‘Donanmanın Kutup Yıldızı’ Cem Aziz Çakmak unutulmadı

FETÖ’nün Balyoz kumpası sonucu cezaevine giren ve üç yıl tutuklu kaldıktan sonra yakalandığı akciğer kanseri nedeniyle tahliye edilen, “Donanmanın Kutup Yıldızı” olarak bilinen Tuğamiral Cem Aziz Çakmak, 9. ölüm yıl dönümünde unutulmadı.

featured

Kumpas şehidi Amiral Cem Aziz Çakmak 3 Temmuz 2015 tarihinde yaşadığı zulümleri geride bırakarak hayata veda etti. Amiral Çakmak, ölümünün 9. yılında unutulmadı.

Cumhuriyet’e konuşan eşi Sevgi Çakmak, “Aradan geçen dokuz yıl hiçbir şeyi değiştirmedi. ‘İyi ki lerimiz de, keşkelerimiz de’ onunla ilgili” ifadelerini kullandı.

Kumpasın parçası olanların tavır ve söylemlerine de dikkat çeken Çakmak, “İçimiz hâlâ soğumadı. Suçluların hâlâ vicdansızca, pişkince kendilerini haklı görmesine dayanamıyorum” dedi.

CEM GÜRDENİZ’DEN ANMA MESAJI

Emekli Amiral Cem Gürdeniz ise Balyoz kumpası şehidi Çakmak ile ilgili şu mesajı paylaştı:

“9 yıl önce bugün Balyoz kumpas şehidi kıymetli meslektaşım, dava ve koğuş arkadaşım merhum Amiral Cem Çakmak’ı toprağa verdik.

Amerikalı 5 Filo Komutanı Amiral W.Gortney 2008 yılında Bahreyn’de deniz haydutluğu ile ilgili bir toplantıda Deniz Kuvvetleri Harekat Eğitim Daire Başkanı Amiral Cem Çakmak’a ‘artık Türk donanması Amerikan Donanmasına bir rakip haline gelmiştir’ diyordu. Gereğini FETÖ ve iktidar ortakları yaptı. Kumpas davalar yaratıldı. 2007 sonrası Cumhuriyet Donanmasının en iyilerini hedef aldılar. Amiral Cem Çakmak sahte dijital delillerle 3,5 yıl Hasdal ve Silivri’de öz vatanında tutsak edildi. Silivri’de yakalandığı amansız hastalık nedeniyle 3 Temmuz 2015’de onu kaybettik.

Aramızdan ayrılışının 9. yıl dönümünde değerli meslektaşım, dava arkadaşım ve dostum Balyoz kumpas şehidi Amiral Cem Çakmak’ı ve tüm kumpas şehitlerini rahmet, minnet, vefa, özlem ve saygı ile anıyor, aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum.

‘GÜCE SECDE EDENLERE MEYDAN OKUYAN ASİL RUHUNU SAYGIYLA ANIYORUM’

Kimi yaşayanların korkak, onursuz, dönek ve güç sarhoşu zübük ruhlarının aksine, mahkeme heyetine, ihanet içinde olanlara ve yanımızda görünüp güce secde edenlere meydan okuyan asil ruhunu saygıyla selamlıyorum.

Değerli kardeşim şüphen olmasın Bahriye’nin gücünü Atatürk’ten alan gerçek ruhu seni sonsuza dek bağrına basacaktır. Türk milletinin kalbinde, mavi vatanın derinliklerinde, donanmanın deniz ufkundaki her savaş gemisinin pruvasında kutup yıldızı gibi parlayacaksın. Rotan cennet olsun.”

Cem Aziz Çakmak, FETÖ‘nün Balyoz kumpasından 18 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve akciğer kanseri nedeniyle Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gördüğü sırada infazı ertelenerek 2014 yılının Şubat ayında tahliye edilmişti. Çakmak’ın tahliye haberi üzerine ilk sözü “3 yıldır elimden bir kumpasla alınan özgürlüğümün bir tümörle geri verilmesi ne acı” şeklinde olmuştu.

