Edirne’ye ilk kadın belediye başkanı

Edirne'de 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde resmi olmayan sonuçlara göre, CHP'li Filiz Gencan Akın, Edirne'nin ilk kadın belediye başkanı oldu. İlçelerin 5'inde CHP, 2'sinde AKP, 1'inde ise İYİ parti kazandı. Akın'ın belediye başkanı seçilmesi, partililer tarafından coşkuyla kutlandı.

featured

Edirne’de 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde resmi olmayan sonuçlara göre, CHP’li Filiz Gencan Akın, belediye başkanı seçildi. Akın, Edirne’nin ilk kadın belediye başkanı oldu.

İpsala’da AKP’li Mehmet Kerman, Meriç’te AKP’li Yunus Atay, Keşan’da CHP’li Mehmet Özcan, Enez’de CHP’li Özkan Günenç, Havsa’da CHP’li Hüseyin Özden, Süloğlu’nda CHP’li Mehmet Ormankıran, Lalapaşa’da CHP’li Zafer Sezgin Geldi, Uzunköprü’de İYİ Partili Ediz Martin belediye başkanlığını kazandı.

MEŞALELİ KUTLAMA

Edirne’nin ilk kadın belediye başkanı olan Akın için, parti binası önünde kutlama yapıldı. Meşaleler yakılan, davul ve zurna eşliğinde oyunlar oynanan kutlamada havai fişekler atıldı.

‘HEP BERABER BAŞARDIK’

Toplanan partililere konuşan Akın, Edirne için yeni bir gelece inşa edeceklerini söyledi. Akın, “Bu işi hep beraber başardık. Çok gururlu ve mutluyum. Buradan oy veren tüm hemşehrilerime, oy vermeyen tüm hemşerilerime çok teşekkür ediyorum. Ben bundan sonra Edirne’nin belediye başkanı olacağım. Hep ne dedik? Ailemiz gün geçtikçe büyüyecek dedik. Biz daha kalabalık olacağız. Daha çok birlikte olacağız dedik. O yüzden bugün de o noktadayız. Hislerimi tarif edemiyorum şu anda. Çok mutluyum ve dediğim gibi artık işimiz bundan sonra başlıyor. Mücadelemiz bundan sonra başlıyor. Edirne için yeni bir gelecek inşa edeceğiz, bunu yine hep beraber yapacağız. Bu yeni dönem söylemlerimizin eyleme dönüştüğü dönem olacak. O yüzden bizler çok mutluyuz, çok umutluyuz, çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘EDİRNE VE TÜRKİYE İÇİN YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR’

Seçimlerde CHP’nin başarıyla çıktığını söyleyen Akın, “Buradaki sonuçlara odaklandık ama Türkiye’de de çok güzel sonuçlar oluyor. Edirne kazanacak dedik, Türkiye kazanacak dedik, Cumhuriyet kazanacak dedik. Dediğimiz gibi de oldu. O yüzden çok mutluyuz. Burada yereldeki değişim gerçekten çok umut verici. Aynı zamanda Türkiye’de de öyle. Birçok yeri kazandık. Çok mutluyuz. Çok gururluyuz. Bundan sonra artık hem Edirne’de hem Türkiye’de yeni bir dönem başlıyor. Ve bu yeni dönem hepimiz için çok güzel olacak” diye konuştu.

FİLİZ GENCAN AKIN KİMDİR?

Filiz Gencan Akın,1983 yılında Edirne’de doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Edirne’de başlayacak olan Akın, 2007 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.  Almanya’da 3 ay Almanca eğitimi alan Akın, 2008 yılından itibaren Edirne barosuna kayıtlı avukatlık yapmaya başladı.

2019 yılında CHP’den Edirne belediye meclis üyesi seçilen Akın, Edirne Katı Atık Yönetimi Birliği Üyesi, Edirne Belediyesi Meclis Başkanı Vekili, Edirne Belediyesi Ulaşım Komisyonu Başkanı olarak 5 yıl görev yaptı. Akın, mimar İnanç Gönenç Akın ile evli. (DHA)

Seçim sonuçlarını öğrenmek için tıklayın

Edirne’ye ilk kadın belediye başkanı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!