Dünya basını seçimlerde İmamoğlu’nu öne çıkarttı: ‘Erdoğan ağır yenilgi aldı’

Türkiye'de 31 Mart Pazar günü yapılan seçimler dünya medyasında da geniş yankı buldu. Yabancı basın, Ekrem İmamoğlu'nu öne çıkartarak muhalefetin AKP ve Erdoğan iktidarına ağır bir darbe indirdiği yorumunda bulundu.

featured

Türkiye’de 31 Mart Pazar günü yapılan seçimler dünya medyasında da geniş yer buldu.

‘MUHALEFET, ERDOĞAN’I BÜYÜK BİR HAYALKIRIKLIĞINA UĞRATTI’

Euronews’in haberine göre AP haberinde şu vurgulara yer verdi:

“Türkiye’nin ana muhalefet partisi Pazar günü yapılan yerel seçimlerde kilit şehirlerdeki kontrolünü korudu ve diğer şehirlerde de büyük kazanımlar elde ederek, buraların kontrolünü yeniden ele geçirmeyi hedefleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

Oylama, beş yıl önceki seçimlerde muhalefete kaybettiği kilit kentsel alanların kontrolünü geri kazanmaya çalışan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın popülaritesinin bir barometresi olarak görülüyordu. CHP’nin 2019’da Ankara ve İstanbul’da kazandığı zafer, Erdoğan’ın yenilmezlik imajını sarsmıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı için ana savaş alanı, doğup büyüdüğü ve 1994 yılında belediye başkanı olarak siyasi kariyerine başladığı 16 milyon nüfuslu İstanbul’du.

Sonuç, geçen yılki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde Erdoğan ve iktidardaki İslami eğilimli Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) yenildikten sonra bölünmüş ve moralsiz kalan muhalefet için bir destek oldu.”

AFP: İMAMOĞLU, ERDOĞAN’A MEYDAN OKUYAN ADAM

AFP ise İmamoğlu’nu öne çıkardı.

Haberde “Pazar günü bir dönem daha seçilmesi beklenen 52 yaşındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Recep Tayyip Erdoğan’a karşı muhalefetin şampiyonu ve 2028 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimleri için en büyük umudu gibi görünüyor. Beş yıl önce devlet başkanına en ağır seçim yenilgisini tattırarak ulusal siyaset sahnesine sansasyonel bir giriş yapan belediye başkanı, 1990’larda kendisi de belediye başkanı olan Erdoğan’ın çabalarına rağmen başarısını tekrarlamaya ve mega kenti elinde tutmaya hazırlanıyor. Birkaç yıl önce neredeyse hiç tanınmayan İmamoğlu, 2019’da Erdoğan’ın ülkenin en büyük şehri üzerindeki yirmi beş yıllık hakimiyetine son verdi.” ifadeleri kullanıldı.

REUTERS: MUHALEFET YEREL SEÇİMLERDE ERDOĞAN’I DEVİRDİ

Muhalefetin yeniden siyasi bir güç haline geldiğini belirten Reuters haberinde de İmamoğlu’na dikkat çekilerek, “Türkler Pazar günü ülke çapında yapılan yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve partisini cezalandırarak muhalefeti yeniden siyasi bir güç haline getirdi ve İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu cumhurbaşkanının gelecekteki başlıca rakibi olarak güçlendirdi.” ifadelerini kullandı.

THE ECONOMİST: MUHALEFET, ERDOĞAN’A MEYDAN OKUDU

The Economist, Türkiye’de muhalefetin 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde büyük şehirlerin kontrolünü kazanarak, ülke çapında iktidardaki Adalet ve Kalkınma partisini geride bıraktığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ağır bir darbe indirdiğini vurguladı.

FRANSIZ LE MONDE: ERDOĞAN KANADI İÇİN AĞIR BİR YENİLDİ

Fransız Le Monde de Erdoğan’ın büyük bir yenilgi aldığını dile getirdi.

Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“CHP, Pazar günkü seçimlerin en büyük kazananı oldu ve İstanbul, Ankara ve İzmir gibi zaten elinde tuttuğu büyük şehirlerde zemin kazanarak Karadeniz ve Anadolu’da da kazanımlar elde etti.

Zafer tartışılmaz ve sonuç tarihi nitelikte. Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) yeniden iktidara gelmesinin üzerinden bir yıl geçmeden, 31 Mart Pazar günü Türkiye’de yapılan belediye seçimlerinde gerçek bir seçim tokadı atıldı.

Onlarca şehir, gecenin büyük kazananı olan ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lehine el değiştirdi. Ülkenin en büyük beş kenti olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya ezici bir çoğunlukla Mustafa Kemal Atatürk’ün bir asır önce kurduğu partiye oy verdi.”

Dünya basını seçimlerde İmamoğlu’nu öne çıkarttı: ‘Erdoğan ağır yenilgi aldı’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!