Doktor ameliyatta sağlam ip bulamadı… CHP’li vekil tutanağı paylaştı

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, bir ameliyatta doktorun dikiş atmak için sağlam ip bulamadığı videoyu paylaşarak, “Ameliyat bitmiş, doktor hastanın ameliyat yarasına dikiş atacak. Açılan her ip çürük. Patır patır kopuyor" dedi. Adıgüzel, doktorun tuttuğu tutanağı da paylaştı.

featured

Kendisi de hekim olan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel bugün yaptığı açıklamada, emekli bir hastanın reçeteyle aldığı iki ilaç için 192 lira fark ödemesini ve Adıyaman’daki bir hastanede apandisit ameliyatının ardından hastasına dikiş atmaya çalışan hekimin sağlam ip bulamadığını gösteren video hakkında konuştu.

Adıgüzel, şunları söyledi:

“Bugün sağlıkta gelinen noktayı, -biri eczane diğeri ameliyathane- iki örnekle göreceğiz. Bir emekli vatandaşın, raporlu ilaçları için, tek bir reçetede iki tane ilacı için ödediği fark ücreti 192 TL. Öyle az kullanılan pahalı ilaçlar da değil. Hemen her tansiyon hastasının kullandığı ilaçlar. İşte reçete, işte faturası. Kıt kanaat geçinilen bir ülkede bir emekli vatandaş, hem de raporlu ilacına tek reçete için 192 TL ödüyorsa bu devlet, sosyal devlet değildir.

‘DURUMU TUTANAK ALTINA ALIYORLAR’

Yine, Adıyaman’da bir ameliyathane. Bir apandisit ameliyatı var. Ameliyat bitmiş, doktor hastanın ameliyat yarasına dikiş atacak. Açılan her ip çürük. Patır patır kopuyor. 67’nci ipten sonra nihayet bir tane sağlam ip bulunuyor ve bu durumu tutanak altına alıyorlar. Ameliyathane, hasta ismi, tarih, saat, hepsi var. İsterse Sağlık Bakanı arasın da söyleyeyim ona. Sonra ‘dikiş neden tutmadı, ameliyat yarası neden iltihap kaptı’ veya ‘ameliyat yarasından neden fıtık oldu’, değil mi?

‘O HASTA NEYİN BEDELİNİ ÖDÜYOR?’

Ameliyat masasında sağlam ve kaliteli malzemeler yerine adi tıbbi malzemelere mecbur bırakılan o hasta, aslında neyin bedelini ödüyor? Ya da bir önceki örnekte o emekli vatandaş, ‘reçete farkı’ diye aslında neye para ödüyor? Şu bilinsin ki her ikisi de aynı şeye para ödüyor. Her ikisi de bu hükümetin yandaşlarının, Cengiz’in affedilen vergi borçları ile ertelenen kamu borçlarının ve Merkez Bankası’nın arka kapısından kaçırılan 128 milyar doların bedelini ödüyor.

Şimdi diyorum ki bir doktor milletvekili olarak; bunları, bu yine doktor olan Sağlık Bakanı’na bir sorayım. Ama biliyorum ki bu sorularımda da tıpkı daha önce sorduğum 200’e yakın soru gibi cevapsız bırakılacaktır. Bu Sağlık Bakanı Türkiye Cumhuriyeti’nin gelmiş geçmiş en başarısız Sağlık Bakanı’dır. Ama başarılı olduğu alanlar da vardır. Dezenformasyonda maharetlidir. Sağlık Bakanı değil adeta ‘dezenformasyon bakanı’dır. Sağlıkta ticarette maharetlidir. Ülkem ve insanlarımızın anayasal sağlık hakkı için temennim, Sağlık Bakanı’nın artık Erdoğan’a ve yanlış politikalarına sadakat yerine millete ve meslektaşlarına ettiği yemine sadık kalmasıdır.” (ANKA)

Doktor ameliyatta sağlam ip bulamadı… CHP’li vekil tutanağı paylaştı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 6 ay önce

    akpnin resmidir bu haber.

  2. 6 ay önce

    Temmuz ortalarında “KARAKT” ameliyatı olacaktım bir devlet hastanesinde… Tek odaklı, basit merceğin durumunu sordum. “Taktığınız mercek nedir? ABD merceği mi?” diye sorduğumda göz doktoruna, “Biz de o merceklerden takıyorduk ama size takamayız, size yetişmez. Yeni sipariş verildi ve gelecek mercekler, İstanbul malı, yerli üretim. Size takmak istemem çünkü takarken kırılıyor çoğu ve çok kalitesiz. Diğer devlet hastanelerini araştırın ithal mercek varsa orada olun…” dedi… Haklıydı dürüst doktorumuz. Bu merceklerle ilgili bir makale okumuştum ki bazı merceklerin çok kalitesiz olduğundan da bahsediyordu…

    Maalesef devletteki israftan dolayı, devlet hastanelerindeki kullanılan malzemedeki kalitesizlik artarak devam edecektir. Bunun acısını biz çekiyoruz… 600-800 TL arası her ay sağlık kesintisi yapılan, daha fazlası da vergi olarak alınan bir Öğretmenim, ameliyat olmam gerekir… Özel hastaneye mahkum oldum ve 6- 7 bin TL bir ücretle ameliyat olacağım… Başka çarem yok… Hastane binası yapmakla iş bitmiyor, çare üretmedikten ve vatandaşını habire katkı paylarıyla iyice ezdikten sonra…

    İnancım kalmadı “SOSYAL DEVLET” aldatmacasına…

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!