Doğum gününde Dostoyevski’nin birbirinden güzel on kitabı

Rus ve dünya edebiyatının en önemli yazarlarından olan Fyodor Dostoyevski, 201 yaşında.

featured

“1931 yılında doğdum. 1937 yılında annem öldü. 1944 yılında Dostoyevski’yi okudum. O gün bugündür huzurum yoktur. Biyografim bu kadar.”

“Aşkı ilk defa yaşamak gibi, denizi ilk defa görmek gibi, Dostoyevski’yi keşfetmek de insanın hayatında önemli bir tarihtir.”Jorge Luis Borges

Rus edebiyatının dünyaya kazandırdığı başlıca yazarlardan Dostoyevski, edebiyat tarihine yön veren ve güncelliğini koruyan romanlarıyla bugün hâlâ okunması gereken başlıca isimler arasında yer alıyor. Dehasıyla hayranlık uyandıran, pek çok yazarı peşinden sürükleyen Dostoyevski’nin eserleri arasında ayrım yapmak oldukça güç. Ancak biz bu listemizde mutlaka okumanız gereken 10 eserine yer verdik. Bu vesileyle de 11 Kasım 1821’de doğan yazarı saygıyla anıyoruz.

Suç ve Ceza

Ünlü yazarın adı geçtiğinde pek çok kişi için akla gelen ilk kitap hiç şüphesiz “Suç ve Ceza”dır. Yazarın olgunluk döneminde kaleme aldığı ve tüm dünyada en çok okunan başyapıtı “Suç ve Ceza”, bizi hem yazarın hem de edebiyatın en karanlık karakteri Raskolnikov ile tanıştırıyor. Yoksulluğu nedeniyle özlemini duyduğu bir hayatı yaşayamayacağına inanan genç hukuk öğrencisinin yaşlı tefeci kadını öldürüp parasını çalmayı planlamasıyla başlayan hikâyesi okuyucunun ahlak kavramını sorgulamasını sağlıyor. İlk kez 1866 yılında yayımlanan eser, Raskolnikov’un iç çatışmaları, yaşadığı ikilemlerle okuyucuyu da bir düşünce yolculuğuna çıkarıyor ve üzerinden geçen onca zamana rağmen hâlâ güncelliğini koruyor.

Karamazov Kardeşler

Dostoyevski’nin, “Hiçbir romanımı bu kadar önemsemedim.” dediği “Karamazov Kardeşler” ile yazar, bu kitabında yine insanlığın evrensel sorunlarına odaklanıyor. 1880 yılında yayımlanan roman ağır diliyle okuyucuyu yer yer zorlasa da okuyucunun hiçbir zaman kayıtsız kalamadığı eserlerden biri olarak yazın dünyasındaki yerini aldı. Fyodor Pavloviç Karamazov’un ve üç oğlunun hikayesinin anlatıldığı eser, dinden Doğu-Batı sorununa, sosyalizmden şiddete, ahlaktan feodalizme pek çok konuyu işliyor. Tolstoy’un evi terk etmeden önce yanına aldığı kitap olduğu söylenen “Karamazov Kardeşler” klasiklere meraklı olmayanların bile okuması gereken eserlerin başında geliyor.

Yeraltından Notlar

Rus edebiyatının kült eserlerinden biri olan “Yeraltından Notlar” yazarın Gogol etkisinden çıkarak yazdığı ilk roman olması açısından büyük önem taşıyor. Gerçek dünyadan kendini soyutlayan, ahlakçı, dürüst bir kişinin iç çatışmalarını anlatan eser insan ruhunu irdeleyen yanıyla mutlaka okunması gereken eserler arasında yer alıyor. 1864 yılında Vremya Dergisi’nde yayımlanan “Yeraltından Notlar” Dostoyevski’nin sonraki büyük romanlarının habercisi olarak değerlendiriliyor.

İnsancıklar

Yayımlandığı ilk zamanlarda övgüyle karşılanan, “Yeni Gogol doğdu!” yorumlarına neden olan “İnsancıklar” yazarın ilk romanı. Eser; yoksulluğun pençesinde boğuşan 40’lı yaşlardaki alçak gönüllü kâtip Makar Devuşkin ile derin hisler beslediği uzaktan akrabası olan genç Varvara Dobroselova’nın mektuplaşmalarından oluşuyor. Yazarın henüz 24 yaşındayken kaleme aldığı eser yoksulluk, dostluk ve sanat sevgisi gibi kavramları da ele alıyor.

