Efkan Ala: ABD Kongresi, F-16 konusunda çok olumlu

ABD Kongresi'nde görüşmeler yapan AKP heyetine başkanlık yapan Efkan Ala, 'Türkiye'ye F-16 satılması konusunda çok olumlular' dedi.

featured
service

ABD Kongresi’nde yaptıkları temasları değerlendiren AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satılması konusunda olumlu olduğunu iddia etti.

Efkan Ala’nın başkanlığında Washington’da Kongre’de temaslarda bulunan heyette, AKP Grup Başkanı İsmet Yılmaz, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanvekili Ahmet Berat Çonkar, AKP Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker ve AKP İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır yer aldı.

‘TÜRKİYE’NİN RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDAKİ ROLÜNDEN SONRA HAVA OLUMLU’

ABD Kongresi’ndeki temaslarını Washington’da görev yapan basın mensuplarına değerlendiren AKP heyeti, Kongre’de özellikle Rusya-Ukrayna savaşındaki yapıcı rolünün ardından Türkiye-ABD ilişkileriyle ilgili havanın çok olumlu olduğunu belirtti.

Ala, toplamda bazıları senatörlerden oluşan 24 Kongre üyesiyle kapsamlı ve verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini, iki ülkenin de çıkarına olacak birçok konu başlığında çok verimli fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

‘SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK YAPICI BİR ATMOSFER GÖRDÜK’

Eflan Ala, boğazlar konusunda Ankara’nın çizgisinin de Kongre üyeleri nezdinde saygıyla karşılandığını ve takdir edildiğini sözlerine ekledi.

Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satılması konusunun yanı sıra iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve savunma başlıklarının olumlu bir havada ele alındığını anlatan Ala, ikili ilişkilerdeki sorunların çözümüne yönelik yapıcı bir atmosfer gördüklerine dile getirdi.

F-16 meselesini ana gündemlerden biri olarak görüşmelerinde değerlendirdiklerini aktaran Ala, “Bu konuda çok olumlular. Türkiye’nin savunma sanayisinin güçlendirilmesinin aynı zamanda nasıl NATO’ya da destek olacağını, bölgesel ve küresel barışa ne kadar hızlı destek sunabileceğini onlarla paylaştık ve onlarda da hep olumlu bir tavır gördük” ifadesini kullandı.

Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemleri gerekçesiyle Türkiye’nin F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılmasının ardından, Türkiye’nin yaptığı ödemelere karşılık F-16 savaş uçağı satışı ve modernizasyonu konusunda iki arasında bir süredir müzakereler yürütülüyor.

Efkan Ala: ABD Kongresi, F-16 konusunda çok olumlu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 gün önce

    Tam olarak anlamadım. Efkan Bey Türkiye adına mı görüşmeler yapıyor? Bu konu havada kalmış. Havada kalmış deyince; İçişleri Bakanı olarak darbe teşebbüsü gecesi Gürcistan’a havadan gayri resmi ziyaret gerçekleştirmişti. O zaman da havada kalmıştı

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!