Elazığ’da şiddetli deprem! AFAD’tan son açıklama: Ölü sayısı 21

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 21, yaralı sayısının 1030 olduğu bildirildi. Kurtarma ekibi enkazdan gelen sesler olduğunu ve bunları duyabilmeleri için alanda sessizlik istedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) Twitter hesabından yapılan bilgilendirmede, Sivrice ilçesinde saat 20.55’te 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Sivrice ilçesindeki deprem sonrasında bölgede saat 10.00 itibarıyla büyüklüğü 4’ün üzerinde 12 deprem meydana geldiği, toplam 274 artçı sarsıntı yaşandığı belirtildi.

Depremde 17’si Elazığ, 4’ü Malatya olmak üzere 21 kişinin hayatını kaybettiği bildirilen açıklamada, yaralı sayısı ise Elazığ’da 654, Malatya’da 226, Diyarbakır’da 32, Adıyaman’da 25, Batman’da 6, Kahramanmaraş’ta 37, Şanlıurfa’da 50 olmak üzere 1030 olarak aktarıldı.


Elazığ şehir merkezinde 3 bina enkazında arama kurtarma çalışmasının devam ettiği bildirildi.


39 AFAD il müdürlüğü başta olmak üzere, Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ile çeşitli illerin UMKE ve itfaiye ekiplerinden toplam 1167 arama kurtarma personeli ve 235 aracın bölgeye sevk edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Çalışmalara destek amacıyla 18 arama kurtarma köpeği bölgeye gönderilmiştir. İhtiyaç durumunda kullanılacak iş makinaları AFAD koordinasyonunda görevlendirilmektedir. Bölgede AFAD koordinasyonu dışında herhangi bir iş makinası çalışmayacaktır. AFAD Başkanlığı, bölgeye 6 bin 65 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11 bin 532 yatak ve 18 bin 720 battaniye sevk etmiştir. Türk Kızılay, bölgeye 202 personel, 35 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 15 bin 747 battaniye, 5 bin 656 yatak, 1563 ısıtıcı, 2 bin 500 çadır, 193 bin 420 kilogram un ve 3 bin 200 gıda kolisi sevk etmiştir.”

Deprem sonrasında tüm illerin ve birliklerin teyakkuza geçirildiği, Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezlerinin (AADYM) aktif hale getirildiği vurgulanan açıklamada, “Acil ihtiyaçlar nedeniyle barınma, beslenme, enerji, haberleşme, hasar tespit ve psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgeye sevk edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda 143 personel ve 47 araç bölgeye yönlendirilmiştir. ” ifadesi kullanıldı.

Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre, arama kurtarma ve sağlık destek çalışmalarının kesintisiz yürütülmesi amacıyla AFAD koordinasyonunda 28 çalışma grubunun “7 gün 24 saat” çalışma esasına göre faaliyete geçirildiği belirtildi.

Bakanlardan deprem açıklaması

Deprem yurdun çeşitli illerinden hissedildi.

SPOR SALONUNDA SABAHLADILAR

Merkez üssü Sivrice ilçesi olan deprem sonrası evleri güvenli olmadığı için dışarıda kalan vatandaşlar, kentteki spor salonları, park ve bahçeler ile konferans salonlarına sığındı.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Yakup Kılıç Spor Salonu’nun kapıları depremzedeler için açıldı. Burada soğuktan korunmaya çalışanlara battaniye dağıtıldı, sıcak çorba ikramında bulunuldu

ÜÇ BAKAN ELAZIĞ’A GİTTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye gitti.

 

AFAD, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde saat 22.29’a kadar geçen zamanda, büyüklükleri 2,7 ile 5,4 arasında değişen 35 artçı depremin kaydedildiğini açıkladı.

