Dört öğretmene ‘Kürtçe’ soruşturması

Erzurum'da Kürtçe ve Türkçe “hoş geldiniz” yazan tabelaya hareket çeken öğretmenler hakkında soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Öğretmenler ise hareketlerinin Kürtçeye yönelik olmadığını söyledi.

featured
service

Erzurum’un Karayazı ilçesinin girişinde Türkçe ve Kürtçe “Hoş geldiniz-Hûn bî xer hatin” yazılı tabela önünde fotoğraf paylaşan 4 öğretmen, paylaşımlarında “Tabelanın öbür tarafında “hoşgeldiniz” yazıyor, ama ona hareketimiz belli” ifadelerini kullandı.

Tepkiye neden olan paylaşım üzerine İlçe Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

Açıklamada, “Karayazı İlçemizle ilgili sosyal medya hesaplarında yer alan paylaşım ile ilgili adli ve idari işlem başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

ÖĞRETMENLERİN İFADELERİ ORTAYA ÇIKTI

Öğretmenlerin soruşturma kapsamında verdikleri ifadeler de ortaya çıktı. Hareketin Kürtçeye yönelik olmadığını savunan öğretmenler, savunmalarında “Tayinlerimizin çıkma dönemine yaklaştığımızı ve bir daha Karayazı’ya dönmeyeceğimizi vurgulamak istedik” dedi.

Dört öğretmene ‘Kürtçe’ soruşturması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Kürtçe tabela devlete karşı bölücülük suçudur buna gözyuman devlet görevlileri de eninde sonunda yargılanır.

 2. 2 hafta önce

  Türkiyede kürtçe tabela ne arıyor asıl o tabelayı asana soruşturma açın

 3. 2 hafta önce

  Bunun sorumlusu öğretmenler değildir.1983’den bu yana siyaseten,batının politikaları gereği Kürt adı altında ülkeye terörün sokulmasına ve Türklerle Kürtler arasındaki büyük hoşgörü ve anlayışı bozan eylemlerde bulunan siyasetçilerin ve devlet görevlilerin tümüdür.Kürtleri bulundukları coğrafyada yatırımsız,eğitimsiz ve işsiz bırakan politikalardır.İnsanlara Kürtleri sevmemeyi aşılatan siyasetçiler şimdi bu aşının tutmasını cezalandıramaz.

  • 2 hafta önce

   ‘İnsanlara bu adı geçen topluluğu sevmemeyi aşılatan’ demişsiniz de o öyle olmadı. 80 darbesi sonrası Türkiyede bazı kitlelere Türk devleti, Cumhuriyet ve Türk düşmanlığı yapmayı öğrettiler!

 4. 2 hafta önce

  Anayasamızda resmi dil Türkçe yazıyorsa Türkçe dışında başka bir dil kullanamazsınız. Kullanırsanız ya işgalcinizin dilidir o, ya da yönetim şekliniz değişmiştir de o nedenle ne kadar alt milliyetler varsa toplumunuzda onların dillerini de yazıyorsunuzdur. Ancak Türkçe dışında sadece 1 milliyetin dilini kullanıyorsanız o zaman bu tavizdir, acziyettir, siyasettir, küçük düşmektir. Derhal bu uygulamaya son verilmelidir. Doğu illerimizdeki devlet kurumlarının tabelalarında ve şehir içlerinde aynı uygulama var; reddediyoruz. Üstelik hangi statüye göre, hangi kanuna göre bu yapılıyor ve abecemizde olmayan o malum 3 harfi kullanarak…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!