Ekmek yorumu gündem olmuştu… Cihan Kolivar’a istenen ceza belli oldu

HaberTürk canlı yayınındaki “Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir” sözleri nedeniyle Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar'a istenen ceza belli oldu.

featured

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar hakkında, katıldığı bir televizyon programındaki “Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bizim toplum ekmekle doyduğu için böyle 20 sene başında yöneticiler duruyor” sözleri nedeniyle, ‘Halkın bir kesimini sosyal sınıf farklılığına dayanarak alenen aşağılama’, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Türk milletini alenen aşağılama’ suçlarından iddianame düzenlendi.

AA’nın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “müşteki” olarak yer aldı. İddianamede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı aracılığıyla dosyaya sunulan dilekçede, katıldığı televizyon programındaki açıklamaları ve sosyal medya hesabındaki paylaşımlarında “hakaret” içeren ifadeler kullanması nedeniyle Kolivar hakkında şikayetçi olunduğu anlatıldı.

Kolivar’ın bazı paylaşımlarının açıkça Cumhurbaşkanının şeref ve saygınlığına saldırı mahiyetinde olduğu, bazı paylaşımlarının da “halkın bir kesimini aşağılayıcı ve onur kırıcı olduğu” belirtilen iddianamede, bu paylaşımların da sosyal medya üzerinden yapılması ve birçok kişi tarafından ulaşılabilir olması nedeniyle aleniyet unsuru kazandığı vurgulandı.

İddianamede, şüphelinin doğrudan Türk milletine yönelen hitabı ve topluma yönelik sözleri dikkate alındığında, Türk milletini aşağılama kastıyla hareket ettiği aktarıldı.

İLK DURUŞMA 7 NİSAN’DA

İddianamede, Cihan Kolivar hakkında, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak’ ve ‘Türk milletini alenen aşağılama’ suçlarından toplamda 2 yıl 5 aydan 11 yıl 11 aya kadar hapis cezası talep edildi.

İlk duruşma, İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 7 Nisan’da görülecek.

NE OLMUŞTU?

Cihan Kolivar, katıldığı canlı yayında “Ekmeği temel gıda maddesi saymıyorum. Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir.” ifadesini kullanmıştı.

Söz konusu ifade sonrası sunucu Afşin Yurdakul araya girerek “Ekmeği herkes masasına koyuyor” derken, Kolivar sözlerine devam ederek “Bu bilimsel, bir şey konuşuyorum. Ezber konuşmuyorum ben. Türkiye’de ekmek kişi başı tüketim 210 kg. İsveç, Norveç, Danimarka, japonya’da 45-50 kg.” diye konuşmuştu.

Kolivar, “Bizim toplum ekmekle doyduğu için böyle 20 sene başına yöneticiler duruyor.” demişti.

 

Ekmek yorumu gündem olmuştu… Cihan Kolivar’a istenen ceza belli oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. Soylu
  2 ay önce

  Makarnaya haksizlik ediliyor.

 2. 2 ay önce

  Fetoculara 11 sene istemediniz, bu adama mi gucunuz yetiyor. Tipik akape duzeni. Zulumden baskasini bilmiyorlar. Sanki adam ne soylemis.

 3. 2 ay önce

  Adam doğruyu konuştu. Hakaret edenlere serbestlik var.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!