Ekvador devlet başkan adayı öldürülmüştü… Suikasti üstlenip sıradaki hedeflerini açıkladılar

Ekvador’da 20 Ağustos'ta yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimi öncesinde "yolsuzluğa karşı duruşuyla" tanınan başkan adayı eski gazeteci Fernando Villavicencio, silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Suikasti "Los Lobos" isimli bir uyuşturucu çetesi yayınladıkları videoyla üstlendi. Öte yandan çete adına konuşan kişi, bir diğer devlet başkanı Jan Topic'e seslenerek "Sözünü tut. Eğer tutmazsan sıradaki sen olacaksın" dedi.

featured

Kampanya ekibinin yerel basına yaptığı açıklamada, Villavicencio’nun Başkent Kito’da katıldığı bir etkinlik sonrası aracına bindiği sırada saldırgan tarafından başına 3 el ateş edilerek öldürüldüğü aktarıldı.

Ekvador Başsavcısı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, saldırıyı düzenleyen şüphelinin güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada vurulduğunu ve aldığı yaralar nedeniyle öldüğünü belirtti.

Saldırıda ayrıca, aralarında bir milletvekili adayı ve 2 polis memurunun da bulunduğu 9 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Devlet Başkanı Guillermo Lasso, Villavicencio’nun öldürüldüğünü doğrulayarak, devlet başkanlığı seçimlerine 2 haftadan az bir süre kala işlenen cinayetin arkasında “organize suçların” olduğunu vurguladı.

Lasso, “Sizi temin ederim ki bu suç cezasız kalmayacaktır. Organize suç grupları çok ileri gitti ancak yasaların tüm ağırlığını hissedecekler.” ifadelerini kullandı.

Kito polisi tarafından yapılan operasyonlarda, olayla bağlantılı olduğu düşünülen 6 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Villavicencio’nun son görüntüleri de ortaya çıktı.

‘AMACIM MAFYAYI YENMEK’ DEMİŞTİ

Villavicencio, Ekvador’da faaliyet gösteren uluslararası organize suç grubundan biri olan Meksika’nın “Sinaloa Karteli” liderlerinden de dahil olmak üzere çok sayıda ölüm tehdidi aldığını söylemişti.
Mayıs ayında adaylığını açıklayan Villavicencio, “Amacım devleti ele geçiren ve halka diz çöktüren mafyayı yenmek” demişti.

UYUŞTURUCU ÇETESİ ÜSTLENDİ

Suikati, uyuşturucu çetesi “Los Lobos” üstlendi. Euronews’ün haberine göre çete üyeleri yayınladıkları bir videoda, “Los Lobos örgütü olarak bu akşam yaşananların sorumluluğunu üstleniyoruz ve bu, yolsuzlar sözlerini tutmadıklarında tekrar yaşanacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Kurtlar” anlamına gelen “Los Lobos” çetesi mensubu olduklarını iddia eden kişiler, videoda şu ifadeleri kullandı:

“İyi akşamlar Ekvador halkı. Sizlere bu açıklamayı liderlerimiz Pipo ve genç Esteban adına yapıyoruz. Tüm Ekvador halkına açıkça belirtmek isteriz ki, yolsuzluğa bulaşmış politikacılar, kampanyalarını finanse etmek için milyonlarca dolar paramızı alırken verdikleri sözleri tutmadıkları her seferinde görevden alınacaklar.”

‘SIRADAKİ SEN OLACAKSIN’

Çete üyeleri videoda ayrıca devlet başkanı adaylarından Jan Topic’e de küfür ederek, “Sözünü tut. Eğer tutmazsan sıradaki sen olacaksın Jan Topic.” şeklinde konuştu.

Fernando Villavicencio’nun öldürüldüğünü doğrulayan Devlet Başkanı Guillermo Lasso, cinayetin arkasında organize suç örgütlerinin olduğunu öne sürmüştü.

Ekvador devlet başkan adayı öldürülmüştü… Suikasti üstlenip sıradaki hedeflerini açıkladılar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 11 Ağustos 2023, 15:42

    Mesela bizdeki ”fetöcüler” gibi… Devletin içine girmiş, en küçük memuru bile kendisine bağlamış bir örgüt. Başkanın yanına kadar sokulabilen bir suikastçı polis veya subay düşünün. Böyle bir durumda nasıl temizlik yapacaksın? Geç kalınmış bir durum.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!