El Salvador’da 50 günde 30 bin kişi tutuklandı

Orta Amerika ülkesi El Salvador'da Devlet Başkanı Nayip Bukele tarafından 'çetelerle mücadele' kapsamında ilan edilen olağanüstü hal sonrası tutuklananların sayısı 30 bini geçti.

featured

AFP’de yer alan habere göre; ulusal sivil polis gücü, Twitter’dan yaptığı açıklamada ülkede olağanüstü hal ilan edilmesinden bu yana 50 gün geçtiğini ve bu süre zarfında 30 bin 506 kişinin tutuklandığını kaydetti.

Mesajda,”15 Mayıs Pazar günü 536 terörist tutuklandı” denildi.

Devlet Başkanı Bukele, çete bağlantılı şiddet olaylarında 87 kişinin öldürüldüğü olaylar sonrası Mart ayı sonlarında olağanüstü hal ilan etti.

Bu kapsamda polis ve ordu, tutuklama emri ihtiyacını ortadan kaldıran acil durum yetkilerini kullanarak şüpheli çete üyelerini gözaltına alıyor.

ÇETE ÜYELİĞİNE 45 YIL HAPİS

MS-13 veya Mara Salvatrucha, 1970’lerin sonunda ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Los Angeles kentinde ortaya çıkan, El Savadorlu göçmenlerce kurulan uluslararası bir suç çetesi olarak biliniyor.

Yetkililere göre Mara Salvatrucha (MS-13), Barrio 18 ve diğer çetelerin yaklaşık 70 bin üyesi bulunuyor.

Ülkede çetelerle mücadele kapsamında Meclis, çete üyeliği için azami cezayı beş katına çıkaran (9 yıldan 45 yıla kadar hapis) ve çete mesajlarının yayılmasını 15 yıla kadar hapisle cezalandıran yasalar çıkardı.

El Salvador’u 2019’dan bu yana yöneten 40 yaşındaki Bukele, şiddetin hüküm sürdüğü ülkede organize suçla mücadele ve güvenliği artırma vaatleri nedeniyle geniş bir halk desteğine sahip.

Dünyada en yüksek cinayet oranına sahip ülkelerin başında gelen El Salvador, çetelerin ülkedeki silahlı gücü nedeniyle ciddi güvenlik sorunu yaşıyor. Ülkede geçen yıl bin 147 cinayet işlendi.

El Salvador’da 50 günde 30 bin kişi tutuklandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Emperyalizmin elinin değdiği yerde ot bitmez, çöl olur. ABD’nin arka bahçesi Latin Amerika, yoksulluk, yolsuzluk, cehalet, mafya ve paramiliter güçlerin şiddeti, pislik içinde yuvarlanıp gidiyor. “Keşke İngiliz geleydi, Yunan geleydi” diyen hainlere duyurulur.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!