‘BU DAVA TÜRK SİYASİ TARİHİNDE KARA BİR SAYFA’

Balyoz Davası’nda Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararıyla tüm sanıklar tahliye edilmiş, yeniden yapılan yargılamada da topluca beraat etmişti.

Uzun süre Ankara GATA’da tedavi gören Amiral Çakmak, 21 Haziran’da yoğun bakıma alındı ve 9 yıl önce sabah saatlerinde tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.

Cem Aziz Çakmak, 22 Ağustos 2011 tarihinde Silivri’de yaptığı savunmasında meydan okumuştu. 24 Şubat 2010’da tutuklandıktan sonra kızının 16 Nisan tarihinde düğün davetiyelerini yakmak zorunda kaldığını belirten Çakmak, “Kızıma bunu yapanlardan ve destekçilerinden hesap soracağıma dair söz verdim ve sözümü tutacağım. Temelinde kalleşlik ve ihanet olan bu dava Türk siyasi tarihinde de kara bir sayfa olarak yer alacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

‘BENİ YIKAN İKİ ŞEY OLDU’

Cem Aziz Çakmak hastalığı nedeniyle tahliye edildikten sonra Hürriyet’e konuşmuştu. Çakmak, “Beni bu 3 senelik hapis döneminde yıkan 2 şey oldu. Bunlardan bir tanesi kızımın gelinliğiyle Hasdal’a gelmesidir. Hayatımda hiç kendimi o günkü kadar aciz hissetmedim. O gün kendi kendime bir söz verdim. Bunu bana yapanlardan öyle bir hesap soracağım ki. ‘Hiç vazgeçmeyeceğim. Onların yargılandığı mahkemelere her gün gideceğim’ dedim” ifadelerini kullanmıştı.

FETÖ’NÜN TSK’YI BİÇMESİ…

FETÖ’nün Balyoz kumpası TSK 1. Ordu Komutanlığı’nda dönemin Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini devirmek için hazırlandığı iddia edilen askerî darbe planı uydurmacasıydı. Darbe planı olduğu iddia edilen “Balyoz”, Taraf gazetesinin “AKP ve Gülen’i Bitirme Planı” ve de “Türkiye’yi Balyozla Ezeceklerdi” gibi haberlerle kamuoyuna duyurulmuştu. FETÖ’nün Balyoz kumpasıyla TSK’nın en seçkin subayları tasfiye edilip yerlerine örgüt elemanları yerleştirilmişti.

Taraf gazetesinin 20 Ocak 2010 tarihinde yaptığı haber üzerine açılan davaya 19 Haziran 2010’da İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanmıştı. Mahkeme, 21 Eylül 2012’de Çetin Doğan, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına’nın da aralarında bulunduğu 365 sanıktan 325’ini “Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etmişti.

Mehmet Baransu, Tuncay Opçin, Yıldıray Oğur, Ahmet Altan ve Yasemin Çongar’ın yüksek güvenlikli kozmik odalarda korunması gereken devletin güvenliğine ilişkin vesikaların kısmen veya tamamen yok edilmesi imha edilmesi, çalınması, bulundukları yerden gizlice alınması, gizli kalması gereken bilgilerin temin edilmesi, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgilerin açıklanması suçlarını işledikleri tespit edimişti.

Cem Aziz Çakmak, Twitter sayfasından Ahmet Altan’a “Ey Ahmet Altan GATA’daki hasta yatağımdan sana meydan okuyorum” diye seslenmişti.

Veryansın Tv ailesi olarak kıymetli Amiral Cem Aziz Çakmak’ı saygıyla anıyoruz.

‘Donanmanın Kutup Yıldızı’ Cem Aziz Çakmak unutulmadı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 5 Temmuz 2024, 00:40

    Türk milletinin en kahraman ve vefakar evlatlarını çakallara boğdurduk. Ahmet Altan şimdi İmamoğlu’nun Kültür Dairesi başkanı tarafından makamında ağırlanıyor. Diğer büyük sorumlu ise Türklere ardı ardına tasarruf tedbirleri dağıtıyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!