‘Ekümenik’ skandalında yeni iddia: ‘Bakan Fidan zirveyi terk etti’

Ukrayna Barış Zirvesi ortak bildirisinden "Patrikhane" isminin Ankara'nın tepkisi üzerine çıkarıldığı, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın da toplantıdan ayrıldığı iddia edildi.

featured

İsviçre’de 15-16 Haziran’da düzenlenen, Rusya’nın davet edilmediği, Çin’in katılmadığı “Ukrayna Barış Konferansı”na Türkiye’den iki katılımcı vardı. Biri Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, diğeri Fener Rum Patriği Bartholomeos.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde halen imzaya açık olarak bulundurulan ve ilk olarak 16 Haziran’da yayımlanan ortak bildiriye Fener Rum Patrikliği’nin imzası “Ekümenik Patriklik” olarak eklenmişti.

Ortak bildiriye Fener Rum Patrikhanesi’nin isminin zirveden günler sonra 18 Haziran’da eklendiği, Ankara’nın buna tepkisi sonucu Patrikhane’nin isminin olmadığı yeni liste yayımlanmasının sağlandığı ileri sürüldü.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın zirvede moderatörlük yapması planlanan gıda güvenliğiyle ilgili panele İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) davet edilmesi üzerine zirveden ayrıldığı iddia edildi.

ANKA’da yer alan haberde üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin aktardığına göre, 15-16 Haziran zirvesinde Fener Rum Patrikhanesi isminin ortak bildiriye eklenmesine Ankara’nın olaya tepki gösterdiği öne sürüldü.

Üst düzey yetkili, Ukrayna Barış Zirvesi’nde yaşananların arka planı hakkında bilgi verirken Patrikhane’nin isminin toplantıdan günler sonra bildiriye eklendiğini, “Dışişleri Bakanlığı’nın da buna zaman geçirmeden itiraz ettiğini” iddia etti. Buna göre, Türkiye’nin ismi bildiriye eklendiğinde Patrikhane’nin ismi listede yoktu. Ayrıca ortak bildiriye Patrikhane isminin eklenmesi gözlemci sıfatı nedeniyle mümkün olmadığı da ileri sürüldü.

Zirve toplantısından sonra ismin eklenmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisi sonucu liste yenilendi. Aynı yetkili “Neticede İsviçre ve Ukrayna makamları Patrikhane’nin isminin yer almadığı yeni bir liste yayınlamak zorunda kaldı” dedi.

‘FİDAN ZİRVEYİ TERK ETTİ’ İDDİASI

Zirve kapsamında Cumartesi günü yapılan ana oturumun ardından Pazar günü Dışişleri Bakanı Hakan Fidan gıda güvenliği konulu panele katılacak ve Kenya Dışişleri Bakanı ile beraber moderatörlük yapacaktı.

İddiaya göre Bakan Fidan, zirvenin ana oturumunda konuştuktan hemen sonra toplantı salonundan ayrıldı ve o akşam yapılan diğer faaliyetlere katılmadı.

Ayrıca eş moderatörlük yapacağı panele toplantıdan bir gün önce İsrail ve GKRY’nin de davet edildiği öğrenilince Fidan panele katılmaktan vazgeçerek Türkiye’ye döndüğü öne sürüldü.

Dışişleri yetkilisi, zamanında tepki gösterilmediği yönündeki eleştiriler üzerine de “Esasen Türkiye, zirveye katılımla ilgili tüm hassasiyetleri etkinliği organize eden Ukrayna ve İsviçre’ye zirve öncesinde ve zirve sırasında aktardı. Türkiye’nin zirveye katılımla alakalı hassasiyetlerinin dikkate alınmaması üzerine gecikmeksizin tepki verildi” ifadelerini kullandı.

‘Ekümenik’ skandalında yeni iddia: ‘Bakan Fidan zirveyi terk etti’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 28 Haziran 2024, 10:55

    Bu hükümetin halki kacinic kez aptal yerine koymasidir bu? Saymayi biraktim artik.

  2. Hadi ya!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!