Dolara Tansu Çiller tuzağı! Selcoin’den dolar alanlara ‘1994 krizi’ uyarısı…

Youtube kanalında Selcoin isimi ile bilinen Selçuk Ergin, dolar için yapılacak olan Süper Bono hamlesini değerlendirdi. Tansu Çiller döneminde denenen Süper Bono'nun sonuçlarının ağır olacağını ifade eden Ergin, doların pik seviyeye gelmesinden sonra Süper Bono'nun devreye girebileceğini söyledi.

featured

Dolar ve gram altında yükseliş trendi devam ederken, 6 Haziran Pazartesi gününe baskılanma ile giren döviz ve altında Süper Bono iddiaları yoğunlaşmaya başladı. Peki dolara müdahale mi edilecek? Süper Bono’nun piyasaya sonuçları ne olacak? Selcoin tüm bunları yeni yayınladığı videosunda anlattı. Doların göreceği pik seviyeyi veren Selcoin, yatırımcılara “Tuzağa düşmeyin” uyarısında bulundu.

‘SÜPER BONO SESLERİ ARTMAYA BAŞLADI’

“Piyasalarda Süper Bono sesleri gelmeye başladı. Peki Süper Bono nedir? 1 doların 15 TL’ye ulaştığı 1970’lerden bu yana ülkede 50 yıldır hiçbir şeyin gelmediğini görüyoruz. Ama bizim en önemli ihtiyacımız üretimdi. Bunu yapamadık. Elimizdekileri kaybettik. 50 yıldır kalkınamadığımızı gördük. Dolar/TL ciddi tırmanışına devam ediyor. Haftalık kapanışlarla önemli bir direnç seviyesi konuşmuştuk. Şuan geldiğimiz noktada Süper Bono sesleri artmaya başladı. Enflasyona Endeksli Tahviller konuşuluyor. Bunlar aslında bilinmeyen şeyler değil. Zaten vardı. Hatta bankaların son zamanlara bunlara yoğun ilgisi olduğunu görüyoruz. Bono ise kısa vadeli getiri sunuyor. Hazine’ye de büyük yükler sunacak. 2 yıl ya da 3 yıl paranız hiç kıpırdatmadan yüksek faizli bir bono vaat edilebilir. 3 yada 6 aylık dönemlerde faiz ödemeleri yapılabilir. Önümüzdeki dönemlerde enflasyonun düşeceğini umut ederek devlet bugünün şartlarında yükse faiz ödemeyi göze alabilir. İnsan garantili durumları severler. Bu paketlerin kısa vadede iyi ama uzun vadede iyi olmadığını düşünüyorum”

SÜPER BONO TANSU ÇİLLER DÖNEMİNDE DENENDİ

“Şuan konuşulan durum vatandaş kanadında tuzak. Neden böyle düşünüyorum? Çünkü Dolar/TL ciddi bir pik yapmadan böyle bir paketin açıklanmasını beklemiyorum. Pik yaptırım yukardan balyoz vurulacak ki paketin açıklanma zamanı mantıklı olsun. Bu Süper Bono olayı Tansu Çiller döneminde de yapıldı. 1990’ların başında Tansu Çillerin düşük faiz politikası vardı. Bu dönemde olduğu gibi. Bu durum 90 yıllarında ciddi bir enflasyon durumu yaşattı. 1994 yılında ise dolarda yüzde 160’lık bir yükseliş yaşandı. Tıp ki bu bu dönemde olduğu gibi. Faizler o dönem yüzde 70-80 civarında seyrediyordu. Tam bu noktada Çiller çıktı yüzde 400 getiri vaat eden Süper Bono’yu piyasa sürdüklerini açıkladı. Piyasalar kısa vadede düzelmiş gibi göründü ama istenilen şey gerçekleşmedi. Borçlar ve enflasyon daha da arttı. Ve 1994 yılı yüzde 125 enflasyonla tamamlandı. 1995 yılında ise erken seçime gidildi. Yani bu da daha önce denenmiş bir yöntemdi”

‘GRAM ALTIN İÇİN SÜPER BONO’YU TEKİP EDİN’

“Gram altın mevcutta bulunduğu alanda 990 TL seviyesiydi. Bu bölgede 975 direnç seviyesiydi. Ve bu alan test edildi. Bu alanda bir kırılma gelmediği sürece gram altında düşüş senaryosu olmayacak. Gram altın 1000 TL’yi izlemeye devam ediyor. Altının düşmesi için Süper Bono’yu takip etmek gerekiyor. ”

‘PİK OLURSA ENFLASYONA ACISI KÖTÜ OLACAK’

“Dolar/TL’de 16.45 seviyesi önemli alan. Bir gevşeme hareketi Cuma günü denendi. Bu alan belirleyici. Ufak bir sıçrayışta pik alanına gidecek. 17 TL’ye gidecek. 14’ü geçmesiyle 21 TL’ye çıkması öngörüm. Düşürüldüğünde 16’ya düşer yine. 15,50 seviyeleri ise destek seviyesi olacak. Bu da kısa süreli olacak. Bono durumunda en fazla piyasalarda bir düşüş olur yine dolar kafasını yine kaldırır. Pik olursa enflasyona dönüşü acı olacak.”

Dolara Tansu Çiller tuzağı! Selcoin’den dolar alanlara ‘1994 krizi’ uyarısı…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!