AFAD’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Sivrice’de 6,8 büyüklüğünde depremin meydana geldiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “Bu depremden sonra 22.29’a kadar geçen zamanda, büyüklükleri 2,7 ile 5,4 arasında değişen 35 artçı deprem kaydedilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

‘ÖNCELİĞİMİZ VATANDAŞLARIN GÜVENLİĞİ’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Deprem sonrası ilk andan itibaren Cumhurbaşkanımız liderliğinde süreci yakından takip ediyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Önceliğimiz vatandaşlarımızın can güvenliğidir. Depremden etkilenen illerde kurumlarımız tam bir koordinasyon içinde çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANI’NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Sivrice’de meydana gelen depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Bakanlık olarak tüm birimlerimizle, 112 Acil ve UMKE ekiplerimizle sahada olduğumuzu bildirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyaya yansıyan bir yıkılmış bina

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Elazığ Sivrice’de 6.8 büyüklüğünde gerçekleşen depremde, tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

ELAZIG’IN SIVRICE ILCESINDE, RICHTER OLCEGINE GORE MEYDANA GELEN 6.8 BUYUKLUGUNDEKI DEPREM, ELAZIG KENT MERKEZINDE EVLERDE YIKAMA NEDEN OLDU. FOTO: ERKAN BAY/ELAZIG, (DHA)

AFAD BAŞKANI İNCELEME BAŞLATTI

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu depremin ardından yaptığı açıklamada “Ekiplerimiz bir yıkım var mı, enkaz altında olan var mı, incelemelere başladı. Yakından takip ediyoruz” ifadesini kullandı.

2010’DAKİ 6 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMDE 51 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Elazığ’da 8 Mart 2010’da 6 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Depremde 51 kişi hayatını kaybetmişti.

Doğu Anadolu fay hattı

AKAR: ASKERLERİMİZ TEYAKKUZ HALİNDE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “elimizde henüz bir bilgi yok. Sahada incelemeler sürüyor” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “bütün askerlerimiz teyakkuz halinde. Garnizon komutanıyla konuştum. Şehir merkezinde hasar yok. Askerlerimizde bir can kaybı yok. İl dışında taşrada bazı kayıplar olabilir değerlendirmesi var.” dedi.

ELAZIG’IN SIVRICE ILCESINDE, RICHTER OLCEGINE GORE MEYDANA GELEN 6.8 BUYUKLUGUNDEKI DEPREM, ELAZIG KENT MERKEZINDE EVLERDE YIKAMA NEDEN OLDU. FOTO: ERKAN BAY/ELAZIG, (DHA)

BÜYÜKLÜĞÜ 1999 DEPREMİNE YAKIN

1999 yılında Türkiye en uzun gecelerinden birini yaşamıştı. Dehşetin boyutları, gündüz ortaya çıkmış ve yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetmişti. 24 Ocak akşamı yaşanan Elazığ merkez üslü deprem, 7,5 büyüklüğündeki 1999 depremini hatırlattı. Büyüklüğü 6.8 olarak açıklanan deprem uzun süreli bir paniğe beden olurken, vatandaşlar sokaklara akın etti. İlk belirlemelere göre binada çatlaklar tespit edilirken, haber şu ana kadar can kaybı bildirilmedi.

CANLI YAYINA YANSIDI

Elazığ’da meydana gelen deprem anı canlı yayında Şanlıurfa’da yayın yapan Edessa TV ekranlarına yansıdı

Elazığ’da deprem meydana geldi. Bazı vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı. ( Suat ÖZTÜRK – Anadolu Ajansı )

METEOROLOJİ’DEN DON UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası, vatandaşları bu gece aşırı soğuk ve don riskine karşı tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Deprem bölgesi ve yakın çevresinde bu gece havanın az bulutlu ve açık geçeceği, bu nedenle gece sıcaklıklarının yer yer eksi 7 ila eksi 12 derece civarına düşeceği tahmin edildiğinden vatandaşlarımızın aşırı soğuk ve don riskine karşı tedbirli olmaları önem arz etmektedir” denildi.

CUMHURBAŞKANILIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini belirterek, “Hepimize geçmiş olsun. Can kaybı yaşanmaması en büyük temennimizdir. Tüm kurumlarımız seferber edilmiştir. Vatandaşlarımızın yetkililerin açıklama ve yönlendirmelerini takip etmelerini rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise depreme ilişkin şunları kaydetti:

“Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun! Devletimiz ilgili tüm kurumlarıyla olayın takipçisidir, vatandaşlarımızın emniyeti, can güvenliği önceliğimizdir. Allah milletimizi her daim korusun, kollasın.”