Dünya yeni salgını konuşurken Bill Gates’in o sözleri yeniden gündem oldu

20'den fazla ülkede görülen maymun çiçeği virüsüne karşı tedbirler geliştirilirken, Bill Gates'in aylar önce yaptığı “yeni çiçek salgını” uyarısı yeniden tartışma konusu oldu.

featured

İlk olarak 6 Mayıs’ta İngiltere’de görülen maymun çiçeği virüsü şimdiye kadar 20 ülkeye yayıldı.

İlk kez 1958’de Afrika’daki maymun kolonilerinde rastlanılan virüs, 2003’te ABD’de tespit edilince ilk kez Afrika dışında görüldü. Uzun aradan sonra ilk kez İngiltere’de görülen Maymun çiçeği virüsü, Afrika dışında son 2 haftada 20’den fazla ülkeye yayıldı.

İKİYE AYRILIYOR

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen Maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10’a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor.

Hastalığın en yaygın semptomlarının yüksek ateş, sırt-kas ağrısı ve öncelikle yüzde başlayıp daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılan döküntüler olduğu belirtiliyor.

Yakın temas yoluyla bulaştığı tahmin edilen enfeksiyonun 14 ila 21 gün sürdüğü ifade ediliyor.

ÇİÇEK AŞISI ETKİLİ

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre çiçek hastalığı aşıları, maymun çiçeği virüsüne karşı yüzde 85’e kadar etki gösterebiliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da çiçek aşısının etkinliğinin yüzde 80-85 olduğunu bildiklerini ifade ederek, “Bu konuyla ilgili dünyada 70’ten sonra geliştirilmediğini hepimiz biliyoruz ama anlıyoruz ki Amerika başta olmak üzere bazı ülkelerin o dönemde canlı virüsü imha etmediğini, aşı olarak geliştirdiğini görüyoruz” dedi.

‘YENİ PANDEMİLER GELECEK’

Maymun çiçeği virüsünün yayılmasıyla birlikte aşı çalışmalarına ilgisiyle bilinen ve Kovid-19 sürecinde adı sık sık anılan ABD’li ünlü milyarder Microsoft’un kurucusu Bill Gates‘in aylar önce çiçek salgınıyla ilgili açıklamaları yeniden gündeme geldi.

Gates, kasım ayında yaptığı açıklamada gelecekte yeni pandemiler olabileceğini söylemiş ve hükümetlerin biyoterörizm eylemlerine hazır olması gerektiğini ifade etmişti. Gates’in o açıklamada çiçek hastalığı salgınına işaret etmesi dikkat çekmişti.

Teröristlerin çiçek hastalığını biyolojik silah olarak kullanabileceğini öne süren Gates, Sağlık Seçim Komitesi başkanı Jeremy Hunt ile bir düşünce kuruluşunun etkinliğinde yeni bir Dünya Sağlık Örgütü Pandemi Görev Gücü kurulması çağrısında bulunmuştu.
ABD ve İngiltere gibi ülkelerin araştırmayı finanse etmek için ‘on milyarlarca dolar’ harcaması gerektiğinin altını çizen Gates, havaalanlarına yapılan çiçek hastalığı saldırıları gibi biyoterörizm eylemlerine hazır olunması gerektiğini ifade ederken, “Tamam, ya bir biyoterörist 10 havaalanına çiçek hastalığı getirdiyse? Biliyor musun, dünya buna nasıl tepki verirdi?” demişti.

Konuşmasında Gates, “Umarım beş yıl içinde ‘Bir sonraki pandemiye hazırız’ adlı bir kitap yazacağım. DSÖ gözetimindeki bir Pandemi Gücü (Gates’in ifadesiyle germ-games) için yılda yaklaşık bir milyar fon toplamalıyız” ifadelerini kullanmıştı.

Dünya yeni salgını konuşurken Bill Gates’in o sözleri yeniden gündem oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!