Ekonomist Bartu Soral'dan dolar yorumu: Kumarhane kapitalizminde kazanan her zaman kasa olur

Ekonomist Bartu Soral Veryansın TV Pankuş Programında dolar-faiz ilişkisi ve dış borçlanmaya dair Türkiye Ekonomisi hakkında çarpıcı bilgiler verdi.

Ekonomist Bartu Soral'dan dolar yorumu: Kumarhane kapitalizminde kazanan her zaman kasa olur

Gazeteci Erdem Atay'ın Veryansın Tv Youtube kanalındaki Pankuş programında Ekonomist Bartu Soral yükselen dolar kuru, dış borçlanma nedenleri ve mevcut ekonomik durum hakkında kritik bilgiler verdi.

Soral yükselen kur hakkında şu ifadeleri kullandı:

Biz öyle bir sisteme girdik ki aslında buna biz 1980’de girdik, O da şuydu: Kamu, devlet bir kontrol, denetim, düzenleme yapmasın, piyasaları kontrol etmesin, mal ticareti serbest olsun, para girsin... 1989’da da 32 sayılı kararı da değiştirdik, en son 2001'de de İmf'nin yazdığı, Derviş'in sunduğu 'güçlü ekonomiye geçiş programı'yla birlikte biz uluslararası finansal sermayeye eklemlendik. Bunun manası şudur para buraya dövize gelsin, faize, borsaya, fiktif işlemlerle gelsin büyük bir zenginlik. Dünyada böyle bu.

2017 de dünyada toplam ticaret 74 trilyon dolar olmuş, buna karşılık finansal işlemlerin toplam kazancı 1.27 katrilyon olmuş. Yani finansal sistem büyük bir kazanç sağlarken ülkeler yavaş yavaş dış ticaret açığını arttırıyorlar. Bizde de AKP öncesi 18 seneye baktığımızda yaklaşık 250 milyar dolar dış ticaret açığı var. AKP’li 18 yıla baktığımızda 1.1 trilyon dolar dış ticaret açığı var. Yani biz üretimden koptukça, döviz kurunu serbest bırakıp ekonomiyi planlamayınca, sanayiden, tarımdan, yavaş yavaş koptukça dış ticaret açığı artıyor. Bir de şunu yapıyorsun: Herşeyi ithal ediyorsun, vatandaşa bankalara borçlan diyorsun.

Dışardan borçlanınca bu borçları da verimli sanayı,tarım,teknnoloji eğitim gibi yatırımlara aktarmayınca, ölü yatırımlara aktarınca şimdi karşımızda bir dış ticaret açığı sorunu var. Her sene yaklaşık 40 milyar dolar ve artı ödemememiz gereken dış borcumuz var. 160 milyar da ekleyince yıllık 200 milyar dolar bulman lazım. Bu finansal sisteme dibine kadar batmışsın.

KAZANAN HER ZAMAN KASA OLUYOR

Diyolarki o zaman "benim istediğim gibi oynaycaksın" "sen bu borçları almışsın, bunları bunları yap". Üretmiyorsun, vatandaşın borçlu, özel sektörün borçlu, özel sektörün borcuna da devlet olarak garanti vermişsin, yap işlet devretlerle. O firmalar devlet garantili borçlanıyor. Bu kumarhane kapitalizminde kazanan her zaman kasa oluyor. Kasa senden faiz istiyor. Sendeki riskler yükseldikçe senden faiz istiyor. Biden Başkan olduğunda demiştim faizi arttıracaklar, dolar geriler sonra tekrar yükselir diye...Neden? 200 milyar dolar bulman lazım çünkü... Kedi fare oyunu bu!

Programın tamamını izlemek için tıklayın↓