Dönemin tanığı: Osman Kavala, Gezi eylemlerinin bitirilmesini istedi

“Osman Kavala Gezi’nin gidişatından rahatsızlık duyup bu isyanın bir an önce sonlanması için görüşmeler yapandı. Bunu AKP’liler de bilir.”

featured

Gezi Parkı eylemleriyle başlayıp tüm ülkeye yayılan Haziran eylemlerinden mahkeme kararıyla adeta” darbe” çıkartıldı. Gezi Parkı davasında dün İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, eylemlerinin planlayıcısı olarak Osman Kavala‘ya, TCK’nın 312/1 maddesi gereğince “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti, Kavala’nın “Siyasal ve askeri casusluk” suçundan her türlü şüpheden uzak, tam bir kanaat uyandıran kesin ve yeterli bir delil bulunmaması nedeniyle beraatine hükmederek bu suçtan tahliyesini kararlaştırdı.

Kavala, geçen yıllarda Gezi Davası’ndan beraat etmiş ancak “casusluk” suçlaması ile yeniden tutuklanmıştı. İki yıldır bu suçtan dolayı tutuklu bulunan Kavala, bu suçlamadan beraat ederken, daha önce beraat ettiği Gezi Davası’ndan bu kez müebbete mahkum oldu.

4 yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala ile Gezi Parkı eylemleri uzun süredir yan yana anılıyor.

Peki dönemin tanıkları Kavala-Gezi eylemleri arasındaki bağa ne diyor?

Dönemin ÖDP (Sol Parti) Genel Başkanı Alper Taş, 2017 yılında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yıllar sonra Gezi’nin organizatörlüğünü, yöneticiliğini Osman Kavala’ya yıktılar. Gezi’yi halk organize etti ve yönetti. Kavala ise Gezi’nin gidişatından rahatsızlık duyup bu isyanın bir an önce sonlanması için görüşmeler yapandı. Bunu AKP’liler de bilir” ifadelerini kullanmıştı.

‘BANA DA BİZZAT SÖYLEDİ’

Gezi eylemlerinin içinde olan ve Taksim Dayanışması platformuna yakınlığıyla bilinen Taş, “Sosyal medya paylaşımınızı açar mısınız?” sorusuna şöyle yanıt vermişti:

“Osman Kavala Gezi eylemleri sürerken, eylemlerin artık bitmesi gerektiğini savunuyordu. Bunu birçok yerde dile getirdi. Bana da bizzat söyledi. Yani iddia edildiği gibi eylemleri kışkırtan bir rol oynamadı. Tam tersine eylemlerin bitmesini istiyordu.”

AKP iktidarının “açılım” ortağı Selahattin Demirtaş ise Gezi’de “darbe”yi gören ilk kişi olmuştu. Demirtaş, FETÖ’nün Zaman gazetesinde yer alan açıklamalarında eylemleri hedef almıştı.

Dönemin tanığı: Osman Kavala, Gezi eylemlerinin bitirilmesini istedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 ay önce

  Yakında Kavala için aslında o koyunlarına Kaval çalan masum bir çoban sizlerse koyunları çalan birer hırsızsınız diyecekler.

 2. 2 ay önce

  Eylemlerin artik bitmesini istemis yetkilimiydi arkadas

 3. 2 ay önce

  Bu açıklama kavala’nın gezide etkin biri olduğunu, görüşmeler yaptığını kanıtlıyor.

 4. Böyle bir haberin bir değeri var mı?

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!