Kumarbaz

Dostoyevski’nin kendi kumar borcunu ödemek için kaleme aldığı ve bir ay gibi kısa bir zaman içinde tamamladığı romanı ilk olarak 1867 yılında okuyucuyla buluştu. Yazarın kendi yaşamından yaptığı çıkarımlarla yarattığı Aleksey İvanoviç üzerinden ele aldığı roman kurmaca bir Alman kasabasında bir araya gelen kumar müdavimlerinin hikâyesini konu alıyor. Yazarın pek çok eserinde olduğu gibi insan ruhunun karanlık dehlizlerinde gezdiği romanı kara mizahın en iyi örneklerinden biri olarak nitelendiriliyor. Korkunç bir saplantının ironiyle anlatıldığı eseri okuma listenize almanızı öneririz.

Budala

1868-1869 yıllarında Russkiy Vestnik Dergisi’nde yayımlanarak okuyucuyla buluşan “Budala” yazarın ilk büyük romanı sayılıyor. Roman, tedavi için gittiği İsviçre’den bitkin dönen ve insanlardan uzaklaşan sara hastası Prens Mışkin etrafında dönüyor. Dış dünyadan kopuk bir şekilde kendi iç dünyasında yaşayan kahraman üzerinden ruhsal bir arınmanın işlendiği roman aşk temasını da ele alıyor.

Öteki

Dostoyevski’nin 1846 yılında, sürgün dönemi öncesinde verdiği eserlerden biri olan “Öteki” kişilik bölünmesini ve tehlikeli dünyayı konu alıyor. “Öteki” özlemi duyulan, ulaşmak istenen üst kimlik arayışına odaklanıyor. Freud’un yazarın psikolojik analizlerinden övgüyle söz ettiği eser, sadece klasiklere meraklı olanların değil, psikoloji türünde eserler okumayı sevenlerin de mutlaka okuması gereken bir kitap.

Ölüler Evinden Anılar

Yazarın en bilinen eserlerinden hemen önce kaleme aldığı “Ölüler Evinden Anılar” yazarın Sibirya’da geçirdiği sürgün yıllarının izlenimlerini olanca canlılığıyla okuyucuya yansıtıyor. Hayatın karanlık yüzünü yaşayan yazarın o sancılı döneminin ürünü olan eserde yazarın gözlemlediği mahkumların yaşamlarına da tanıklık ediyoruz. Kendine özgü bir yapısı olan kitap, insana dair betimlemeleriyle okunması gereken eserlerden biri.

Beyaz Geceler

Yazarın 27 yaşındayken kaleme aldığı “Beyaz Geceler” Petersburg gecelerinde yalnız dolaşan öykünün anlatıcısının Nastenka adında bir genç kızla tanışmasını, hikâyesinden ve ondan çok etkilenmesini konu alıyor. Bir kişilik parçalanmasıyla, bir aşk öyküsüne tanıklık edeceğiniz bu kitabı bir çırpıda okuyacağınıza eminiz.

Ecinniler

Dostoyevski’nin 1872 yılında yayımlanan, Türkçe’ye “Cinler” adıyla da çevrilen romanı siyasal romanın ilk örneklerinden biri olması açısından önem taşıyor. Dostoyevski bu kitabında ihtilâlci örgütlerin yapısını ve üyelerinin karakterini gerçekçi bir gözle değerlendirirken, yazarın alaycı üslubu da dikkat çekiyor.

Doğum gününde Dostoyevski’nin birbirinden güzel on kitabı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 3 hafta önce

  Sefilleri 10 başyapıttan birine koymayan bu kişinin yazarlığını sorgulamak gerek.

  • 3 hafta önce

   Sefilleri Victor Hugo yazdı. Başlık Dostoyevski’nin birbirinden güzel on romanı !

 2. 3 hafta önce

  Dün de Aytmatov’un doğum günüydü.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!