Elektrik ve doğal gaza büyük zam

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına 1 Eylül itibarıyla zam geldi. Konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 20,4 zam gelirken Elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine yüzde 20 zam geldi.

featured

1 Eylül 2022 itibarıyla doğalgaz ve elektrik fiyatlarına  zam yapıldı. Konutlarda kullanılan doğal gazın birim fiyatında yüzde 20,4  sanayide kullanılan doğal gazda yüzde 50,8, elektrik üretiminde kullanılan doğal gazın birim fiyatında ise yüzde 49,5 oranında artışa gidildi. Elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine yüzde 20, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesine ise yüzde 50 zam yapıldı.

Haziran ayında da konutta kullanılan doğal gaza yüzde 30, sanayide kullanana yüzde 40 zam gelmişti.

EPDK tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Pandeminin etkilerinin küresel ekonomilerde etkisini sürdürdüğü bir dönemde başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya enerji piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirmiştir.

‘Küresel enerji krizi’ olarak da yorumlanan bu süreçte neredeyse bütün ham madde fiyatlarında olağanüstü artışlar yaşanmış bu durum ülkemizdeki enerji üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir.

Özellikle son aylarda küresel piyasalardaki enerji hammadde fiyatlarındaki artışların belirli seviyeleri geçmesi sebebi ile nihai elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için %20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için %30, sanayi abone grubu için %50 oranında artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 173,46 TL olmuştur.

Yeni tarifeler 1 Eylül 2022 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecektir.”

Elektrik ve doğal gaza büyük zam

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 3 ay önce

  Geçir bakalım reiz, dibine kadar…

 2. 3 ay önce

  Millet hak ettiği gibi yönetilir!!

 3. 3 ay önce

  Hepimiz aynı gemideyiz ancak siz halkı alt kamaralara kilitleyip filikalara bindiniz. Ülke buz dağına doğru ilerlerken her akşam haber kanallarında da kemancılarınız sizin bestelerinizi çalıp alt kamaradakilerin sakin tutmaya çalışıyor.

 4. 3 ay önce

  Ulan halkı kendi tarlasına, bahçesine ektiği, diktiği sebzeyi meyveyi toplayıp, kendi yetiştirdiği hayvanın etini yiyemez hale getirdiniz. Hangi allaha, hangi dine sırtınızı dayadınız dinciler!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!