

Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı Rum Kesimi ve Yunanistan’ın yanında yer alan ABD, askeri olarak sahaya inmeye başladı. Birleşik Arap Emirlikleri’nden kalkan ABD keşif uçağının, Güney Kıbrıs’ta keşif yaptığı öğrenildi.

Doğu Akdeniz’deki egemenlik haklarını kullanan Türkiye, sismik araştırma gemileri ve onlara eşlik eden savaş gemileriyle arama faaliyetlerini sürdürüyor. Havadan da Yunanistan’ın “Her şeyi gözlüyorlar” diye yakındığı  İHA ve SİHA’larla uçuşlar yapıyor. Doğu Akdeniz ve KKTC üzerinden Türkiye’ye karşı kurulan Yunanistan, Rum Kesimi ve İsrail ittifakının en önemli destekçisi ise ABD.

Diplomatik baskıları aşan ABD askeri olarak da sahada görünmeye başladı. ABD’nin, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Al-Dhafra Hava Üssü’nden kalkan 80-1073 kuyruk numaralı uçağı Güney Kıbrıs’ta keşif görevi gerçekleştirdi. Yeni Şafak’ın haberine göre U-2 tipi uçağın yaklaşık 13 bin 500 metre yükseklikten seyrettiği ve bölgedeki kritik noktaları denetlediği belirtildi. Aynı uçağın gerilimin yükseldiği 10 Haziran’da da aynı bölgede görev yaptığı öğrenildi.

İLK ASKERİ ATEŞE

Habere şöyle denildi:

“ABD ile askeri ilişkileri kuvvetlendirerek deniz sahalarını kuvvetlendirmek isteyen Rum Kesimi’nin ABD nezdindeki ilk askeri ataşesi Georgios Ioannou da 20 Ağustos’ta göreve başladı. GKRY savunma ordu komutanı ve ABD ordu komutanı, 15 Ekim 2018’de Virginya’da buluşmuş, Kasım 2018’de iki ülke arasında terörle mücadele olmak üzere deniz sahasının ve kuvvetlerinin güçlendirilmesi için bir anlaşma yapılmıştı. Ayrıca Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığımızda başlattığımız enerji arama faaliyetlerini “kaygı verici” olarak nitelendiren ABD’nin, topraklarına 10 bin kilometre uzakta faaliyet sürdürmesi ise dikkat çekiyor. ABD, geçtiğimiz yıl petrol devi ExxonMobil’in korunması için bölgeye donanma göndermişti.”

Türkiye’nin Doğu Akdeniz hamlesi Anastasiadis’ı çıldırttı

Doğu Akdeniz’de ABD casusları tepemizde

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!