E. Hava Pilot Tümg. Beyazıt Karataş, Reisi’nin helikopter kazasını değerlendirdi… Kaza mı sabotaj mı?

E. Hava Pilot Tümgeneral, Beyazıt Karataş, İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin yaşamını yitirdiği helikopter kazasıyla ilgili konuştu. Karataş, kazanın nedenine ilişkin değerlendirmesini Veryansın TV canlı yayınında açıkladı...

featured

VERYANSIN TV

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, Veryansın TV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Beyazıt Karataş; İran Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ve beraberindeki bazı yetkililerin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin görüşlerini paylaştı.

Telgraf Özel canlı yayınında Erdem Atay ve Eray Çelebi’nin sorularını yanıtlandıran Karataş, Reisi’nin hayatını kaybedişinin “kaza” ve “pilot hatası” olduğunu savundu.

“Pilot hatası” değerlendirmesini yaparken hataya neden olan gelişmelerin de aktarılmasını gerektiğini belirten Karataş, öncelikli sebebin hava muhalefeti ve yanlış rota seçimi olabileceğini ifade etti.

‘ANİDEN GELİŞEN…’

Karataş, şu değerlendirmeleri paylaştı:

“Tecrübelerime baktığım zaman, bunun hava muhalefetinden kaynaklanan bir kaza olduğu görüntüsü veriyor. Çünkü bütün veriler, mevcut hava durumu, helikopterin düşmüş olduğu yer, muhtemel izlediği rota… Bunları dikkate aldığım zaman, daha önce de hem ülkemizde hem de dünyada ortaya çıkmış olan, böyle istem dışı çıkan aniden gelişen, özellikle helikopter gibi alçak uçuşları yapan, jet uçakları gibi yolcu uçakları gibi veya özel jet uçakları gibi daha yüksek irtifadan, bulutların üstünden gitme ihtimali olmadan, daha kısa yoldan vadilere tabii olarak veya kestirme yollardan gitmeye çalışan helikopterlerin karşısına bu tür aniden gelişen hava olayları çıkabilir.

‘PİLOTAJ’

Televizyonlardaki, sosyal medyadaki görüntülere bakıyoruz yağmur var, sulu kar var, aynı zamanda da dağların üzerine çökmüş olan ve pilotun görüşünü etkileyen sis var. Bu sislerin bir kısmı çok ani gelişebilir bir kısmı da gelişmiştir. Siz bundan kaçarken bu sefer, ‘yağmurdan kaçarken doluya tutulma’ tabiri olabilir. Bunların hepsi dikkate alınarak bakıldığı zaman benim şahsi görüşüm birinci öncelikli olarak bu olay tamamen pilotun… Uçaklardaki kazalar olduğu zaman pilotaj oranı yüzde 70’tir. Yalnız pilotu bu kazaya yönlendiren, pilot hatasını yapmaya yönlendiren teknik nedenler olabilir, hava durumu olabilir, pilotların kendisinden kaynaklanan başka bir yanlış hesaplama olabilir, yanlış rota seçimleri olabilir. ‘Pilotaj’ diyoruz ama altını doldurmaya başladığımızda pilota bu hatayı yaptıran nedenler, sebepler karşılığı çıkar.

‘ROTANIN YANLIŞ SEÇİMİ’

Bunların hepsini kendi tecrübeme göre değerlendirdiğim zaman, bunun istemdışı veya karşılaşması beklenmeyen önceden planlı bir şekilde bu rotanın yanlış seçiminden kaynaklanan veya rotada karşılaşılan bir nedenden dolayı, rotayı değiştirme sonucu ortaya çıkan sonuç olarak, bu helikopterin dağın eteğine çarptığı gözüküyor.

YÜKSELTİ

Sisin de uzun süre kalkmadığı görülüyor. Çünkü yükseltiye bakıyorum, bu dağların yükseltisi 2 bin 200-2 bin 500 metre, yani yaklaşık olarak 9 bin-10 bin feet. Bunlara baktığınız zaman helikopterin uçuş irtifası vardır. En yüksek dağın üzerine 2 bin feet olması gerekir. Siz 2 bin 500 metrelik bir dağın üzerinden geçmek istiyorsanız 2 bin metre daha üstüne koymanız gerekir. Yani 4 bin 500 metreden uçmanız gerekir, o da 10 bin-12 bin feet yapar…”

E. Hava Pilot Tümg. Beyazıt Karataş’ın değerlendirmelerinin tamamını izlemek için tıklayın:

 

E. Hava Pilot Tümg. Beyazıt Karataş, Reisi’nin helikopter kazasını değerlendirdi… Kaza mı sabotaj mı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 21 Mayıs 2024, 08:33

    Kaza olduğu ve olmadığı bir kenara bıraksak eğer, bu gözden kaçırılan nokta dikkate alınması gerekir ve o da şudur ki bu olaydan bir kaç gün önce ölen reisi ve abdullahyan nükleer doktrinin değiştirmesi ve atom bombası yapmakla tehdit ediyordu ve abdullahyan atom bombası ülkenin güvenliği için önemlidir diye atom bombası yapmayı savunuyordu , ki bu olayda ikiside öldü.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!