Cihan Kolivar ‘Cumhurbaşkanına hakaretten’ tutuklandı

HaberTürk canlı yayınındaki "Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bizim toplum ekmekle doyduğu için böyle 20 sene başında yöneticiler duruyor” sözleri üzerine “Türk milletini alenen aşağılamak” suçlamasıyla gözaltına alınan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla tutuklandı. Kolivar'ın avukatı Bilge Çiftçi, "Başlatılan soruşturma daha sonra eski tweetleri üzerinden 'Cumhurbaşkanına hakarete' dönüştürüldü" dedi.

featured

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bizim toplum ekmekle doyduğu için böyle 20 sene başında yöneticiler duruyor” sözleri nedeniyle Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar hakkında “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” suçundan resen soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında Cihan Kolivar, dün şüpheli sıfatıyla gözaltına alındı. Kolivar emniyetteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye getirildi. Cihan Kolivar savcılıkta ifade verdi. İfadesinin ardından Kolivar tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Kolivar, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla tutuklandı.

Kolivar’ın avukatı Bilge Çiftçi, müvekkilinin savcılık sorgusu sonrası, geçmiş tarihli tweetlerinin de dosyaya girdiğini, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasının soruşturmaya eklenerek, bu gerekçeyle tutuklamaya sevk edildiğini söyledi. Avukat Çiftçi, “Başlatılan soruşturma daha sonra ‘Cumhurbaşkanına hakarete’ dönüştürüldü. Mahkemede yaptığımız savunmada, gerekli açıklamaları ve savunmaları yaptık ancak, mahkemenin takdiri tutuklama talebinin kabulü yönünde oldu” dedi.

Basın mensuplarının Kolivar’ın suçlamaları kabul edip etmediğini sorması üzerine avukatı Bilge Çiftçi, “Tabi ki kabul etmiyoruz, kendisi de etmedi. Atılan tweetlerin tamamının eleştiri kapsamında kaldığını, zaten kendisi de dile getirdi. Kaldı ki tweetlerde sözler itibariyle doğrudan bir kişiye yönelim yok. Genel cümleler kurulu ama, ne yazık ki ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ yorumuyla dosyaya intikali gerçekleştirildi. Sevk maddesi olarak da dosyaya bu konu edildi. Tabi ki suçlamaları kabul etmiyoruz. Hakaret ve aşağılama söz konusu değildir. Biz itirazlarımızı yapacağız” ifadelerini kullandı.

‘EKMEĞİN SAĞLIĞA ZARARLI OLDUĞUNU ANLATMAK İSTEDİM’

Kolivar’ın “Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir” sözleri için emniyet ifadesinde, “Benim merkezi hükümetle herhangi bir sorunum yoktur. Benim sorunum ilçe belediyeleriyle. İlçe belediyeleri ruhsatsız fırınlara izin veriyor. Ben ‘Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir’ derken, ekmeğin sağlığa zararlı olduğunu anlatmak istedim. Ekmeğin fazla tüketilmesi halinde insanlara zarar vereceği yönündedir. Benim sözlerimde kesinlikle Türk toplumu hedef alınmamıştır. İfadelerim toplumca yanlış anlaşılmıştır. Sözlerimde genelleme yaptım. Bir Karadenizli olarak Türk toplumuna hakaret edecek karakterde değilim” dedi.

Kolivar ne demişti?

Cihan Kolivar ‘Cumhurbaşkanına hakaretten’ tutuklandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 3 ay önce

  Türkiye resmen diktatörlük oldu. Hayirli olsun.

 2. 3 ay önce

  Sadece ekmekle ilgili konusmadi secimlerde milletin tercihlerinede hakaret etti hakaret fikir ozgurlugu degildir tutuklanmasini istemem o ayri konu

  • 3 ay önce

   Kritik soru: Ingiltere, Italya, ABD, Norvec, Finladiya vs de bulundugu ulke icin ayni seyleri soylese tutuklanirmiydi acaba? Siz ve sizin gibi (belki 1-3 tik altiniz) secmenler nedeniyle tutuklandi diye dusunuyorum. Idam edelim o zaman, tum mal varligina el koyalim….

  • 3 ay önce

   sizin varliginiz insanliga hakaret.

 3. 3 ay önce

  düşüncelerinden dolayı herhangi bir insanın gözaltına alınmasına veya tutuklanmasını kabul edemiyorum. evet beyaz ekmez bilimsel olarak ispatlandı, sağlığa zararlı. karbonhidrat. ucuz olduğu için insanın sadece açlığını bastırıyor. fazlası şeker yağ olarak vücutta depolanıyor obezite şeker kalp sağlığını bozuyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!