Ekmeğe de engel! PKK/PYD’den Haseke’ye abluka

PKK/PYD, Suriye Ordusu’nun da varlık gösterdiği Haseke ile Kamışlı merkezini abluka altına aldı. Veryansın Tv’nin yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, PKK’lı teröristler başta un olmak üzere temel gıda maddelerinin girişini durdurdu, bölgede ekmek krizi yaşanıyor.

featured

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

PKK’nın Suriye kolu PYD, Suriye Ordusu’na ait kontrol alanlarının da bulunduğu Haseke ve Haseke’ye bağlı Kamışlı ilçelerini abluka altına aldı.

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan iki bölgeye giden yollar beton bloklarla engellendi.

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, abluka altına alınan bölgeye başta un olmak üzere temel gıda malzemeleri alınmıyor.

‘EKMEK KRİZİ BAŞLADI’

Kamışlı’da yaşayan bir Suriye vatandaşı, teröristlerin iki büyük fırını da ele geçirdiğini söyledi:

“Kamışlı’da iki büyük fırın var. Savaştan önce ikisi de Suriye devletine aitti. Savaş başladığında yıllar önce “Sanayi” bölgesinde bulunan fırın PYD tarafından ele geçirilmişti. “Baas” ismindeki fırın da son abluka başladığında kontrol altına alındı. Zorla içeri gidiler, oradaki işçileri ve memurları kovdular. Şu anda ekmeğe ulaşmakta güçlük çekiyoruz. Ekmek krizi başladı.”

Bölücü terör örgütü, Kamışlı’da çiftçilerin Suriye kontrolü altındaki bölgelerdeki tarım arazilerine ulaşmasını da engelliyor. Çiftçiler arazilerini sulayamıyor.

‘ZORLA SİLAH ALTINA ALIYORLAR’

PKK’nın Kamışlı’da yaptığı sistematik baskı örneklerinden biri de halkın zorla silah altına alınması.

Suriyeli kaynak “Buradaki halkın en büyük kaygısı zorla silah altına alınmaları. Çarşıda yürüyorsun, silahlı adamlar geliyor, ‘nüfus kağıdını ver’ diyerek önüne kesiyorlar. 18 ile 30 yaş arasındaysan sana hiçbir şey sormadan 1 yıl zorla silah altına alıyorlar.” ifadelerini kullandı.

PKK’NIN ‘ÜNİVERSİTE’ PLANI

Güvenilir kaynaklar aynı zamanda 20 Ocak’ta Haseke’nin güneyinde PKK/PYD kontrolündeki Sanayi Hapishanesi’ne yapılan saldırılara da değindi.

İddialara göre IŞİD’li teröristler PYD kılığıyla hapishane duvarını yıkarak içeri girmişler, onlarca IŞİD militanını kaçırmıştı.  Aynı mahalledeki Fırat Üniversitesi’nde güvenlik bahanesiyle uzun süre eğitim verilmemişti.

Bölgede PKK’nın üniversite kurduğunu anlatan kaynağa göre “Kamışlı” ajandasında Şam’a ait üniversitenin kapanması da var.

thumbnail
İlişkili Haber

PKK üniversiteyi işgal etti!

PKK’nın abluka kararı, Şam’ın terör örgütünün işgali altında bulunan Halep’teki iki mahalleyi çevrelemesinin ardından geldi.

GERGİNLİK ÇATIŞMAYA DÖNMÜŞTÜ

PKK/PYD ile Şam arasında Haseke ve Kamışlı’daki gerginlik uzun zamandan bu yana devam ediyor.

Gerginlik, geçen sene Nisan ayında çatışmaya dönüşmüştü. Rusya’nın ara buluculuğuyla çatışmalar durmuştu.

thumbnail
İlişkili Haber

Suriye Ordusu Kamışlı’da PKK/PYD’yi vurdu

GÜÇ DENGESİ

Terör örgütü YPG/PKK ve Suriye Ordusu, Haseke kentini birlikte yönetiyor. Şam Haseke il merkezindeki Kevkep Dağı, güvenlik birimi ve 156. Tugayı kontrol ediyor.

Kamışlı ilçe merkezinde ise Suriye Ordusu’na ait bir havaalanı ve askeri tugay ile bir güvenlik birimi (güvenlik karesi) yer alıyor.

Ekmeğe de engel! PKK/PYD’den Haseke’ye abluka

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!