Elif Şafak, sineği ‘bit’ yapmış! Kırıkkanat’tan intihal davası

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, daha önce “çalıntı roman” iddialarıyla gündeme gelen Elif Şafak’a intihal davası açtı. Dava dilekçesinde Elif Şafak’ın “Bit Palas” romanının Kırıkkanat’ın “Sinek Sarayı” kitabından konu, kurgu ve yazım üslubu açısından intihal edildiği iddia edildi.

featured

VERYANSIN TV

Elif Şafak, bir kez daha intihalle anılıyor.

Şafak’ın Booker Ödülü’ne de aday olduğu “On Dakika Otuz Sekiz Saniye” adlı romanında, Kahraman Çayırlı’nın 2007 basımı “Hayat Kadınları Aldatmaz” isimli kitabın içindeki karakter isimlerini değiştirilerek kullandığı iddia edilmişti.

Yeni bir iddia Cumhuriyet gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat’tan geldi.

Kırıkkanat, 19 Kasım 2021 tarihinde Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 70/2-3 maddeleri kapsamında Elif Şafak’a maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Dava dilekçesinde, Kırıkkanat’ın “Sinek Sarayı” romanını ilk olarak 1990 yılında yayımladığı, son basımının ise 2020 yılında yapıldığı hatırlatıldı.

Dilekçede, Şafak’ın “Bit Palas” romanının konu, kurgu, kurgu mekanı ve marjinal karakterler ile yazım üslubu açısından Sinek Sarayı’ndan intihal edildiği iddia edildi.

Elif Şafak ve DK Doğan Yayınlar A.Ş’ye açılan davanın ön inceleme duruşması İstanbul Anadolu 1. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

İkinci duruşma ise 11 Ekim 2022 tarihinde yapılacak.

İNTİHAL İDDİALARI İLK DEĞİL

Şafak, intihal iddiaları ile ilk kez karşı karşıya kalmıyor. Daha önce İskender romanının Zadie Smith’in İnci Gibi Dişler adlı romanıyla pek çok paralellik gösterdiği, Ustam ve Ben adlı kitabının ise konusunu yazar Jose Saramago’nun Filin Yolculuğu kitabından aldığı iddia edilmişti.

Yine sosyal medyada Şafak’a ait bir paragrafın Chuck Palahniuk’in Gösteri Peygamberi‘nde aynen yer aldığı yayılmıştı.

Elif Şafak’tan bir skandal daha! Romanı çalıntı iddiası

Elif Şafak, sineği ‘bit’ yapmış! Kırıkkanat’tan intihal davası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 10 ay önce

  Elif Şafak hanım bir yazıcıdır(?) ne olmuş bir yazıcı diğer yazıcıdan bir şey aşırmış çok mu önemli Mine hanım (?) fazla öyle celallenmeyin sizin de böyle icraatlarınız var vallahi bulurum hemde anında… onun için ben yazıcı ile yazarı vakanüvisle tarihçiyi eş tutmam…bir örnek mi Nihat GENÇ az bir şey okuyun hemen anlarsınız yazıcı ile yazar arasındaki derin farkı…

 2. 10 ay önce

  Bu Elif Şafak denen kadının nekadar şahsiyetli! olduğunu bilirmisiniz?Yurt
  dışındaki kitaplarında soyadı Shafak diye yazar.Çalıntı yaptığına da inanırım.

 3. 10 ay önce

  Demek ki kendisi gizli bir örgütün bilinçaltı operasyonu piyonu. Yani bu haber bile kitaplarında “acaba gerçekten öyle bir benzerlik var mı” diye bakarken satışlarında patlamaya neden olur. Bu tarz canlıların mutlaka bir görevi vardır ve gelecekte gizli örgüt, kendisini çok önemli bir koltuğa getirmek istiyordur. Mahkemelerde sizin ettiğiniz dava ile gizli örgütün davayı manipüle edebilme kabiliyetini karşılaştırmak çok hafif kalır.

 4. 9 ay önce

  orhan pamuk elif şafaklar yeni türkiyenin ikonları

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!