Dört adayın Erdoğan karşısındaki oy oranı… İkisi kaybediyor, ikisi kazanıyor

Ankara Enstitüsü, Tayyip Erdoğan'a rakip olması durumunda Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın alacağı oy oranlarını araştırdı. Araştırma grubunda CHP liderinin danışmanı İbrahim Uslu da var.

featured

Ankara Enstitüsü’nün Cumhurbaşkanı seçimleri konusunda bir araştırma yaptığı öğrenildi. Araştırmada Tayyip Erdoğan’a rakip olması durumunda Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın alacağı oy oranları araştırıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun danışmanı İbrahim Uslu’nun da olduğu araştırma ekibinin sonuçlarına göre iki aday Erdoğan’a karşı kaybediyor. İki aday ise kazanıyor. Bunlar Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş.

HaberTürk yazarı Sevilay Yılman, araştırmanın ayrıntılarını köşesine şöyle taşıdı:

“Ekipte yer alanlardan birinin de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışman kadrosunda yer alan İbrahim Uslu olduğunu söyleyen Yılman, “Uslu, bu sonuçlara rağmen hala en doğru adayın Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu düşünüyor ve masanın adayı olması halinde de kesinlikle kazanacağına inanıyor. Onun görüşüne göre seçmenin yüzde 60’ı Erdoğan’a oy vermek istemiyor. Ve eğer masa Kemal Bey’i aday çıkarıp, güçlü bir şekilde de arkasında durabilirse Kılıçdaroğlu’nun kaybetme olasılığı sıfır!” dedi.

Yılman, araştırma sonuçlarına dair şu bilgileri paylaştı:

“Erdoğan karşısında Kılıçdaroğlu aday olursa sonuç ne gözüküyor? Erdoğan 39.4, Kılıçdaroğlu 35.2, Kararsız 25.3. Dağıtıldığında Erdoğan 52.7, Kılıçdaroğlu 47.1.

Akşener’le kıyaslamada da benzer bir sonuç çıkıyor. Erdoğan 38.4, Akşener 36.9, Kararsız ise 24.7. Dağıtıldığında ise Erdoğan 50.9 Akşener 49.1. Yani her iki isim de kaybediyor gözüküyor.

Erdoğan ve İmamoğlu karşılaştırmasında ise İmamoğlu az bir farkla da olsa kazanıyor gözüküyor. Ham sonuçta Erdoğan 38.4, İmamoğlu 40.6, Kararsız oranı 21.0. Dağıtıldığında ise oran Erdoğan 48.6, İmamoğlu ise 51.3 gözüküyor.

Ancak karşılaştırma Mansur Yavaş ile olduğunda tablo bambaşka şekil alıyor. Erdoğan 34.7 olurken Yavaş 47.4 ve kararsızlarda 17.9 gözüküyor. Dağıtıldığında ise sonuç 42.2 Erdoğan, 57.7 ise Yavaş oluyor.”

Yılman, HDP’nin kurumsal tavrının Yavaş’a karşı belli olduğunu; Yavaş’ın buradan oluşan farkı AKP ve MHP seçmeninden oy alarak dengelediğini ifade etti.”

PARTİLER ANKETİ

Öte yandan ORC’nin son seçim anketinde Cumhur İttifakı yüzde 37,8, Millet İttifakı yüzde 41,1 oldu. 3-6 Aralık 2022 tarihlerinde, 42 ilde 3 bin670 kişi ile yüz yüze gerçekleştirilen anketin sonuçları şöyle:

Dört adayın Erdoğan karşısındaki oy oranı… İkisi kaybediyor, ikisi kazanıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

  1. 3 ay önce

    Bahsedilen 4 aday da Erdoğan’a karşı kazanır. Şu anda Ebu Cehil bile Erdoğan’a karşı yarışsa yüzde 49 oyu garanti…

  2. 3 ay önce

    Türkiye değişim patisinin oy oranını 2.1 olarak açıklayan bir anketin doğruluk oranını sorgularım…

  3. 3 ay önce

    Gelecek 2.8 deva 2.3 btp 1.3 yaa bi yürü git

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!